Az új Macbook Pro gépek ahhoz mérhetőek, mint amikor a második világháborúban felbukkantak az első sugárhajtású repülőgépek. Az Apple teljesen más irányba indult, mint a vetélytársai, és az eredmények a cupertinói céget igazolják.
Az Apple-t mostanában sok kritika érte amiatt, hogy az okostelefonos szektorban nem képes valóban innovatív megoldásokkal előállni, csak saját magát ismételgeti évről évre. Ebben van valami, de az is tény, hogy a konszern az elmúlt egy évben a laptop fronton olyan eszközöket tett le az asztalra, amelyek átírták a szabályokat és erőviszonyokat.
E folyamat kicsúcsosodása a napokban bemutatott új Macbook Pro széria, ami egy brutális erődemonstráció és komoly üzenet minden piaci résztvevő számára.
Egyedi úton
A vállalat még évekkel ezelőtt döntött úgy, hogy szakít az általánosan használt x86 technológiára épülő processzorokkal és grafikus vezérlőkkel, és a korábban szerverekben, valamint okostelefonokban használt ARMv8 architektúra mellett teszi le voksát. E folyamat részeként
döbbenetes mennyiségű pénz elégetésével kifejlesztették az új M1 nevű rendszerchipjüket, amely a tavalyi „mezei” Macbookokban már bemutatkozott.
Ennek tovább tunningolt M1 Pro és M1 Max változatai kerültek az új termékekbe.
Az M1 egyik különlegessége, hogy a hagyományos laptopoktól eltérően nincs külön dedikált grafikus kártya, hanem a processzor és a grafikus vezérlő egyazon lapkán kap helyet, és közösen kezelik a rendszermemóriát. Ennek következtében pedig sokkal optimálisabban használja ki a hardver az erőforrásokban rejlő lehetőségeket. E megoldás legnagyobb előnye a rivális eljárásokkal szemben a nagyobb sebesség, nagyobb hatékonyság és kisebb energiafogyasztás. Egy 2020-as Macbook a tapasztalataim szerint
sebességben simán veri a papíron magasabb kategóriás, más gyártóktól származó laptopokat is úgy, hogy az üzemidő magasabb volt.
Például egy kriptoszoftver fejlesztési periódusa során rendszeresen előfordul a processzor „kimaxolása”, azaz maximális teljesítményen járatása, és ilyenkor feketén-fehéren kiderült, hogy az Apple gépe egyszerűen gyorsabb, mint x86 architektúrára épülő hagyományos, elméletileg több memóriával, magasabb órajelű processzorral ellátott felső kategóriás notebookok.
És idén még ezt sikerült megfejelni az új rendszerchipekkel, köszönhetően annak, hogy a korábbi 16 GB-os rendszermemória limitet 64 GB-ig tolták ki, és a korábbi 8 mag helyett 32 mag zakatol a legerősebb változatban. Mindez pedig azt jelenti, hogy a grafikus teljesítmény terén a legjobb Macbook Pro kétszázszor jobb teljesítményt produkál, mint az a fent említett tavalyi modell.
Ezzel az elméleti számítási kapacitás eléri a 10,44 TFLOPS értéket, ami nagyjából annak felel meg, amit a legfrissebb csúcs Playstation, a PS5 tud.
Csak hát az egy direkt játékra tenyésztett, viszonylag nagy asztali konzolgép, ez pedig egy vékony, lapos mobil számítógép. Sokkoló. Mint ahogy az is, hogy a cég szerint akár a 8K HDR videók szerkesztésére is alkalmasak lesznek az új modellek, azaz tényleg beválhatnak akár a professzionális felhasználók számára is, úgyhogy akár ölbe is lehet őket venni.
Meg kell említeni még a Neural Engine nevű technológiát, amely tulajdonképpen egy mesterséges intelligencia technológiákat támogató, mélytanulást szolgáló neuronháló gyorsító. Ennek feladata nagy vonalakban, hogy folyamatosan figyelje a gép működését, és optimalizálja a hardveres beállításokat a beérkezett és feldolgozott információk függvényében. Ezáltal pedig a használat során még hatékonyabb lehet a termék működése.
Alma sincsen tövis nélkül
Természetesen az új modellek többféle konfigurációban is elérhetőek, de még a belépő változat is igen-igen erős. Viszont mindennek ára van, és most nem csak arra gondolunk, hogy a legolcsóbb is 880 000 forintba kerül,
ha pedig valaki a csúcsgépet szeretné megvenni, akkor mintegy 2,5 millió forintot kell letennie az asztalra.
Hanem arra is, hogy az alkalmazott ARMv8 architektúra nem teszi lehetővé az utólagos változtatásokat. Tehát ha például valaki 16 GB rendszermemóriával ellátott gépet vásárolt, akkor később nem válthat 64 GB-re. Sőt, jelenleg még az is kérdéses, hogy egyáltalán az adattároló SSD cserélhető-e, ami egyrészt komoly korlát, másrészt pedig a szervizelhetőséget is nehézzé vagy adott esetben lehetetlenné teszi.
Ráadásul a mérlegnek ebben a serpenyőjében az is ott van, hogy az alkalmazásokat úgy kell megírni, hogy ARM alapú hardvereken is fussanak, emiatt viszont a szoftverkínálat kisebb. Valamint az operációs rendszert is az Apple hardveréhez optimalizálták, és
ugyan fel lehet tenni a gépekre Linuxot vagy Windowst, de azok nem fognak tökéletesen működni.
Mint egyik alma a másikra
Dizájnban az új Macbook Pro gépek nem nyújtanak döbbenetes előrelépést, hiszen nagyon hasonlítanak a konszern korábbi hordozható számítógépeire. Ez persze nem baj, hiszen a letisztult, minden bazáriságtól mentes minimalista megjelenés igencsak rendben van. Sőt, bizonyos szempontból visszalépésről is beszélhetünk, hiszen újra felbukkantak az évekkel ezelőtt száműzött HDMI csatlakozók, illetve a memória kártyaolvasó. De ezzel aztán pláne nincsen gond,
hiszen ettől csak még kényelmesebben használható egy notebook,
ráadásul ezekre a portokra a profi felhasználóknak, például a grafikusoknak, fotósoknak tényleg nagy szükségük lehet. Szerencsére eltüntették a totál használhatatlan Touch Bar nevű érintőképernyőt, amelynek a helyére visszakerültek a fizikai gombok. Úgy tűnik, hogy az Apple döntéshozói képesek voltak belátni a tévedésüket, és ezúttal a funkcionalitást a szexi megjelenés elé helyezték, amit csak üdvözölni lehet.
Egy laptop megítélése során kulcsfontosságú az energiagazdálkodás, és e téren az új Macbook Prok esetében jó magasra tették a mércét. A kisebb verziókban 70, a nagyobbakban 100 wH-s akkumulátorok találhatóak, amelyek általános használat esetén 11-14, filmezés során pedig akár 21 órányi működésre elegendő energia eltárolására képesek. Ezek pedig manapság remek értékeknek számítanak, pláne hogy 30 perc alatt 50 százalékra tölthető a telep. A cég igen büszke az új széria 14,2, illetve 16,2 inches kijelzőire, amelyek felbontása (3024×1964, illetve 3456×2234 képpont) tényleg nagyon rendben van. Viszont az alkalmazott Mini LED LCD technológia helyett
jobb lett volna az egyedi pixelvezérlésű, szebb színeket, jobb betekintési szöget és tökéletes kontrasztot biztosító, fátyolosságmentes OLED panel.
Tény, hogy az itt alkalmazott megoldás maximális fényereje valamivel nagyobb, és a képfrissítési ráta is elérheti a 120 Hz-et, azonban ezek az előnyök nem egyenlítik ki a hátrányokat.
A Macbook Pro világ legjobb laptopja?
Bár a benchmark eredményekre, a (hosszú távú) tesztekre még várni kell, de a jelenlegi információk alapján mindent összevetve az új Apple Macbook Pro gépek a kategóriájukban a legjobbnak számítanak, a csúcsmodell pedig minden létező riválisát lenyomja teljesítmény tekintetében. Sőt, még a durva épített asztali gépekkel is felveszi a versenyt, ami úgy, hogy mégiscsak egy notebookról van szó, egyszerűen döbbenetes. Ráadásul
ez nem egy „Must Win” szituáció, nem egy technológiai zsákutca utolsó nagy dobása, hanem egy továbbfejleszthető technológiai irányzat egyik evolúciós lépése.
A 2021-es MacBook Pro széria brutális előrelépést jelent, és ha ez nem ösztönzi az AMD-t és az Intelt, azaz a konkurens x86 architektúra csúcsragadozóit, akkor az ég egy adta világon semmi sem fogja.
Borítókép: Apple