Ez egy speciális, egyedi eset, a magyar pénzügyi rendszer egészét, stabilitását semmilyen módon nem érinti – kezdte Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a Sberbank engedélyének visszavonása és a bank szanálása okán tartott online sajtótájékoztatón. Az is kiderült, hogy az MNB megpróbálta más bankkal átvetetni az állományt, nem sikerült.
- Az MNB szerdára virradó éjjel visszavonta a Sberbank Magyarország Zrt. működési engedélyét, miután az EU szanálási hatósága, az Egységes Szanálási Testület elindította a Sberbank Europe AG végelszámolását.
- Ez a bécsi székhelyű bank a tulajdonosa az európai, kelet-európai Sberbank-érdekeltségeknek (cseh, magyar, horvát, szlovén, szerb), anyabankja pedig az orosz Sberbank, amelyről korábban már megírtuk, hogy Oroszország egyik legrégibb, legnagyobb, az orosz gazdaságba és Putyin rezsimjébe mélyen beágyazott és az elnökhöz személyes szálakon is erősen kötődő bankja.
Bizalmi válság, likviditási válság
Mint Kandrács Csaba elmondta, a szanáláshoz a nemzetközi szankciók miatt kialakult helyzet vezetett: a nemzetközi bankok elfordultak a Sberbanktól, nem voltak partnerek abban, hogy kisegítsék a Sberbankot a betétesek pénzkivonása miatt kialakult likviditási nehézségeiben, a bank körül bizalmi válság alakult ki, és negatív spirálba került.
Az európai leánybankok közül Csehországban indult meg a legnagyobb betétesi roham még múlt pénteken, a nemzetközi Sberbank már akkor jelezte, hogy válsághelyzet van, és megkezdődtek a felügyeleti egyeztetések, hétfőn aztán be is záratták a cseh bankot.
Szolvencia probléma
Hétfőn itthon is lépett a Magyar Nemzeti Bank, szünnapot rendelt el, és korlátozta a betétkifizetéseket. Közben kiderült, hogy az osztrák anyabankot felszámolják, ami eléggé ellehetetlenítette azt, hogy bármi más kimenetele legyen itthon is a történéseknek.
„Ugyanis a magyar Sberbanknak nagy kitettsége volt az osztrák banknál, és világossá vált, hogy ehhez nem fog tudni gyorsan hozzájutni. A likviditási probléma mellett szolvencia probléma is előállt” – hangsúlyozta Kandrács Csaba.
Senkinek nem kellett
Az MNB az elmúlt napokban azon (is) dolgozott, hogy elérje, a piaci szereplők valamelyike – piaci versenyben, piaci alapon – vegye át a hazai Sberbank állományát, mint ahogy az Horvátországban és Szlovéniában sikerült, így nem lett volna szükség szanálásra és kártalanításra sem.
A már említett szolvencia (tőkemegfelelési) probléma miatt ez végül nem sikerült, így nem maradt más hátra, mint hogy visszavonják az engedélyét, elindítsák a végelszámolását, és az Országos Betétbiztosítási Alap is elkezdhesse a betétesek kártalanítását.
Az MNB határozatára még a Pénzügyminisztériumnak is rá kell bólintani, azután mehet tovább a folyamat, és kezd el ketyegni a 10 napos OBA-kártalanítási határidő, de „ez várhatóan a mai nap folyamán megtörténik”, mondta el az alelnök.
Nincs pénzügyi stabilitási kockázat
A kártalanítás részleteiről itt már írtunk, a lényeg, hogy 100 euróig van garancia (ez körülbelül 37 millió forint), és automatikusan történik az arra jogosult betéteseknél.
Technikailag egy másik banknál vezetett bankszámlára lehet kérni a pénzt, ennek hiányában a kifizető bankoknál, amiket hamarosan kijelölnek, kisebb összegeket pedig postai kézbesítéssel is lehet kérni. „Az elmúlt 29 évben mindig minden kártalanítást időre sikerült elvégezni, az OBA most is tudja és teszi a dolgát” – mondta Kandrács.
Megerősítette továbbá, amit korábban mi is írtunk, hogy a magyar Sberbank egészen kis szereplő, a hazai bankszektorban minden fontos mutató (mérlegfőösszeg, betéti és hitelállomány) szempontjából 1 százalékos állománnyal rendelkezik. „Bezárásának és szanálásának pénzügyi stabilitási kockázata tehát nincs.”
Ami a szankciókkal érintett többi orosz bankot illeti (például, hogy hét nagybankot elvágnak a SWIFT-rendszertől), senki másnak nincs magyarországi érdekeltsége, és az orosz kitettség úgy általában is nagyon alacsony a magyar bankrendszerben. Az MNB ezért nem számít arra, hogy további hasonló események állnának elő, és bármely más hazai pénzintézetnél hasonló probléma merülne fel.
Nyitókép: A Sberbank pécsi fiókja