A világ egyik legrégebbi családi vállalkozása, az egyik legnagyobb és leginnovatívabb olasz borászat, az egyik legnagyobb tradíciókkal és vagyonnal rendelkező olasz család. És néhány fantasztikus bor. Toszkánában jártam az Antinori birtokon.
Fantasztikus kúriák Toszkána és Umbria különböző részein. Lenyűgöző, csak a filmeken látható olasz luxus súlyos olajfestményekkel, családi fotók tucatjaival, hosszú szőlősorokkal, oldtimer autókkal, gyönyörű lovakkal, egy erős, összetartó családdal a háttérben. Villák különböző korokból, rendezett kertekkel. Hagyomány, gazdagság és igazán jó élet. Egy család, amelyről Firenze legelőkelőbb kerületében is utcát neveznek el. Ezeket találja az ember, ha az olasz Antinori család múltjával és jelenével kezd ismerkedni.
A világ 10. legrégebbi családi vállalkozása 1385 óta működik és foglalkozik borokkal, és addig a családfáját is könnyedén vissza tudja vezetni. Ráadásul a vállalat nemhogy 636 éve működik, hanem folyamatosan innovál és prosperál is.
Giovanni di Piero Antinori, a jelenlegi családfő például sosem dőlt hanyatt ebben a felfoghatatlan gazdagságban. Mára elmúlt 83 éves, de manapság is minden egyes nap bejár birodalma főhadiszállására, és figyeli, min lehetne még javítani. A tökéletesség keresése a vérében van.
Az igazi toszkán Antinori borokat ma a világ minden táján ismerik, köszönhetően az olyan bátor húzásoknak, amik Super Toscan néven vonultak be a történelembe. Piero volt az egyik első, aki ilyen bort készített, vagyis a 70-es években vállalta, hogy szembe megy a régió klasszikus borára, a Chianti Classicora vonatkozó szabályokkal, és saját, korszerű ízlésének megfelelően készíti el a lehető legjobb vörösbort. Akár annak árán is, hogy így azt nem illeti meg a nagy presztízsű régiós eredetvédettség, és csak egyszerű asztali borként kerülhet forgalomba. Bár a szintén a rokonsághoz tartozó Sassicaia birtok ezt már meglépte előtte,
Antinori cabernet sauvignon és franc fajtákat tartalmazó Tignanelloja is világsztár lett – ebben azért egy amerikai szakújságírónak is jutott szerep –, a korszakot pedig máig úgy szokás emlegetni, mint az olasz borok reneszánszát.
A ház legnagyobb presztízsű bora ma is a Tignanello, illetve a valamivel később érkezett Solaia. Ezek ma sem tartoznak eredetvédettség alá, továbbra is IGT, azaz asztali bor kategóriában forgalmazzák őket, a legkevésbé sem az asztali borok árkategóriájában.
A világ egyik legnagyobb presztízsű bormagazinja, a Decanter ezért 1985-ben az év emberének választotta Pierót – olasszal először történt ilyen –, majd 1997-ben a másik fontos bormagazin, a Wine Spectator a világ legjobb borának nevezte a Solaiat – olasz bor akkor először kapott ilyen címet. 2011-ben Giacomo Tachis, az Antinori főborásza is megkapta az év emberének járó szakmai címet.
„Missziónk van, és még nem teljesen vittük véghez. Valami hajt minket, hogy kifejezzük azt a hatalmas potenciált, ami a területeinkben van, és az új felfedezéseket békébe hozzuk a toszkán stílus örökségével. Az örökséggel, ami magában foglalja a hagyományokat, a kultúrát, a földművelést, a művészetet és az irodalmat, mindent, ami a Marchesi Antinori vállalatot adja. Az egyik legnagyobb erősségünk az a tény, hogy toszkánok vagyunk, vagy ha úgy jobban tetszik, az alapvető toszkán karakterünk” – vallja Piero Antinori.
Modern HQ, világszínvonalú borturizmus
Egy késő őszi utazás során van alkalmam végigjárni az Antinori vállalat alig tíz éve épült birtokközpontját Firenzétől nem messze, Barginóban. A hipermodern épület elkészültekor bejárta a világsajtót, és ma is közkedvelt turistalátványosság – borkóstolóval egybekötött birtoklátogatásaik kortárs művészeti tárlatvezetésnek is beillenek, és egy mini múzeumot is magukban foglalnak.
A család számos birtoka közül ez az Antinori nel Chianti Classico nevet viseli, és leginkább a reprezentációt szolgálja. Habár 1,5 millió palack bor itt is elkészül évente – nagyjából 10-szer, 20-szor akkora üzemi területen, mint amekkorán magyar borászatok ezt a mennyiséget lepalackozzák –,
az Antinori teljes olaszországi termelése legalább tízmillió palack per év. A Statista információi szerint 2019-es olaszországi forgalmuk elérte a 91 millió eurót, azon felül az európai exportjuk a 62 millió eurót (de a Forbes kedvéért ezt nem kommentálják). Ezzel ők az egyik legnagyobb olaszországi bormárka.
Olaszországon belül összesen 15 birtokon termelnek, mindegyiknek megvan a saját borásza, amellett, hogy a teljes márkának is van főborásza, aki egyben a vállalat CEO-ja és repked ide-oda a területek között. Vagy akár a földrészek között, hiszen az olasz területekhez jönnek még hozzá a világ különböző részein, például Kaliforniában, Chilében vagy akár Magyarországon megvásárolt birtokaik termelési számai.
A modern Antinori nel Chianti Classico nem sokat mutat meg abból a toszkán romantikából, amit a család villái képviselnek, és amit a körvezetés során a moziteremben lejátszott kisfilmen, vagy akár a honlapon is megcsodálhatunk.
A maga nemében mégis rendkívüli, és ez cél is volt, hiszen
26 generáció után építettek és álmodtak új központot az Antinori névnek.
Hét év mérnöki tervezés és fejlesztés eredménye. A rozsdabarna színvilág a család föld iránti tiszteletét jelképezi, a közelből beszerzett alapanyagok, így a terrakotta, a fa, a corten és az üveg ezt az érzetet erősítik.
A birtok maximálisan energiatakarékos, és a leglátványosabb mérnöki húzás talán a hordós érlelőtérben látható: a falak, amelyek üregesek és különleges kialakításúak, lényegében a levegőben lógnak, és minden négyzetcentiméterükkel azon vannak, hogy az érlelődő borok számára a lehető legkedvezőbb levegőcirkulációt idézzék elő. Ebbe ékelődnek be az üvegfalú kóstolótermek, és az itt látható hidakon sétál nap mint nap Piero. Már amikor nem repked a villái között saját, burgundi vörös helikopterével – amelyet saját maga vezet.
Persze a birtok operatív ügyeit ma már nem ő intézi. Három lánya közül a legidősebb, Albiera az elnök, őt két húga, Allegra és Alessia támogatja.
A fiatalabb lányok a gasztronómia és a művészetek nagy rajongói, így aztán ez a két terület – a korábbiakhoz hasonlóan továbbra is – kiemelt szerepet kap az Antinorik világában (igen, van eredeti Leonardo da Vincijük és Giovanni Della Robbiájuk is).
„Az apám mindig is ezeket dicsőítette: türelem, szenvedély, kitartás. Ezt a tudást és hagyományt szeretem érvényesíteni a családi vállalkozásban, folytatva az örökséget, de a jövőt szem előtt tartva” – nyilatkozta korábban Alessia az amerikai Forbesnak, hozzátéve, hogy „a legnagyobb kihívás, egyben a legnagyobb lehetőség innoválni és a jövőre fókuszálni, közben viszont hűnek maradni a család gazdag történelméhez és örökségéhez”.
Ez a történelem és örökség megelevenedik a Firenzéhez közeli birtokközpontban, habár csak üvegvitrinekben és képeken, valamint egy több száz éves, hatalmas prés formájában. Persze az egyszeri turista nem épp családias körvezetést kap itt, inkább alaposan megkomponált, laikusoknak szóló, a toszkán borokkal ismerkedni vágyóknak kitalált élményt. Egyszer azért látni kell.
A borok
Három olyan borból kértem kóstolót, amelyek Magyarországon is elérhetők – ezeket mutatták be.
San Giovanni della Sala 2020 Orvieto DOC Classico Superiore
Mi ez? Felerészt helyi szőlőfajtákból (grechetto, procanico), fele részt viognier és pinot bianco szőlőfajtákból készül, kizárólag acéltartályban, némi battonage-zsal, több hónapos héjon áztatással.
Milyen? Illatában élénk fehér húsú gyümölcsök és fehér virágok jelennek meg, ízében érett citrusok, spárga, citromfű és kis fűszeresség, mineralitás. Teste közepes. Kellemes, jó ivású bor, jó arányokkal.
Mennyiért? 5600 Ft
Il Bruciato 2020 Bolgheri DOC
Mi ez? A kicsi és fiatal, de nagy presztizsű Bolgheri apelláció kb. száz kilométerre található Firenzétől, délnyugati irányban. A Guado al Tasso is egy olyan birtok, amit az Antinorik felvásároltak. Összesen 320 hektáros, és a régió kedvező részén fekszik. Felügyeletük alatt lényegében hagyják önállóan működni, a birtok nevét is feltüntetik a boron.
A bor alapanyaga 37% cabernet sauvignon, 24% merlot, 18 cabernet franc, 17% syrah, 4% petit verdot. A szőlők külön erjedtek, acéltartályban. Házasítás után a bort barrikban érlelték.
Milyen? Először is még nagyon fiatal, még messze nem érte el legszebb formáját. Rendkívüli gyümölcsösség (fekete bogyósok), pici fűszeresség (vanília, édes fűszerek), filigrán karcsúság, elegancia jellemzi. Jól iható, ételekkel is jól párosítható tétel. Ára vélhetően a márkának kijáró tiszteletet is magában foglalja.
Mennyiért? 9300 Ft
Villa Antinori Chianti Classico DOCG Riserva 2018
Mi ez? A klasszikus Chianto főként sangiovese szőlőfajtából, 14%-os alkoholtartalommal. Acéltartályban erjedt, az almasavbomlás is nagyrészt ott zajlott, de a bor kisebb részét adó egyéb szőlőfajták esetében másod- és harmadtöltésű tölgyfahordókban. A házasítás után jó részt nagy hordóban érlelték, kisebb részt barrikban. 2020 júliusában palackozták, 2021 őszén került piacra.
Milyen? Illatában gyümölcsök és fűszerek, pici dohánylevél, fiatalos lendület. A korty nagyon sűrű, komplex. Nehéz, nagy bor szép savakkal és kerek tanninokkal. Aromatikáját illetően boróka, erdei bogyós gyümölcsök, zamatos szeder, érett meggy jellemzik. Élvezetes.
Mennyiért? 7600 Ft
Kapcsolódó:
Fotók: Antinori