Az EU-tagállamok rábólintottak a nyolcadik, Oroszország ellen hozott szankciós csomagra is.
Magyarország is megszavazta az újabb, Oroszország ellen hozott szankciókat. Az EU azt akarja kikényszeríteni ezzel, hogy Moszkva fejezze be a háborút, egyúttal ez a közösség válasza arra, hogy Vlagyimir Putyin bejelentette négy ukrán megye elcsatolását.
Mi található a csomagban?
- bővítették a beutazási tilalommal sújtott oroszok névsorát,
- újabb orosz milliárdosok Európában tartott vagyonát fagyasztották be,
- a G7 országokkal együtt az EU ársapkát határoz meg az Oroszországból szállított kőolajra.
Vagyis komoly energetikai szankció is került a csomagba, olyan, amiket Magyarország hevesen ellenzett eddig. Megszavazta-e az Orbán-kormány a csomag? Meg, bizony.
Szijjártó Péter, külügyminiszter Facebook-on jelentette be, hogy Magyarország is áldását adta a csomagra, a vezeték kőolajra ugyanis mentességet kapott, így az ország kőolajellátása biztosított marad.
A kőolaj árkorlátját a biztosítási rendszeren keresztül tudja elérni a Nyugat.
Jöhet a következő kemény ügy: a gáz
Megosztja a tagállamokat a gázra kivetni tervezett ársapka, amit maga a Bizottság első embere, Ursula von der Leyen is szorgalmaz. Ma azt jelentette be, hogy átmeneti árkorlátozást javasol a gázra, amíg az EU ki nem dolgozza azt az árképzési mechanizmust, ami orvosolná a gáz árának hatalmas kilengéseit. Az orosz gáz ára olyan magas szinteket ért el többször is, ami már az európai gazdaságok működőképességét veszélyeztette, Moszkva ráadásul könnyen tudta manipulálni az árakat a szállítások korlátozásával.
A gázársapkát Magyarország ellenzi, de az ellátás biztonsága miatti aggodalmak miatt Dánia, Németország és Hollandia sem ért vele egyet.