Már rég tudjuk, hogy a mozgás nem csak a tesi, de a mentális és a szellemi képességeinknek és egészségünknek is jót tesz. Csökkenti a demencia kialakulásának kockázatát és javítja a koncentrációs képességet is. De akkor miért olyan kutya nehéz rászánni magunkat arra a heti néhány alkalomra? És hogyan lehet végre abbahagyni a halogatást, és azt, hogy ha már nekinéztünk, akkor ne adjuk fel egy–két hét után?
Az Ideas.ted.com az egyik TED-előadás alapján összegyűjtött néhány tippet arra az esetre, ha szeretnénk rávenni magunkat a sportra, netán még meg is szeretni:
A minimális erőfeszítés jobb, mint a semmi
Ha az ember motivációja csökken, akkor hajlamos arra, hogy a lehető legkisebb erőfeszítés irányába menjen, vagy egyáltalán ne csináljon semmit. Nos, a kettő közül ilyenkor mindig válaszd az előbbit, hiszen egy apró lépés is többet jelent annál, minthogy teljesen abbahagytad volna az edzést.
Ha aznap nincs kedved egyáltalán futni, akkor menj ki azzal az elhatározással, hogy legalább egy teljes percig futni fogsz! Lehet, hogy napokig csak egy–két percet fogsz a mozgásra szánni, de
ez átlendít a nehéz időszakon, így a következő héten már jöhet a 15–20 perces edzés is.
Csináld most!
A halasztgatás az egyik legrosszabb, amit tehetünk. Ne azt fogadd meg, hogy jövő héttől fogsz mozogni, hanem azt, hogy mostantól! Kezdj egy könnyű edzéssel, és ha ahhoz sincs kedved, akkor csak egy pár percessel!
De miért hagyjuk abba, ha már belekezdtünk?
Ha nem tudunk kitartani, annak egyik oka az lehet, hogy túl nagy elvárásokat támasztunk magunkkal szemben már a legelején. Ha olyan edzéstervet rakunk össze, ami túlságosan megterhelő számunkra, és egy héten annyiszor várjuk el magunktól az edzést, ahányszor biztosan nem fér bele az időnkbe, akkor nagyon hamar csalódni fogunk, és a kudarcélmény miatt elmegy a kedvünk az egésztől.
Érdemes először apróbb célokat kitűzni. A sikerélmény, amit ezek adnak segíteni fog a motiváció hosszabb távú fenntartásában.
Borítókép: Canva.com