Andrew Forrest szerint a Facebook viselkedése törvénysértően hanyag. A Fortescue Metals vasérc-bányászattal foglalkozó cég igazgatójának pere az első globális bűnügyi eset, amellyel a Facebook szembenéz.
Ausztrál milliárdos indított pert a Facebook ellen, mivel szerinte a cég nem tudta megakadályozni, hogy álreklámok az ő arcát használják hirdetéseikben, írja a BBC.
Dr. Andrew Forrest, a Fortescue Metals vasérc-bányászattal foglalkozó cég igazgatójának pere az első globális bűnügyi eset, amellyel a Facebook szembenéz. A milliárdos szerint az oldal megsértette az ausztrál pénzmosás-ellenes törvényét, mivel nem tett semmit a kriptovalutával kapcsolatos kamuhirdetések terjedése ellen. Forrest 18,4 milliárd dolláros vagyonával jelenleg a világ 87. leggazdagabb embere az amerikai Forbes becslései alapján.
A Facebook tulajdonoscége, a Meta nem kommentálta Forrest ügyét, viszont kijelentette, hogy készen állnak kiszűrni és eltüntetni a csalókat az oldalukról. Forrest „törvénysértően hanyagnak” titulálta a Facebookot, mivel szerinte nem tesznek semmit a csalóreklámok ellen, amelyek 2019 óta jelen vannak a platformon.
Az átverések az ő és más ismertebb emberek arcát használják, hogy hamis befektetéseket és könnyű meggazdagodást hirdessenek. Bár a Facebook alapvetően blokkolja az ilyen hirdetéseket, azok sokszor mégis meg tudnak jelenni az oldalon.
Forrest még 2019 novemberében írt nyílt levelet Mark Zuckerberg vezérigazgatónak, sürgetve, hogy tegyen valamit az ügy érdekében. „Biztos vagyok benne, hogy vannak olyan ártatlanok, akik bedőlnek a közösségi platformokon látott kattintásvadász átveréseknek – mondta a bányavállalat vezetője keddi közleményében – Én csak az ausztrálokért állok ki, de ez a világ bármely országában megtörténhet.”
Az ügyet Nyugat-Ausztrália Legfelsőbb Bírósága fogja kezelni március 28-án. Ha a milliárdos nyer, a Facebookot pénzbírsággal sújthatják, vagy a reklámpolitikájának megváltoztatására is kötelezhetik. Az ausztrál milliárdos Kalifornia állama ellen is keresetet nyújtott be (itt található a Facebook központja).
A vád szerint a Facebook „tudatosan használja és profitál a jogtalan reklámokból”. A bírósági feljegyzések szerint az egyik áldozat 940 ezer ausztrál dollárt, közel 208 millió forintot veszített a hamis reklám miatt, amelyben Forrest szerepelt.
A sajtónak intézett közleményében a Facebook kijelentette, hogy az ilyen reklámok megsértik a cég irányelveit. „Több irányból is igyekszünk megközelíteni a problémát és igyekszünk megállítani ezeket a csalásokat. Nemcsak kiszűrjük, de el is távolítjuk a reklámokat és a hirdetőiket kitiltjuk az oldalról, sőt, néhány esetben készen állunk bíróságra vinni az ügyet” – mondta a Meta egyik szóvivője.
Fotó: CNET / Youtube