Ezer forint feletti lángosra és kétezer forintos gyrostálra számíthatnak a Velencei-tó körül nyaralók az idei szezonban. A Forbes.hu a Velencei-tó és a Tisza-tó környéki vendéglátóhelyeket kérdezett meg a várható áremelkedésekről. Találtunk olyan éttermet, ahol a háború elől menekülő kárpátaljai óvodavezető veszi fel a rendeléseket.
Jelentős áremelésre készülnek a velencei- és Tisza-tavi vendéglátósok, ugyanakkor a Balatonhoz képest kisebb mértékű drágulás várható. A Forbes.hu által megkérdezett vállalkozók elmondása alapján a Velencei-tónál 20-30 százalékkal, a Tisza-tónál pedig 10-15 százalékkal emelkedhet idén nyárra az étkezés ára. Korábbi sajtóhírek 25-30 százalékos drágulást valószínűsítettek a Balaton körül.
Velencei-tó: szorosan a Balaton mögött
A sima lángost még meg lehet úszni 1000 forint alatt, a sajtos-tejfölös lángosért ugyanakkor mélyebben a zsebünkbe kell majd nyúlnunk a Velencei-tónál. Például a gárdonyi Anna Büfé átlagosan 20-25 százalékot emelt az árain tavaly nyárhoz képest.
- A sima lángos 600-ról 650 forintra,
- a sajtos-tejfölös lángos pedig 850-ről 1100 forintra drágult
– árulta el a Forbes.hu-nak Pataki Sándorné büfévezető. Ráadásul ez még a piaci átlag alatti árazásnak felel meg, mivel
a bő félórányi sétára található Velence Korzón már a sima lángos is alulról súrolja az 1000 forintos határt.
A hagyományos éttermi étkezést sem kerüli el az infláció: az áremelkedés átlagos mértéke simán elérheti a 20 százalékot is Bata Zoltán, a Gárdonyi Gyros tulajdonos-ügyvezetője szerint. Éttermében a március 15-i hosszú hétvége előtt emeltek először árakat. Akkor még elég volt 5 százalékot, azonban a háborús helyzettel a beszerzési költségek is jelentős emelkedésnek indultak, ami további áremelést indokolt. Így a jelenlegi állás szerint
a hasábburgonyás gyrostál 1480-ról 2000 forintra drágult tavaly szeptemberhez képest – ez 35 százalékos emelkedésnek felel meg.
Bata Zoltán szerint az árstop jövője érdemi bizonytalanságot okoz, mivel ha június után elengedik az üzemanyagok és az alapélelmiszerek árplafonját, akkor az további költségemelkedést jelent a vendéglátóhelyek számára.
Tisza-tó: emelnék az árakat, de nem lehet
A népszerű kelet-magyarországi turisztikai régió csak a képzeletbeli dobogó harmadik fokára férhet fel a Balaton és a Velencei-tó mögé, ha a vendéglátóhelyek várható áremelkedését nézzük.
Az abádszalóki Lilaakác Kisvendéglő például 15 százalékos ételáremelést hajtott végre a tavalyi szezonhoz képest, amit főképp az alapanyagok drágulása indokolt – árulta el Szabó Péter, a harmincéves étterem üzemeltetője.
Ezzel szemben a szomszédos Kiskörén található Tiszaparti Rokonok étteremben nem nagyon mertek emelni az árakon. A drágulás mértéke változó volt az egyes ételek között, de ritkán haladta meg a 10 százalékot Fehér Péter ügyvezető szerint.
- A halételek ára 3100-ról 3200 forintra,
- a hamburgeré pedig 2200-ról 2500 forintra emelkedett.
- A falusi tyúkhúsleves drágulása volt a legnagyobb mértékű, ott 1300 forintról 1700-ra nőtt az ár.
Az étterem beszerzési költségei ennél nagyobb mértékben emelkedtek, ám az egyre árérzékenyebbé váló vendégek miatt nem tudják teljesen átvezetni ezeket az étlapon.
Ha ennél is feljebb viszem az árat, éhen pusztulunk
– indokolta a lépést Fehér Péter. Többször is előfordult az étteremben, hogy az étlap átolvasása után a vendégek egyszerűen felálltak az asztaltól. Az ügyvezető elmondása alapján ez annak is köszönhető, hogy a vendégkör inkább az alsó-középosztály tagjaiból kerül ki, akik jobban megnézik az árakat.
A bezárás réme ettől még nem fenyeget és a forgalmi várakozások is jók, ugyanakkor ilyen árazási korlátok mellett csak az alkalmazottak bérét tudja kitermelni az üzlet, nyereséget már nem.
A kiskörei étteremnek van egy ötvenfős befogadóképességű szállodája is, itt az egy éjszakára számolt fejenkénti egységár 8500-ról 9000 forintra emelkedett egy év alatt, ami közel 6 százalékos drágulást jelent. A város másik felén található Ring-a-tó Strand és Apartmanpark szálláshelyei idén nyitottak, így egyelőre nincs összehasonlítási alapjuk, de az idei egységárak a Tiszaparti Rokonokhoz képest némiképp magasabban, a 7500-12 500 forint közötti tartományban fekszenek.
Ukrajnai óvodavezető veszi fel a rendeléseket
Főképp a velencei-tavi vállalkozásoknak nehéz munkaerőt találniuk az idei szezonra a Forbes.hu-nak adott válaszok alapján. A gárdonyi Anna Büfé például további áremelés nélkül nem tudná kitermelni egy új alkalmazott bérét, ott családon belül oldják meg a munkaerőhiányt, egyetemista rokonok segítenek be a lángossütésben. A szomszédos korzói lángosos ugyanakkor egyáltalán nem talál munkaerőt – tette hozzá Pataki Sándorné.
Már január óta futnak a Gárdonyi Gyros álláshirdetései, de még csak a részletek tárgyalásáig sem sikerült eljutni, annyira kevés volt az érdeklődő – mondta Bata Zoltán. Két éve hatalmasodtak el igazán a problémák, idén végül Ukrajnából érkezett menekültekkel sikerült megoldani a munkaerőhiányt.
A pultban most egy kárpátaljai magyar dolgozik, aki a háború előtt még óvodavezető volt odahaza, a konyhai feladatokra pedig további négy ukrajnai menekültet vettek fel.
Ezzel szemben az általunk megkérdezett, Tisza-tó körüli éttermek könnyebben tudtak toborozni, amiben sokat segített az is, hogy kialakult egy szezonról szezonra visszatérő csapat, akik mellé ritkábban kell új munkavállalókat találni.
A forgalomra mindenesetre egyik helyen sem érkezett panasz, a készpénzes fizetést pedig szinte mindenhol visszaszorítják a hagyományos bankkártyás és SZÉP-kártyás megoldások. A kiskörei hotelben egyelőre 30 százalékos a nyári foglaltság, ugyanakkor a pünkösdi hosszú hétvége még úgy is betelt, hogy péntek-szombati és vasárnap-hétfői turnusokra osztották szét a foglalásokat.