A covid annyiféle változást hozott a hagyományos munkahelyeken az elmúlt két évben, hogy szinte nincs olyan munkahely, ahol ne jelent volna meg a kiégés. A munkával összefüggő kimerültség és a stressz évek óta „népszerű” témák, de 2020 óta minden eddiginél több ember tapasztalhatta meg a kiégés fizikai, mentális és érzelmi hatásait.
Az amerikai Forbes összegyűjtött néhány javaslatot azzal kapcsolatban, hogyan helyezhetjük előtérbe az egészségünket és a boldogságunkat a karrierrel szemben – ezekből szemezünk most ebben a cikkben.
1. Menj többször „csak úgy” szabadságra!
Vegyél ki néha szabadnapokat akkor is, ha nem mész sehova. Amerikában már a covid előtt is igaz volt, hogy a munkavállalók egy része legendásan kevés napot vesz ki egy évben, de az elmúlt másfél-két évben még tovább esett a szabadságok száma, hiszen az emberek kisebb valószínűséggel utaztak a járvány idején. Pedig néha hasznos, ha az ember „csak úgy” kivesz néhány napot: teljesen rendben van az is, ha otthon ülsz és nem csinálsz semmit. Mindenkinek szüksége van a pihenésre és a feltöltődésre, de ezt nehéz megtenni, ha stresszesnek érzed magad. Beszéld meg a közvetlen feletteseddel, hogy mikor lenne jó alkalom egy hetet kivenni, és tegyél is azért, hogy ténylegesen el tudd engedni a munkahelyi dolgokat.
2. Tegyél olyan dolgokat, amit élvezel – és legyen a napi rutin része
A kiégés elkerülése azt jelenti, hogy magadat helyezed az első helyre. Ennek egyik módja az, hogy a napi vagy heti rutinba beiktatsz egy olyan tevékenységet, ami feltölt és örömet okoz. Ez lehet egy hosszú séta, egy edzés, a lényeg a rendszeresség. Semmi baj, ha egy nap kimarad, de minél több idő telik el ezek nélkül, annál nehezebb visszatérni az „öngondoskodás rutinjába”. Ha biztosra akarsz menni, találd ki hetekkel előre, hogy mire szeretnél mindenképp időt szakítani, és ütemezd a munkával kapcsolatos feladataidat ezek köré – ne fordítva!
3. Kövesd nyomon a fejlődést!
Írj le három olyan célt, amire a következő néhány hónapban összpontosítani szeretnél, de nincs köze a munkához. Jegyezd fel őket egy naplóba, és nézz rá a minilistára reggel és este is. Minden este írd le, hogy hogyan haladtál a célok megvalósítása felé. Ha elkezded előtérbe helyezni a magánéleted, az idő múlásával jelentős változást észlelhetsz abban, hogy hogyan érzed magad. A változás minden bizonnyal nem egyik napról a másikra fog bekövetkezni, de néhány hét múlva nagy eséllyel motiváltabbnak és teljesebbnek fogod érezni magad ahhoz képest, mint amit az induláskor éreztél.
4. Ne légy túl szigorú magaddal!
Az egyik legfontosabb lecke a kiégés kapcsán: nem szabad rosszul érezned magad attól, hogy szükséged van egy kis pihenőidőre. Ha folyamatosan lökdösöd magad, akkor is, amikor már rég lemerültél, könnyebben kerülhetsz olyan helyzetbe, hogy hosszú szünet kelljen a felépüléshez. A legjobb, ha nem hagyod idáig fajulni a dolgokat: ha elkezded érezni a kiégés jeleit, fontold meg, hogy rögtön kiveszel 1–2 „soron kívüli” napot.
5. Hozd ki a legtöbbet a pihenésből!
Ha úgy érzed, kell néhány nap vagy hét a feltöltődéshez, törekedj arra, hogy valóban számítson is ez az időszak. Ha frissen térsz vissza a munkahelyedre, újabb szintekre juthatsz. Nem feltétlenül kell sok pihenőidő, már két hét is csodákra lehet képes, de egy jól „felhasznált” hétvégi nap is sokat segíthet első lépésként.
6. És végül: tanulj meg nemet mondani!
A nemet mondás az egyik legfontosabb „csodaszer” a kiégés megelőzéséhez. Előfordulhat, hogy nyomást érzel, hogy mindig alkalmazkodj másokhoz és teljesítsd a kéréseiket, de a határok felállítása alapvető fontosságú a mentális jólét és a munka-magánélet közötti egyensúly szempontjából. Állj ki magadért, amikor kell! Úgy tudod elkerülni, hogy kihasználjanak a munkahelyeden, hogy felállítasz egy mércét, amiből mindenki ért.
Borítókép: Hanna Postova // Unsplash