Nincs veszélyben a Euronews függetlensége – monda a Politicónak a műsorszolgáltató leköszönő vezérigazgatója, Michael Peters, miután nemrég kiderült, hogy a koronavírus-járvány óta anyagi nehézségekkel küszködő hírcsatorna többségi tulajdonrészéért bejelentkezett egy portugál cég NER-közeli háttérrel.
Naguib Szavirisz egyiptomi iparmágnás 88 százalékos részvénycsomagját az a portugál Alpac Capital veheti meg, amelynek magyar vonatkozása is van: a befektetési cég látja el az alapkezelői feladatait annak a 2017-ben létrejött, magyar-portugál kockázati tőkealapnak, az East West European Venture Capital Fundnak is, melynek befektetői között az OTP Bank, a Mol és az állami tulajdonú Eximbank is ott volt.
A Budapest és Lisszabon mellett az Egyesült Arab Emírségekben irodát működtető Alpac vezetője nem más, mint Pedro Vargas Santos David, aki megtalálható a Metalcom, valamint 2021 tavasza óta a Jászai Gellért-féle 4ig igazgatóságában is.
A cégvezető apja ráadásul az az egykori portugál néppárti politikus, Marió David, aki Orbán Viktor barátja és közeli szövetségese volt.
A magyar kormányfő még a Magyar Érdemrend középkeresztjével is kitüntette őt 2016-ban, Lisszabonban. Az üzletről, amit 2022 elején üthetnek nyélbe, ebben a cikkben írtunk bővebben.
A szerkesztőség bizakodó, de azért vita is zajlik
Peters – aki lemond a vezérigazgatói posztról, de ott marad az igazgatóság elnöki székében – a vevő „pénzügyi kapcsolatai„ ellenére is „100 százalékig biztos abban, hogy üzleti érdekeltségeinek sosem lesz ráhatása a Euronewsra”,
„minden garanciám megvan a szerkesztőség függetlenségére” – fogalmazott.
Peters mondatait a Euronews több kollégája is csak megerősíteni tudta a Politicónak: biztosak abban, hogy az új tulajdonos, miután jövőre véglegesedik az adásvétel, a szerkesztőség függetlenségét sértetlenül hagyja. Egy másik munkatárs szerint Pedro Vargas David egy értekezlet során is megerősítette az alkalmazottaknak, hogy nincs szándékában beavatkozni a szerkesztőségi munkába.
A Politico közvetlenül nem tudta elérni az üzletembert, de az Alpac szóvivője egy e-mailben kiküldött közleményben azt írta: alaptalanok a szerkesztőség szabadságával kapcsolatos aggályok, a euronewsos kollégákkal való találkozása során pedig David biztosította a résztvevőket arról, hogy nem fogják fedni egymást a tulajdonosi és szerkesztőségi szerepkörök.
Az Alpac által biztosítottak ellenére természetesen így is „vita tárgya” a helyzet az alkalmazottak körében a cég eddigi magyarországi története miatt, legalábbis egy Euronews-munkatárs ezt állítja.
Euronews = KESMA?
A Politicónak Urbán Ágnes, a Mérték Médiaelemző Műhely alapító tagja is nyilatkozott a témában:
ő úgy látja, az új tulajdonos alatt a Euronewst kvázi „álfüggetlen” médiumként hasznosíthatja a magyar kormány, megtartva a függetlenség látszatát, mégis majd „jóval kevésbé kritikus” hangnemet megütve Magyarországgal és más illiberális demokráciákkal szemben.
Urbán szerint „nincs üzleti racionalitás a felvásárlásban”: logikáját a KESMA (Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány) létrehozásához és az általa koordinált körülbelül 500 médiaszervezethez hasonlítja, szerinte a Euronews tervezett felvásárlása is egy „politikai befektetés”.
Az e heti rendkívüli Kormányinfón Orbán Viktor miniszterelnököt is kérdezték a Euronews-ügyben:
elismerte, hogy Marió Davidnak valóban barátja és közeli szövetségese, ugyanakkor szerinte a Fidesz nem sző „világbirodalmi terveket”.
Borítókép: Euronews