Az augusztus 20-i parádét rendező cég vezetője összességében elégedett volt a látottakkal.
Két éve kapott megbízást a Szent István-napi felvonulás rendezésére a TulipánTündér Film & Event Productions Kft. – válaszolta a 24.hu megkeresésére Illés Gabriella producer, a cég tulajdonosa. A megbízás szerint a felvonulással ízelítőt kívántak adni a soha nem látott méretű rendezvény főbb programelemeiből, erre építették a látványvilágot is.
A tulajdonos nem árulta el, hogy végülis milyen formában kapta a cég a megbízást, volt-e pályáztatás, alkalmaztak-e alvállalkozót, illetve mennyibe is került a felvonulás rendezése.
Illés Gabriella szerint ezekre nem áll módjában válaszolni szerződéses kötelezettségei miatt, pedig a közpénz felhasználása közérdekű adat.
Az Andrássy úti felvonulás néhány részletéről azért beszámolt: közel ezren, köztük előadóművészek, táncművészek, énekesek, statiszták szerepeltek a felvonuláson.
„A magamfajta alkotót a folyamatos fejlődés utáni vágy hajtja, az viszi előre, így – ahogy általában – maradéktalanul most sem vagyok elégedett, de összességében az vagyok, és örülök a sok pozitív visszajelzésnek. A kritikai hangokat pedig – mint minden esetben – most is meg kell hallani, amit abból jogosnak érzünk, azokon pedig el kell gondolkozni, és a későbbiekben szem előtt tartani”
– válaszolta a portálnak Illés.
Ki-é a rendezőcég?
A TulipánTündér Film & Event Productions Kft.-t 2018-ban alapították, azonban a felvonuláson látott volumen a cég korábbi működésével nem összehasonlítható: az első két évben bevétel nélkül,
2020-ban pedig mindössze 18,4 millió forint árbevételt ért el, mindhárom évet veszteséggel zárta.
Illésnek korábban már volt egy hasonló nevű, 2013-ban alapított Tulipántündér Produkciós Non-Profit Kft.-je, ami a cégbírósági adatok szerint 2017-ben 1,3 milliárd forint, 2018-ban pedig szintén több mint egymilliárd forint árbevételt ért el. Nyereség is volt, 2018-ban 380 millió forint maradt a kasszában adózás után.
2019-ben és 2020-ban viszont összeroppant a rendezőcég, két éve már 626 millió forint veszteségük volt, tavaly fizetésképtelenné is vált.
Felsejlenek a leggazdagabb magyarok
A váratlan összeomlás azért is érdekes, mert 2017-2019 között meglehetősen erős hátországa volt a Tulipántündér Produkciós Non-Profit Kft.-nek.
Illés üzlettársa – egy érdekeltségén keresztül – Ruszlan Rahimkulov volt a 24.hu szerint.
A magyar-orosz állampolgárságú üzletember a Forbes 50 leggazdagabb magyar listáján a 7. helyen szerepel 240 milliárdos vagyonával. Ruszlan Rahimkulv annak a Megdet Rahimkulovnak a fia, aki egykor a Gazprom magyarországi képviselője volt, Mol- és OTP-részvényekre alapozta vagyonát. Az amerikai Forbes 1,4 milliárd dollárra becsülte az apa vagyonát.
A tao-ból is jutott
A Tulipántündér Produkciós Non-Profit Kft. legsikeresebb éveiben kedvezményezettje volt a kulturális tao-támogatások rendszerének – a céget a rendszer kicsapongásait feltáró G7 említette korábban, egyenes az „állami program szétlopásaként” leírva a történteket. Rahimkulov ebben az időszakban más tao-támogatásban részesülő cégben is érintett volt.
A kulturális tao-rendszer 2019. évi kivezetése Illés szerint megroppantotta az akkor még épülő vállalkozást. A 24.hu-nak úgy fogalmazott, hogy
„az akkori tao-bevétel lehetővé tette, hogy ekkora produkciókban gondolkodhassunk, (…) Miután állami támogatás nélkül egyetlen színház sem tud életben maradni, mi is nehéz helyzetbe kerültünk. Hiába igyekeztünk a kiesést a szórakoztatóiparban tevékenykedő for-profit vállalkozásainkból pótolni, a pandémia miatt azok is nehezebb helyzetbe kerültek. Ennek következménye, hogy a cég felszámolás alá került.”
A korábbi cége már semmilyen tevékenységet nem végez, de a felszámolási eljárásban biztosítani kívánják a hitelezőket, hogy rendezik tartozásaikat – mondta Illés Gabriella.
Kiemelt kép: Forrás: Szent István Nap/Facebook