„Putyin az agresszor. Putyin választotta a háborút. És most neki és az országának kell elviselnie minden következményt.”
Késéssel, de végül kamerák elé állt Joe Biden amerikai elnök, hogy végre közzétegye, milyen szankciókkal él az Egyesült Államok Oroszország ellen, amiért az lerohanta Ukrajnát. A fenti hangzatos mondattal kezdte, aztán kétes hatásfokú szankciókat jelentett be.
Az elnök azt mondta, hogy az orosz gazdasági elitet, a pénzügyi szektort és a tech-ipart célozzák meg, a szankciók pedig elegendőnek fognak bizonyulni.
Aztán elmondta konkrétan is:
• korlátozzák Oroszországot, hogy dollárban, euróban, fontban és jenben kössön ügyleteket, és hogy a világgazdaság része legyen,
• befagyasztják egyes orosz bankok számláit, köztük a második legnagyobb VTB-ét, hogy ne tudják finanszírozni az orosz haderőt,
• korlátozzák Oroszországot, hogy high-tech felszereléshez férjen hozzá,
• szankcionálják az orosz bankokat, amelyek együttesen ezermilliárd dollár feletti vagyonnal rendelkeznek.
Az újságírók az elnöki beszéd után kifejezetten rákérdeztek, hogy felmerült-e Oroszország lekapcsolása a SWIFT-rendszerről. Az év elején többször felmerült, hogy az országot egyszerűen lekapcsolják a nemzetközi utalási hálózatról, amivel de facto megbénítják a pénzpiacait, de a lépés a világgazdaságra nézve is olyan jelentős károkkal járna, hogy inkább elvetették. Ugyanakkor a katonai beavatkozás után ez lenne a legsúlyosabb szankció. Most Joe Biden annyit mondott: a beígért intézkedések legalább olyan erősek, ha nem erősebbek annál, mintha bevetnék a SWIFT-et.
Az Egyesült Államok csapatokat küld a NATO keleti határához és Németországba is, de azt kategorikusan kizárta, hogy amerikai katonák harcoljanak Ukrajnában.
Arra a kérdésre pedig, hogy ha az eddigi szankciók nem működtek, miért gondolja, hogy a mostaniak használni fognak, Biden azt válaszolta: nem gondolta, hogy a szankciók akadályozzák majd Putyint, de meg kell neki mutatni, hogy a nyugati országok kitartanak.
Az orosz energetikai szektor látványosan kimaradt a szankciókból, bár az elnök hangsúlyozta: megkéri az iparági cégeket, hogy ne húzzanak hasznot az energiahordozók drágulásából.