A Chameleon Smart Home nevű startup az MFB Csoporthoz tartozó Hiventures-től kapott 700 millió forintból fejleszti tovább az okosotthon megoldásait. Most egy olyan „híd” szoftveren és digitális rendszeren dolgoznak, amely az okosotthont az okostársasházakkal köti össze.
A Chameleon Smart Home olyan okosotthon rendszert fejleszt, amelyben a felhasználók úgy képesek egyszerre kezelni okoseszközeiket, hogy nem számít, az egyes funkciókat milyen gyártmányú eszközök látják el. A megoldást, amelynek a továbbfejlesztésére a most kapott pénz egy jelentős részét fordítják a Dubai Világkiállításon is bemutatták – derül ki a Hiventures Forbes.hu-nak eljuttatott közleményéből.
2020 őszén a világjárvány hatására még nehézségekkel küzdő vállalat először a Hiventures startup mentőprogramjának részeként kapott 150 millió forintos befektetést. Az azóta eltelt évben jól használta ki a lehetőséget a cég működési modellje újragondolására. A Chameleon mostani, csaknem kétmillió eurós befektetése a Hiventures második legnagyobb egy körben realizált startup befektetése a növekedési programon belül.
A befektető bízik az okosotthon eszközök piacának növekedési potenciáljában. A Statista riportja 2017 és 2025 között a piac négy és félszeres bevételnövekedését várja (40 milliárd dollárról (12,6 ezer milliárd forint) 180 milliárdra (56,5 ezer milliárd forint).
A befektetői logika alapján tehát még most érdemes beszállni ebbe a szektorba, mert az ágazat felszálló tendenciát mutat, a cégek növekedési lehetőségei jelentősek.
A startup a tervei között az is szerepel, hogy a kiskereskedelmi (B2C) üzletmenet helyett egyre inkább a sokkal dinamikusabb, nagykereskedelmi (B2B) értékesítést helyezi előtérbe a cég, ami a várhatóan magasabb árbevétel mellett a kiadások csökkentésére is alkalmas. Már most számos kivitelező szakemberrel és nagykereskedővel állnak kapcsolatban, ez a kör a jövőben a tervek szerint csak növekedni fog.
A Chameleon fejlesztésével a társasházak lakói egyetlen applikációval vehetnek igénybe szolgáltatásokat és kezelhetik okosotthonaikat. „A Chameleon használatával a lakás minden okos eszközét, sőt a társasházi funkciókat is könnyedén irányíthatjuk. Nincs szükség tucatnyi alkalmazás feltelepítésére. Szabályozható a lépcsőház hűtése, fűtése, a kaputelefon, a garázskapu, de egyetlen applikációval lehet a társasházban üzemelő fodrászhoz is időpontot foglalni, vagy a közös költséget fizetni” – mondta Szarvas Péter, a Chameleon alapítója.
Az okosotthonban akár távolról vezérelhető a víz, az áram, az árnyékolás, a hűtés vagy a fűtés. Az okos társasház pedig egyszerre fókuszál arra, hogy a lakók egyéni preferenciái teljesüljenek és a ház is a lehető leghatékonyabban működjön. Ennek köszönhetően a költségek akár 10 százalékát is megtakaríthatják az okosotthonokban.
Az stratup szerint az okosotthon az okos városok alapköve, amelyek a gazdaságosabb és zöldebb jövő zálogai. A Chameleon célja, hogy Budapest is felkerüljön a fejlődő okos városok listájára.
Borítókép: A Chameleon csapata // Fotó: Hiventures