Mi javíthatna az elmúlt két év után a gazdaságon és a piaci kilátásokon? A járványhelyzet javulása, az EU integráció erősödése, a magyar-uniós viszony pozitív fordulata lehet olyan fekete hattyú, ami pozitív fordulatot hozhatna.
A Portfolio elemzőket kérdezett meg arról, hogy melyek azok az alacsony valószínűségű, de pozitív események, amik jelentős pozitív fordulatot hozhatnának a magyar gazdaság és a piaci környezet számára.
A járványhelyzet és az uniós viszonyok javulása mellett az energiatárolási áttörés, a GDP jelentőségének csökkenése, a kedvező államháztartási és inflációs fordulat is ezen forgatókönyvek közé tartozik.
Szupervakcina és szelídülő vírus, az EU-s viszonyok rendezése
A megkérdezett elemzők szerint a világgazdaság jelenlegi egyik legfontosabb indikátora továbbra is a járványhelyzet. Zsiday Viktor, a Citadella portfóliómenedzsere szerint ha kiderül, hogy az omikron valójában nem veszélyes, tavasztól megszűnhetnek a korlátozások, és gyorsan helyreállhat a globális gazdaság.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank munkatársa szerint egy esetleges szupervakcina az év pozitív szenzációja lehet.
Virovácz Péter, az ING Bank munkatársa szerint egy újabb vírusmutáns akár még egy pozitív forgatókönyv része is lehet, ha ez azt jelenti, hogy szelídül a járvány.
A járványhelyzet mellett a (gazdaság)politikai döntések pozitív fordulata is jelentősen pörgethetné az EU-s tagállamok növekedését. Ha az EU konszenzusra jutna a mélyebb integrációról, szorosabb együttműködésről, az újabb lökést adhatna a gazdasági növekedésnek és egyben Európa politikai súlyának is Zsiday Viktor szerint. Nyeste Orsolya a magyar-uniós viszony rendezését említi:
ha a Helyreállítási Alap forrásai megérkeznek, gyorsabb növekedést, alacsonyabb államháztartási hiányt, valamint erősödő forintot is jelentene a döntés.
Nem minden a GDP, a zöldre is koncentrálni kell
Virovácz Péter szerint fontos felismerni a világnak, hogy nem minden a GDP-mutatók turbózásában rejlik. A növekedési mutatók hajhászása közben kárt is okozunk, nem csak jót: főleg, ha a klímaváltozásra gondolunk. A gondolkodásbeli változás pedig javára lehetne a gazdaságnak.
Virovácz szerint a zöldenergia tárolásának megoldása ilyen nagy hatású, pozitív szcenárió lehet.
„Manapság minden arról szól, hogyan lehetne jobban eltárolni a zöldenergiát. Ez a kulcsa ugyanis a fenntarthatóbb jövőnek. Mi lenne, ha megtörténne az áttörés és a tudomány megtalálná a módját, hogy a megtermelt energiát hogyan tudjuk sokkal hatékonyabban tárolni? Mindez megoldaná az elektromos autók hatótáv problémáját, a nap- és szélenergia legnagyobb gondját” – nyilatkozta a szakember a Portfolionak.
Az államháztartási hiányt és az inflációt is csökkenteni kellene
Nyeste Orsolya szerint a magyar államháztartási hiány nagyobb ütemű csökkentése is pozitív fordulat lehetne, de a kormánynak egyelőre nem célja a deficit kisimítása. A megfelelő gazdaságpolitikával, a gyorsabb államháztartási konszolidációval azonban a GDP-arányos államadósság is gyorsabban csökkenhetne.
Zsiday a közvetlen gazdaságpolitikai kérdéskör egyik legégetőbb problémáját, az inflációt említette még meg: ha ez pozitív irányba mozdul el (azaz ebben az esetben csökken), és a 2021 második felében megfigyelhető körülmény csak fellángolásnak bizonyul, akkor a jegybanki kamatok folyamatos emelése is elnapolható.
Az alacsony kamatok pedig a növekedés kulcsát jelenthetik.
Borítókép: Orbán Viktor bejelenti a gazdaságvédelmi akcióterv kiegészítő intézkedéseit 2020. december 19-én. Forrás: Orbán Viktor hivatalos Facebook oldala