Eddig technikai problémákra kenték a gázszállítás visszavágását.
A Kreml közleményében egyértelművé tette, hogy miért áll az Északi Áramlat 1, ami Európa egyik legfontosabb gázszállító hálózata: a politikai nyomásgyakorlás eszközeként használják a szankciók eltörlésének érdekében, írja az Insider.
„A gázellátás problémái a nyugati országok szankciói, köztük Németország és Nagy-Britannia miatt alakultak ki” – nyilatkozta a Kreml szóvivője, Dmitrij Peszkov, majd hozzátette: azt látják, hogy a felelősséget Oroszországra akarják terelni, de egyértelműen a „kollektív Nyugat” (az EU, Kanada, és az Egyesült Királyság) hibás a kialakult helyzetért.
Peszkov szerint amint megszűnnek a szankciók, az Északi Áramlat 1 gázellátása is helyreáll.
Nem véletlen az időzítés
Oroszország pénteken állította le teljesen az Északi Áramlat 1-et, előtte hónapokig jelentősen visszavágta annak kapacitásait. A hétfő esti nyilatkozat azért is meglepő, mert az orosz retorika egyértelmű fordulata figyelhető meg benne: eddig technikai problémákkal magyarázták a szállítmányok csökkenését, a szankciókra való mutatással azonban egyértelműsítették a visszavágás politikai jelentősségét.
Az Északi Áramlat 1 leállása épp aznap érkezett, amikor az Európai Bizottság elnöke arról beszélt: ideje megfontolni, hogy belenyúljanak a gázpiaci árakba. A felvetés hatására a holland gáztősdén nagyot esett a gázár napközben, hétfőre azonban – az oroszok lépésének következtében – közel 40 százalékkal emelkedett.
Oroszország Európa gázellátmányainak 40 százalékáért felel, tavaly csaknem 155 milliárd köbmétert exportáltak nyugatra – ennek több mint egyharmada az Északi Áramlat 1-en érkezett, írja a Reuters.