A kivágott tajgaerdő jelentős része végzi wc-papírként, a gyártók napjainkra az egyik legnagyobb ökológiai lábnyomot hagyják.
Sajátos listát készített az Egyesült Államokban székelő Természeti Erőforrás-védelmi Tanács (NRDC): az Észak-Amerikában forgalomban lévő wc-papírok ökológiai lábnyomát mérték fel, rangsorolva a legnagyobb pazarlókat és szén-dioxid-kibocsátókat, illetve legjobb újrahasznosítókat. (Az NRDC egy 501 környezetvédelmi szervezetet, kutatók és jogászok százait tömörítő, közel 3 millió tagot számláló ernyőszervezet, amelynek szakmai javaslatait rendre figyelembe veszik a környezetvédelmet, klímavédelmet érintő amerikai jogalkotásban.)
A kanadai tajgaerdő a világ egyik legnagyobb szén-dioxid-megkötő erdeje, számítások szerint kétszerannyi szenet tárolnak a fák, mint a világ teljes kőolajtartaléka. Ennek fényében egyre nagyobb figyelem irányul az ottani fakitermelés volumenére. Az NRDC az egyik legnagyobb papírfelhasználó ágazat, összesen 44 wc-papír és zsebkendőgyártó hatását vizsgálta az erdőre, illetve a bolygó klímájára. A jelentést bemutató Canada National Observer cikke alapján a Slate idézte az NRDC tajgaerdő-kampánymenedzserét, Shelley Vinyardot, aki szerint
szabályos „fa-wc-papír vezeték” működik az ágazatban, vagyis a kivágott fa a feldolgozás után egyenesen a mellékhelyiségben landol, illetve onnan a szennyvízzel távozik.
Bár nem kizárólag a wc-papír gyártása felelős az erdőirtásért, a fa felhasználásának módja miatt közvetlenebb a klímaváltozásra gyakorolt hatása, mintha mondjuk bútor válna az erdőből.
Csúcspapírtól a pöce-szintig
Az NRDC az amerikai A+ és F minősítés közötti skálán értékelte a 44 legnagyobb gyártó termékeit, függően az újrahasznosított papír mennyiségétől, a papír fehérítésének technológiájáig.
A két legjobbra értékelt (A+) gyártó a zöld technológiájuk PR-értékére erősen támaszkodó Who Gives a Crap (talán nem fordítjuk le), valamint a Green Forest lett. Mindkettő 100 százalékban újrahasznosított papírral dolgozik, mely 95 és 90 százalékban valóban már használt (postconsumer), tehát nem felhasználatlan papírból készül, illetve környezetbarát technológiával fehérítik ki a felhasznált papírt.
Ezzel szemben a legrosszabbra értékelt gyártók (F-minősítés) teljesen elhagyják az újrahasznosított papírt a gyártásban, sőt, a kivágott fából egyenesen wc-papírt készítenek. A vizsgált gyártók több mint harmada (15) kapott rossz értékelést, 8 pedig egyenesen 0 pontot kapott a lehetséges 600-ból. A Georgia-Pacific papírgyártó mind a négy márkája esett ebbe a kategóriába, három kapott nullás értékelést. Érdekesség, hogy szintén F besorolást kapott az Amazon saját márkás wc-papírja a gyártási technológiájára.
„Az olyan nagyvállalatoknak, mint a P&G, reagálniuk kell a növekvő nyomásra, fogadják el a jóval nagyobb szerepüket a klímakatasztrófában” – mondta Vinyard.
Nem bírják az erdők
Az NRDC arra hívta fel a figyelmet, hogy a kanadai művelt erdőterületek 2018-ig képesek voltak olyan ütemben növekedni, hogy több szén-dioxidot nyeltek el, mint amennyit az emberi kitermelő tevékenység miatt a légkörbe juttatunk. Az NRDC számítása szerint ez már megfordult, több CO2 kerül a levegőbe a kitermelés miatt, mint amennyit képes elnyelni az erdő.
Noha egyre elérhetőbbek az újrahasznosítási technológiák, a műanyag csomagolóanyagok és szívószálak szabályázásához hasonló intézkedések nem érintették a wc-papír ágazatot, a gyártók nincsenek kötelezve a környezetterhelő tevékenységük csökkentésére.
Itt az ideje, hogy a lemaradók felzárkózzanak a gyorsan változó piaci trendekhez – fűzte hozzá Vinyard.
Kiemelt kép: Mick Haupt/Unsplash