Erdőtüzek pusztítanak szerte Európában, hozzánk szerdán ér el a kánikula. Az éghajlatkutatók szerint elkövetkezendő években kénytelenek leszünk hozzászokni a hasonló hőhullámokhoz.
Az Európát sújtó pusztító szárazság és forróság holnap hozzánk is elér: az NNK ajánlása alapján az országos tisztifőorvos 2022. július 20-án (szerda) 00.00 órától 2022. július 23-án (szombat) 24.00 óráig az ország egész területére harmadfokú hőségriasztást adott ki. (Harmadfokú riasztást akkor rendelnek el, ha a napi középhőmérséklet legalább három egymást követő napon eléri vagy akár meghaladja a 27 Celsius-fokot.) Az OMSZ előrejelzése alapján napközben sok helyen meghaladja majd a csúcshőmérséklet a 35 Celsius-fokot, a legmelegebb tájakon 38-39 fok is lehet.
Mi történik Európában?
Európa-szerte küzdenek a jelenlegi hőséggel, Spanyolországban és Portugáliában többen is életüket vesztették az akár 46 Celsius-fokig kúszó forróságtól. A példátlan forróságot bizonyítja, hogy Nagy-Britanniában kedden mérték a valaha volt legmagasabb hőmérsékletet, kereken 40 Celsius-fokot. (Az eddigi rekordhőmérséklet 2019-ben dőlt meg legutóbb, a London-Heathrow-i repülőtéren 38,7 Celsius-fokot mértek.)
Franciaország dél-nyugati részein 30 éve nem látott erdőtüzek pusztítanak. A tüzek az elmúlt egy hét folyamán 19 300 hektáron terjedtek el a Bordeaux környékén, és összesen 34 000 embert kényszerítettek otthonuk elhagyására. Nagyjából 2000 tűzoltó dolgozik jelenleg is az oltáson.
Bár a hőmérő higanyszála Spanyolországban és Portugáliában most már a szokásos nyári szintek körül mozog, a tűzoltók mindkét országban még mindig a lángoló területekkel küzdenek. Spanyolország egyes részein továbbra is több mint 30 erdőtűz pusztít, a hatóságok különös figyelmet fordítottak négy tűzvészre a kasztíliai régióban és Leónban, valamint az észak-nyugati Galíciában, az utóbbi régióból több mint 1500 embert evakuáltak. Portugáliában több mint 1000 tűzoltó küzdött öt nagyobb erdőtűzzel, több száz embert evakuáltak az országi északi területeiről.
Mi várható a jövőben?
Pár hete a Qubit számolt be arról a tanulmányról, ami egyértelmű összefüggésről számolt be a világszerte egyre gyakrabban regisztrált, sok tízezer halálos áldozatot követelő hőhullámok és a globális felmelegedés között. Friederike Otto, a londoni Imperial College kutatója szerint ma már kijelenthető, hogy a klímaváltozási folyamatok felelősek a hőhullámok valószínűség- és intenzitásnövekedéséért. A hőhullámok számítanak az első olyan szélsőséges időjárási jelenségnek, amiről egyértelműen kimutatták, hogy a globális átlaghőmérséklet növekedésével gyakoribbá és brutálisabbá válnak.
A Másfélfok kutatásából pedig az derült ki, pár éven belül akár átlagossá is válhat az Alföldön a 40 Celsius-fokos hőség, sőt, mintegy 90 százalékos a valószínűsége annak, hogy az emberi tevékenység miatt nő a tartós hőhullámos napok száma Magyarországon.
Ha környezetbarát módon a hűsítené le magát a következő napokban, a minap összeszedtük, hol és mennyiért tudjuk strandolhatunk a fővárosban, a családi házban élőknek pedig a légkondi kiváltásához gyűjtöttünk egyszerű tippeket.