Az ipart átformáló tendenciákkal kevesen tudják tartani a lépést, a 4. ipari forradalomban ugyan a gépek kapták a főszerepet, a most zajló 5. ipari forradalomban ismét az emberi tényező lehet a kulcs.
Bizony, az 5. ipari forradalom már javában zajlik, még akkor is, ha az elmúlt 1-2 évre igencsak rányomta bélyegét a COVID-19 világjárvány. A járvány közvetve és közvetlenül is rengetek szempontból érintette az ipart, hiszen nem csak a termelést végző gyárakat kellett bezárni a betegség terjedésének megakadályozása okán, hanem a hozzájuk számos pontok kapcsolódó beszállítói láncok, a feldolgozóegységek és maga a nyersanyag kitermelés is érintett lett. Ez a körforgás pedig rámutatott arra, hogy hiába a gépesített gyártósor, a termelés központjában sokszor még mindig az ember áll, a siker kulcsa pedig az, hogy hatékony és megbízható eszközt adjunk a kezébe.
A COVID-19 minden eddiginél jobban rámutatott az ipar gyengeségeire. Az ellátási láncok hosszúak és tekervényesek, a vége pedig sok esetben az, hogy ha a lánc egyik szeme kiesik, akkor bizony borul az egész. Az 5. Ipari forradalom egyik iránya tehát egyértelműen az összetettség és kitettség csökkentése, melyben persze fontos szerepe van a gépeknek, de az emberi tervezés és gyors reagálás elengedhetetlen lesz.
A legnagyobb kockázat azonban az ismeretlenben rejlik. A jövőbeli világjárványok, természeti katasztrófák, számítógépes támadások és egyéb fenyegetések ismét jelentősen megváltoztathatják a fogyasztói magatartást, az ellátást és a gyártási folyamatokat. A COVID-19 idején a legrugalmasabb vállalatok napok alatt megváltoztatták a termékvonalakat egyéni védőfelszerelések (PPE), arcmaszkok és egyéb alapvető termékek gyártására, hogy továbbra is relevánsak maradjanak.
Digitális intelligencia a döntéshozatal javítása érdekében
A következő lépés az adatelemzés és az intelligencia beágyazása a gyártási folyamatokba. A mesterséges intelligencia (AI) több ezer naplózott esemény prediktív elemzését is elősegítheti, hogy abnormális jeleket keressen egyetlen eszközben vagy az egész vállalat szintjén. A mesterséges intelligencia által működtetett automatizált ellenőrzés gyorsabban és pontosabban észleli a hibákat, mint a kézi ellenőrzés. Azonban a begyűjtött információkat fel is kell dolgozni, amiben az emberi munkaerő lehet a főszereplő. Gyors és megalapozott döntéseket kell hozni, amelyek javítják a műveleteket és időt, pénzt, valamint erőforrásokat takarítanak meg.
A jövőhöz való alkalmazkodás a kulcs
“Az Ipar 5.0 felé haladni nem könnyű, de a tétlenség következményeit sokkal nehezebb elviselni. A COVID-19 rávilágított a gyártósorok és az ellátási láncok sebezhetőségeire, és egyedülálló lehetőséget kínál a szervezetek számára, hogy rászánják magukat a valóban sorsfordító változtatásokra. A gyártóknak fel kell mérniük a pillanatot, el kell fogadniuk a fejlett digitális technológiákat, és el kell kezdeniük a jövő rugalmas vállalkozásainak felépítését.” – Győri Attila, Az ASUS Magyarország Country Managere
Az ASUS Expertbook széria a modern hardvereknek köszönhetően kimagasló teljesítménnyel, katonai szintű tartóssággal és kiterjedt személyre szabhatósággal büszkélkedik. Továbbá, a gyakran használt csatlakozók teljes készlete, a gyors WiFi 6 és az élvonalbeli AI zajszűrő technológia lehetővé teszi, hogy magabiztosan kezeljen bármilyen feladatot, amivel a vállalaton belül akár az irodában, akár a gyártósor mellett találkozhatnak a cégvezetők és dolgozók.