Az olajfatermesztés évezredes iparágának sorsa attól függ, hogyan segítik a termelők az ültetvények alkalmazkodását a megváltozó éghajlati viszonyokhoz.
A klímaváltozás miatt egyre szárazodó és forrósodó körülmények veszélybe sodorhatják az olajfákat. Sok helynek jelentősen csökkenhet a terméshozama, ami új kihívások elé állítja a gazdákat. Afrikából teljesen eltűnhet a fa, de Európában északabbra tolódhat a termesztési határ,
és a növény akár Magyarországon és az atlanti-partvidéken is megélhet majd.
Az örökzöld olajfát közel hétezer éve kezdték el nemesíteni a vadon élő, inkább cserjetermetű, kis levelű és termésű rokonából a Földközi-tenger keleti medencéjében, majd onnan indult hódító útjára a térségben. Az olívaipar mára számos dél-európai és észak-afrikai ország egyik legfontosabb mezőgazdasági húzóága – írja a Másfélfok.
A termés kb. 90 százalékából olajat sajtolnak, 10 százaléka pedig asztali olívabogyóként kerül értékesítésre. Spanyolország adja a világ termelésének 38 százalékát, ami több, mint a rangsorban következő négy ország termelése együttesen (Görögország, Olaszország, Törökország és Marokkó).
Bírja a hőt és a szárazságot, de nem a végtelenségig
Az olajfa viszonylag jól bírja a szárazságot és a meleget, a mediterrán klímához jól alkalmazkodott, igen ellenálló növény, de a jelenlegi nagymértékű és rendkívül gyors ütemű éghajlatváltozás még ezt a szívós fafajt is új kihívások elé állítja.
Földközi-tenger térsége a globális felmelegedés egyik „forró pontjának” mondható, ugyanis nagyobb mértékben melegszik, mint a globális átlag: mára közel 1,5 °C-kal magasabb az átlaghőmérséklet, mint az iparosodás előtti időkben. Egyre több lesz a szélsőségesen forró időszak és ezzel a veszélyesebb mértékű hősdressz is, emelett az éves csapadékmennyiség csökkenni fog.
Az olajfa életciklusa rendkívül érzékeny az éghajlati és időjárási viszonyokra, ezért a csapadék megváltozása és az egyre szélsőségesebb meleg szerte a térségben fenyegetést jelenthet a növényre. A magas hő ronthatja a a növény termelőképességét, és meghosszabbodhat a tenyészidőszak, ami azt jelenti, hogy a virágzás eltolódásához vezethet. A terméshozam szempontjából másik kritikus tényező a rendelkezésre álló víz.
Mi lehet a megoldás?
Hosszabb távú alkalmazkodási intézkedés lehet az ültetvények áthelyezése, azaz újak létesítése kedvezőbb éghajlati körülmények között.
Az olívatermesztés északi határát jelenleg a téli tartós fagyok korlátozzák. Mivel azonban egész Európa melegebbé válik, így lehetséges, hogy az elkövetkező évtizedekben északabbra fog tolódni, illetve a mediterrán hegyekben magasabbra fog kúszni az olívatermesztés.
Nagy-Britanniában már létre is hozták az első olajfaligetet, de Magyarországon is vannak kezdeményezések. Az az első hazai termésből sajtolt extra szűz olívaolaj a Balaton-felvidéken készült.
Borítókép: Congerdesign // Pixabay