Akiknek nem ugrált a covid alatt 2–3 gyerek a fején, szinte mind találtak egy–két új hobbit az elmúlt két évben. Én nem sütöttem egyetlen kenyeret sem, kovászt is csak az Arán pékségben láttam. Helyette inkább nekiálltam rajzolni. Mutatom a leghasznosabb eszközöket kezdő rajzolók számára.
A Forbes jelenlegi és volt művészeti vezetői, Bethlen Júlia és Spanjevic Igor tartottak nekem online, telefonos és élő gyorstalpalókat arról, hogy merre van a rajzpiacon az előre. Az elmúlt hónapokban voltam tanfolyamokon, vettem néhány hasznos könyvet, és a digitális rezsim is megnőtt néhány előfizetés miatt.
Most elhoztam ezek közül azt a hatot, ami szerintem a leghasznosabb a kezdő rajzolóknak és olyan hobbigrafikusoknak, mint én, akik alkotási kedvből megterveznek 40–50 logóváltozatot a barátaik új étterméhez.
Tanfolyamok
Kalligráfia tanfolyam
Ár: 18 ezer forint
Egyalkalmas, több alkalmas, online és offline is elég sok workshop és tanfolyam közül választhatunk. Teljesen kezdőknek szerintem először egy két–háromórás ismerkedős és alapozó kurzusra érdemes menni, ha a járványhelyzet is engedi, akkor élőben. Én Bubán Brigittánál, a Brisign alapítójánál tanultam meg három óra alatt a modern ecsetfilces kalligráfia alapjait.
A workshopon megtanulja az ember, hogyan tartsa és használja az ecsetfilcet, hogyan készítsen kalligrafikus ABC-t, majd a végén azt is, hogyan készítsen el egy teljes feliratot kalligráfiával. Az alapozást azért érdemes mindenképp élőben tanulni, mert így az oktató rögtön ki tudja igazítani, ha rosszul tartjuk a kezünket vagy csak simán nem úgy néz ki az a betű, mint ahogy kellene.
Kalligráf eszközök, amelyeket érdemes beszerezni: Pentel Touch, Tombow fudenosuk, Tombow ABT, Zig Kuretake tollak, pauszpapír, marker papír/ markertömb, Rhodia jegyzettömbök, Fabriano pontozott füzetek.
Élményfestés
Ár: 11–15 ezer forint
A 3–4 órás program alatt a résztvevő némi iránymutatással, de egyedül készít el egy festményt, amit utána haza is vihet a nappalijába, vagy ajándékba is adhat amellett, hogy sikerélményben és egy délutánnyi teljes kikapcsolódásban is része lesz. Egyedül is mehetünk, de ha páros festésre jelentkezünk, akkor közösen készíthetünk el egy választott képet azzal, akit elviszünk magunkkal.
Helyek, amiket teszteltem, és jó tapasztalatom volt velük: Fessneki, Alkotás utca
Előfizetések és eszközök
Canva előfizetés
Ár: 119,9 dollár (39 ezer forint) / év
Először érdemes kitapasztalni és begyakorolni a Canva használatát az ingyenes verzióban, de a profibb grafikák és sablonok csak a prémium előfizetéssel érhetőek el. Aki sokat használja a programot, annak előbb-utóbb szüksége lesz rá.
Készíthetünk vele plakátokat, logókat, meghívókat, matricákat, Facebook és Instagram bejegyzéseket, karácsonyi üdvözlőlapokat, pólókat, vászonáspákat, szóval minden, ami csak eszünkbe jut. Én még anno az egyetemen akadtam rá, azóta minden más mellett a prezentációim is Canvában készülnek.
Wacom Intuos rajztábla
Ár: 22–35 ezer forint
Level 2-es rajzolóknak ajánlom, akik már biztosak a precizitásukban és van némi gyakorlatuk. Amit a tábla képernyőre rajzolunk az a laptopunkon jelenik meg. A Wacom programjaiban több száz ecsettel és számtalan színkombinációval alkothatunk. (Számoljunk azzal is, hogy bőven kell idő, mire megtanuljuk valóban hatékonyan használni. Az én első három napom csak azzal telt, hogy próbálgattam a színeket meg az ecseteket, mint hülyegyerek, aki életében először lát Paintet.)
Haszons könyvek és füzetek
Felnőtt színezők
Ár: 2–5 ezer forint
Ma már számtalan felnőtteknek készült színezőkönyv van a piacon. Bármelyik könyvesboltba tévedünk be, legalább 30–40 félét biztosan találunk. Általában stresszoldóként szokták őket hirdetni. Valóban jók kikapcsolódásnak is, de ha gyakorlatibb hasznot keresünk bennünk, akkor én inkább azt emelném ki, hogy kiválóan javítják az ember koncentrációs képességét és precizitását.
Művészi kézírás – Kreatív ábécék minden alkalomra című könyv
Ár: 3400 forint
A kalligráfia tanfolyam tökéletes kiegészítője, de magában is jól fogyasztható. A könyv rengeteg kísérletezésre csábító és ihletadó ábécét tartalmaz, amit használhatunk névtáblákon, kirakatokban, étlapokon, vendégkönyveknél, újságokban, szórólapokon, vagy akár plakátokon is.
Borítókép: Canva.com