Átlagemberként nincs sok ráhatásunk a szomszédban kibontakozó háborúra, de van néhány lehetőség, amivel segíthetjük a válságos helyzetbe került Ukrajna helyzetét. Összegyűjtöttünk néhány olyan kezdeményezést, melyek transzparens módon segítenek az Ukrajnában élőkön és az országot elhagyni kényszerülőkön.
Ukrajnai segítségnyújtás:
Ukraine.ua (Ukrajna hivatalos weboldala) – Az oldal azt írja, a legfontosabb, amit Ukrajnáért tehetünk, ha pontos és megbízható információkat olvasunk és osztunk meg a jelenleg kialakult helyzetről, ilyen például az ukrán elnök, a külügyminisztérium és Ukrajna hivatalos honlapjai, Facebook- és Twitter-oldalai. Hasonlóan megbízhatóak az egyes nagykövetségek bejegyzései és közzétételei is.
Ökumenikus Segélyszervezet – A szervezet Ukrajnában hivatalosan bejegyzett, országos kiterjedésű tevékenységet folytat. Honlapjukon azt írják, a két és fél évtizedes állandó jelenléten túl a 2014-15-ben kezdődő válság idején, valamint a covid időszakában kiépített mechanizmusok és partnerségek is lehetővé teszik a gyors és koordinált segítségnyújtást. A tegnap kitört háború miatt beregszászi központjuk mellett Lembergben is koordinációs központot hoznak létre. A szervezet országos adománygyűjtést hirdetett a humanitárius segélyprogramjuk támogatására. Tudnivalók itt.
UNICEF – A nemzetközi szervezet a helyszínen fog segíteni, támogatja az egészségügyi szolgáltatásokat, az élelmezést, a tiszta vízhez való hozzáférést, az immunizációt, az oktatást, valamint a gyerekek és családjaik védelmét. A munkájukat pénzadományokkal lehet segíteni, ezekből fedeznék az egészségügyi csapatok mozgósítását és az orvosi eszközök beszerzését, az élelem, tiszta víz és ruházat eljuttatását, valamint a sátrak, matracok és takarók biztosítását.
Voices of Children – A 2015-ben létrehozott alapítvány Lena Rozvadovska önkéntességéből nőtte ki magát, azzal a céllal hozták létre, hogy a kelet-ukrajnai fronton lévő sebesülteket evakuálják és segítsék. Segédkeztek a szlovjanszki pszichológiai segítségnyújtó központ létrehozásában, és megszervezték a helyi traumatizált gyerekek kezelését és rehabilitációját, többek között művészetterápiával és pszichológusokkal. Emellett részt vettek a lerombolt házak helyreállításában és a helyi családok mindennapjainak segítésében is. Legutóbbi Facebook-bejegyzésükben pénzadományok felajánlását várják.
Razom – A Razom szintén a 2014-ben kibontakozó válság idején jött létre, de a Voices of Childrennel ellentétben az orvosi segítségnyújtásra koncentrálnak. Csütörtöki Facebook-bejegyzésük alapján csapatuk jelenleg azon dolgozik, hogy a lehető legtöbb orvosi eszközt szerezhesse be. A Facebookon azt írják, a szervezetet az elmúlt 24 órában kibertámadások érték, a facebookos adománygyűjtés helyett a Paypalon keresztül történő utalást javasolják.
United Help Ukraine – Az alapítvány adományok, élelmiszer és orvosi eszközök szétosztásán, valamint a sebesültek ellátásán dolgozik. Az adománygyűjtést már február 20-án elindították, részletek itt.
UN Crisis Relief – Az ENSZ humanitárius és katasztrófa-elhárítási tevékenységét az Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala felügyeli (OCHA), az UN Crisis Relief-et is ez a hivatal működteti. A szervezet az Ukraine Humanitarian Fundnak gyűjt, ami az ENSZ egyik összevont alapja. A hozzájárulásokat egyetlen, nem előirányzott alapba gyűjtik, és az ENSZ vezetésével kezelik, a cél az, hogy a finanszírozás akkor jusson el a leginkább rászoruló emberekhez, amikor szükségük van rá. A pénzadományt közvetlenül juttatják el olyan segélyszervezetek számára, melyek élelmiszerrel, tiszta vízzel, gyógyszerrel és szállással támogatják a kiszolgáltatott helyzetben lévő embereket.
The Kyiv Independent – Az angol nyelvű újság az után alakult, hogy tavaly novemberben megszűnt a 26 éven keresztül működő Kyiv Post. A Kyiv Independentet az ottani szerkesztőség alapította mindössze három hónapja, azzal a céllal, hogy hitelesen tájékoztassák a világot az Ukrajnában zajló eseményekről. Az újság a Gofundme.com-on indított gyűjtést még novemberben, hogy folytathassák a Kyiv Post munkásságát.
A Joghallgatók Önképző Szervezete – A Joghallgatók Önképző Szervezete (JÖSz) és a Három Szerb Kávéház nagyszabású adománygyűjtést szervez a háború sújtotta Ukrajnában élő magyarok megsegítésére. A JÖSz, az ELTE és a PPKE jogi karán működő szakkollégium évek óta támogatja adománygyűjtő akciókkal a kárpátaljai magyarokat. A mostani helyzetben is indítottak egy adománygyűjtő akciót, melynek keretében tartós élelmiszereket (cukor, liszt, olaj, száraztészta, konzervek, stb.) gyűjtenek, amelyet a jövő hét végén juttatnak el Molnár Zsolt, verbőci lelkészhez.
Az adományokat a Három Szerb Kávéházban (Szerb utca 3.), a Bibó István Szakkollégium épületében (Ménesi út 12.) és az ELTE ÁJK Egyetem téri épületében gyűjtik. A pénzadományokat a JÖSz Alapítvány számlaszámára várják (10300002-10703764-49020018, közlemény: „Segítek Kárpátalja”).
Az akcióban számos szervezet közreműködik, így a Bibó István Szakkollégium, a Melanchton Evangélikus Szakkollégium, a Corvinus Művészeti Akadémia, az ELSA Hungary és a PPKE Caritas is.
Migrációval kapcsolatos (hazai) segítségnyújtás:
Migration Aid – A szervezet csütörtökön bejelentette, hogy elkezdik felépíteni azt a civil szervezeti struktúrát, amivel a 2015-16-os menekültválságban is hatékonyan tudtak segíteni. Legfrissebb bejegyzésük önkénteseket keresnek a határra víz, élelmiszer és ruhaneműk osztásához, szintén a határ mentén keresnek olyan ingatlantulajdonosokat, akik tudnak segíteni az adományok átmeneti tárolásában. Emellett oroszul és ukránul jól beszélő önkénteseket várnak fordítási feladatokra, de az is tud segíteni, aki szervezkedésben, adminisztrációban tudja leginkább kivenni a részét. Részletek itt.
Budapest Bike Maffia – Az Age of Hope gyermekvédelmi alapítvánnyal közösen hirdettek meg akciót, a két szervezet 500-500 ezer forintot különített el első körben a menekültek segítségére. Mint írják, péntek hajnalban elutaztak a határra és feltérképezték a lehetőségeket, a tervek szerint naponta több száz adag ételt készítenek a határon. A szervezetek szombaton indítják a gyűjtést, 10 és 14 óra között várják az adományokat a Gyáli úton, délután indulnak velük a határra.
Baptista Szeretetszolgálat – A szervezet a csütörtök éjjel vitte át Ukrajnába az első segélyszállítmányt, mely tartós élelmiszerekből, konzervekből, bébiételekből, ivóvízből és alapvető higiéniai termékekből állt. A szervezet tartós segélyezésre készül a határ mindkét oldalán. A munkájukat pénzadománnyal lehet segíteni, valamint tartós élelmiszereket, aggregátorokat, takarókat, pelenkákat és covid-teszteket is gyűjtenek. A részletekről ebben a Facebook-bejegyzésben írtak.
A fenti lista természetesen nem teljes, mindössze néhány példa azok számára, akik segíteni szeretnének, de nem tudják, hol kezdjék el.
Mint más esetekben is, most is érdemes észben tartani néhány adományozási szempontot, a legfontosabb természetesen az, hogy minden esetben nézzünk utána a kiválasztott szervezeteknek. Amennyiben nem pénzt utalunk, hanem ruhával, élelmiszerrel szeretnénk segíteni, szintén jó, ha figyelünk bizonyos dolgokra, ebben a Heti Betevő pénteki posztja adhat eligazítást. Mindenképp informálódjunk, hogy mivel segítünk a legtöbbet a helyszínen dolgozóknak, és fontos szem előtt tartani azt is, hogy csak olyan dolgokat ajánljunk fel, amit mi is szívesen megennénk, felvennénk, használnánk. A teljes bejegyzés itt olvasható:
Frissítés: A Segítségnyújtás – Ukrajna Facebook-csoport magyar nyelvű térképes gyűjtése szálláshelyekről, adománygyűjtő központokról, társállat-befogadókról.
Frissítés: Pénteken nemzeti segélyvonalat jelentett be a kormány, a Híd Kárpátaljáért összefogást lehet támogatni. Szombattól hívható a 1357-es szám, minden hívás 500 forintba kerül; emellett számlaszámot is nyitott a kormány az adományoknak: 11711711-22222222.
Megjegyzés: az elmúlt 2 napban számtalan segítő szándékú Facebook-csoport is alakult, a gyűjtésbe ezeket nem vettük bele.
Borítókép: Kamianec-Podilszkij, Ukrajna egyik legrégebbi városa / Ukraine.ua