Egy éve elnököl Joe Biden az Egyesült Államok gazdasága felett – egy gazdasági mutató pedig keresztülhúzza az összes többi eredményét, akármilyen jók is azok.
Gazdasági metrikák hosszú listájával bizonygathatja a Biden-kormány, hogy a járványhelyzet után az Egyesült Államok helyreállása a legerősebb: alacsony munkanélküliségi ráta, magasabb átlagfizetések, rekordszámú, 6,4 millió új munkahely 2021-ben.
Egyetlen szám azonban kiradírozhatja Bidenék összes többi teljesítményét: a 7 százalék.
1982 óta nem volt ilyen magas az infláció az országban, a republikánus ellenzék pedig ezen rugózik – sikeresen. Biden népszerűsége rohamosan csökken, a fogyasztói bizalom pedig évtizedes mélyponton van. Az Egyesült Államok elnökének első évét, gazdasági eredményeit anyalapunk, az amerikai Forbes szedte össze és véleményezte.
Az infláció a tengerentúlon is az egekben
Az emelkedő árak Biden minden egyéb gazdasági sikerét eltörpíthetik. A 7 százalékos, 2021-es inflációs szint az elnök Rooseveltet idéző költési programját is szabotálhatja. A demokrata szenátor Joe Manchin pont erre a mutatóra hivatkozva nem támogatta Biden 2 billió dolláros programját, és ezzel egy végzetes támadási pontot adott az elnöknek. Biden továbbra is a növekvő átlagfizetéseket emlegeti, mint a gazdasági helyreállítás bizonyítéka; ezt azonban nehéz beadni azoknak a családoknak, akik küszködnek az alapvető élelmiszerek megvásárlásával vagy az autójuk tankolásával.
Az infláció miatt ráadásul a Fed is várhatóan jegybanki alapkamatot emelhet, erre több mint egy évtizede nem volt példa.
A Goldman Sachs elemzői szerint akár négy emelésről szó lehet, Bill Ackman milliárdos befektető pedig 50 bázispontos emelésre kérte a Fedet. Ezzel nincs egyedül: sokan sürgetik a központi bankot, az infláció miatt gyorsan kell cselekednie.
Jó pozícióban van a munkaerő
A munkanélküliségi ráta 2021 végére már a járványhelyzet előtti szintet közelíti. Mielőtt a demokraták kormányra léptek, 6,7 százalékon állt a mutató – egy évvel később Bidenék pedig 3,9 százalékra csökkentették a munkanélküliséget. A tízmillió új állás azonban egészen más problémát idézett elő az Államokban:
közel négy és fél millió ember mondott fel novemberben, ezzel rekordszintre növelve a felmondási rátát.
Ez azonban csak az egyik oldal – a munkaadók – problémája. A munkavállalók végre jobb körülményeket, jobb fizetést és pozíciókat alkudhatnak ki maguknak, hiszen a felmondási hullámban jelentősen megnövekedett az alkuerejük. Ez pedig az átlagfizetéseket és az általános jólétet is feljebb nyomhatja.
Évtizedek óta nem látott gazdasági növekedés
A tavaly elért, előzetes előrejelzések szerint 5,6 százalékos reál GDP-növekedés 1984 óta nem látott ugrás a tengerentúlon. A probléma: 2021 első féléve óta (amikor az oltóanyagok elérhetősége növelte a fogyasztói és az üzleti költésgeket) lehűlt a száguldás, a harmadik negyedévben már 2 százalékra esett vissza.
Az 1,9 billiós Amerikai Mentési Terv így nem igazán érte el azt a gazdaságturbózó hatást, amit a demokraták reméltek tőle.
„A költési program egy jelentős politikai hiba volt, ami a mai napig kísért minket. Biden akkor írta alá, amikor a gazdaság 6,5 százalékkal növekedett. Nem volt szükség erre” – mondta Douglas Holtz-Eakin, a Kongresszusi Költségvetési Hivatal volt igazgatója.
Nem jött be Trump jóslata
A 2020-as amerikai elnökválasztáson Joe Biden nagy ellenfele, az éppen akkor regnáló 45. elnök Donald Trump vészjóslóan figyelmeztette a szavazókat: ha a demokrata jelölt nyer, akkor a tőzsde össze fog omlani. (Trump protekcionista intézkedéseivel a piaci indexek többynire felfelé meneteltek elnöksége alatt.) Ez ugyanakkor csak egy kampányretorikának bizonyult, semmi többnek: az S&P 500 tőzsdeindex, ami az 500 legjelentősebb amerikai nagyvállalat tőzsdén jegyzett részvényárfolyamainak súlyozott átlagát követi,
közel 19 százalékkal nőtt Biden egy éve alatt – de az elnők (elődjével ellentétben) nem dicsekszik folyton az eredménnyel.
Talán azért, mert valószínűleg tudja: a mozgására nagyon nincsen kihatással. Vagy csak óvatos, és nem akarja, hogy forduljon a szerencséje – a mostani, januári 5 százalékos csökkenésért akár őt is hibáztathatnák, ha a növekedést a saját érdemeként könyvelte volna el 2021-ben.
A részletes, eredeti elemzés itt megtekinthető.
Borítókép: White House // Wikimedia Commons