A tegnap esti Magyar Közlönyben megjelent egy kormányhatározat, ami egy új és független hatóság felállításáról szól. A feladata az EU-s forrásokkal kapcsolatos visszaélések és szabálytalanságok megelőzése, felderítése lesz.
A covid-járvány miatt elkülönített újjáépítési forrásokhoz nem jut hozzá Magyarország, mert az EU aggódik, hogy a korrupcióellenes fellépés nem eléggé hatékony. Egyelőre ez a legfőbb akadálya annak, hogy a nehéz helyzetben lévő magyar költségvetés hozzájusson az uniós transzferekhez (más is van a terítéken, de ez a fő téma). Az idő leginkább itt szorít, év végéig meg kellene egyeznie Budapestnek és Brüsszelnek.
Ennek egy újabb fejezete lehet az, ami tegnap este megjelent a Magyar Közlönyben: a kormány döntést hozott arról, hogy létrehoz egy „független” hatóságot „az európai uniós források lebonyolítását érintő jogellenességek és szabálytalanságok megelőzése, felderítése és kijavítása érdekében”. Vagyis: az EU-s pályázatok körüli korrupció felszámolására.
Milyen lesz ez a hatóság? Ilyen: „általános rálátással rendelkezik, és beavatkozik azokban az esetekben, ahol a hatóság álláspontja szerint a feladat és hatáskörrel rendelkező hatóságok nem tették meg a szükséges lépéseket”.
Kik vesznek majd részt a hatóság felállításában?
A közlöny részletezi azt is, hogy kik dugják majd össze a fejüket és határozzák majd meg, milyen lesz majd az új független hatóságunk:
- igazságügyi minisztert (Varga Judit),
- belügyminiszter (Pintér Sándor),
- Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter (Rogán Antal),
- Miniszterelnökséget vezető miniszter (Gulyás Gergely),
- pénzügyminiszter (Varga Mihály),
- területfejlesztési miniszter (Navracsics Tibor),
- Európai Bizottsággal, a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD),
- más hazai és nemzetközi szervezetek.
Igazi kormányzati VIP válogatott lesz majd jelen.
Három izgalmas faktor
Több izgalmas dolog is van. Egyrészt, nagy kérdés, hogy a függetlenséget a kormány és az EU ugyanúgy értelmezi-e – nagyon úgy néz ki, hogy még ha az Európai Bizottság ebben engedékenyebb is lenne, a Európai Parlementet nehezebb lesz meggyőzni.
Aztán: Rogán Antal feltaláló, a letelepedési kötvények mögötti rendszer legfontosabb szereplője is a korrupció ellen fog majd dolgozni.
Legvégül: nem mindegy, hogy milyen szervezetek hív majd meg a kormány a megbeszélésekre, ezzel is jelezheti majd, hogy
csak formailag vagy tartalmilag is komolyan gondolja-e a hatóság felállítását.
A piacokat is izgatja, lesz-e megállapodás
Döntés született a Korrupcióellenes Munkacsoport felállításáról, a kormánynak és a meghívott civileknek fele-fele arányban lesz majd helyük a grémiumban.
A piacok is árgus szemmel figyelik, hogyan alakulnak a tárgyalások az EU és a magyar kormány között, a forint gyengülését részben az ebből fakadó bizonytalanság is okozza. A magyar költségvetésnek ugyanis mindenképp szüksége lenne ezekre a forrásokra.