A Szabad Európa azt írja diplomáciai forrásokra hivatkozva, hogy a magyar kormány el akarja érni három orosz oligarcha levételét a szankciós listáról, ezért cserébe pedig támogatni fogja az európai szankciók meghosszabbítását.
A magyar kormány kilátásba helyezte, hogy nem járul hozzá az Európai Unió egyes, Oroszországgal szembeni szankcióinak meghosszabbításához, amennyiben nem törlik erről a feketelistáról három orosz oligarcha nevét – közölték diplomáciai források a Szabad Európával.
A névtelenséget kérő illetékesek arról számoltak be, hogy Aliser Uszmanovról, Pjotr Avenről és Viktor Rasnyikovról van szó, akik ellen vagyonbefagyasztást és beutazási tilalmat rendelt el a közösség.
A lap szerint elképzelhető, hogy a húzással Magyarország csak a most zajló EU-s tárgyalásokon akar nyomást gyakorolni és nem egyértelműen Moszkvának szól a gesztus. A lap megkeresésére a kormány nem reagált.
A három fent megnevezett oligarchában közös, hogy közel állnak a Kreml-hez és vagyonuk nagyot csökkent a szankciók bejelentése után. De kik ők?
A nagyhal: Facebook, Xiaomi, nejlonzacskók
A legnagyobb hal egyértelműen Aliser Uszmanov, aki a Forbes gazdaglistáján jelenleg 14,7 milliárdos vagyonnal szerepel. Vagyona alapja a vas- és acélipari holdingban, a Metalloinvestben meglévő többségi tulajdonrésze, de több befektetése is van a telekommunikációs szektorban, a bányászatban és a médiában. A Facebook egyik korai befektetői között is ott volt, jelenleg is érdekelt a Xiaomi-ban.
Uszmanov már a Szovjetunióban is üzletelt, nejlonzacskók gyártásával foglalkozott, ami olyan ritka kincsnek számított a hiánygazdaságban, hogy az emberek kimosták azokat és újra felhasználták.
Az egykori vívó a nemzetközi szövetséget is elnökölte 2022-ig (ilyen minőségében adott át fairplay-díjat Szilágyi Áronnak és a magyar férfi kardcsapatnak 2019-ben). Korábban az Arsenal fociklubban is volt 30 százaléka, de attól megvált.
Acélgyáros és a bankár
Viktor Rasnyikov 10,4 milliárdos vagyonnal rendelkezik, a Magnyitogorszki Vas- és Acélművek legnagyobb tulajdonosa, az üzemben még 1967-ben kezdett el dolgozni mérnökként, mára szinte az összes részvény a kezében van.
Pjotr Aven vagyonát 4,8 milliárd dollárra taksálja a Forbes, ő az Alfa Bank és a LetterOne befektetési holding társtulajdonosa – utóbbi cégégben az orosz invázió elindulása után, márciusban mondott le igazgatótanácsi tagságáról.