Már a repülőjegyadó bevezetése után jelezte a Ryanair, hogy a pluszköltségnek járatrikítások és -leállítások lehetnek a következményei. Hát most meg is lépte, ezek a célpontok kerülnek ki a menetrendből.
Betartják, amit ígértek, a Ryanair nyolc budapesti útvonalát szünteti meg. A repülőjegyadó bevezetésekor is jelezték, hogy a járatok ritkítása és egyes útvonalak leállítása lehet a következmény. A Bank360 küldte el a Forbes.hu-nak a döntésről szóló összefoglalóját.
A menetrendből a következő célpontok kerültek ki:
- Bordeaux,
- Bournemouth,
- Köln,
- Kaunas,
- Krakkó,
- Lappeenranta,
- Riga,
- és Torino
Azok az útvonalak ebben nincsenek benne, amelyek az eredeti terv szerint is leálltak volna télre, mint például a nagyon népszerűvé vált nyári utazási célpont, Rimini.
A listán olyan járatok szerepelnek, amelyekre régóta árulja a jegyeket a Ryanair és most úgy döntött, mégsem fogja indítani azokat télen.
Sok útvonalon ritkítanak is, de ez a normál téli rend része. A teljes zárás tűnik az extraprofitadóra adott reakciónak az okosutas.hu szerint.
Az extraprofitadó meséje
Június 4-én döntött a kormány az ágazati különadókról, amikre a költségvetés egyensúlyának helyreállítása miatt van szükség. A politikai narratíva az, hogy a „multik extraprofitját” sápolja a kormány, vagyis ez nem fog áremelkedést okozni. Ahogy írtunk róla, ez gyakorlatilag alig igaz a most kivetett sarcokra, a Ryanair pedig bele is állt a dologba: mivel utasonként kell fizetnie már július 1-től, az ultrafapados szolgáltató nem volt hajlandó lenyelni az így keletkező veszteséget.
Közölték: minden utas, aki július 1-je után repül, 3900 forintot köteles még fizetni, ezzel meg is terhelik a kártyájukat – hacsak le nem mondják az utat, akkor visszajár a jegyár. A hivatal lépett is: azonnali fogyasztóvédelmi eljárást indított a Ryanairrel szemben a fővárosi kormányhivatal.
Az ügyben emlékezetes szájkarate indult, Michael O’Leary, a Ryanair vezérigazgatója, valamint Gulyás Gergely és Nagy Márton között.
Az eljárás eredményét a napokban hozta nyilvánosságra Varga Judit igazságügyi miniszter. Eszerint az extraprofitadó áthárítása miatt 300 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabtak ki a Ryanairre.
A légitársaság megalapozatlannak tartja a büntetést és bíróságra viszi az ügyet.
Az egyelőre nem ismert, hogy a fogyasztóvédelmi vizsgálatban konkrétan milyen jogsértés vagy jogsértések alapján szabták ki a légitársaságra rekordösszegűnek számító bírságot.