A világ legkiválóbb klinikai vizsgálatokat végző kutatóhelyei közé került a Semmelweis Egyetem. A Pfizer nemzetközi, INSPIRE klinikai vizsgálóhely minősítésnek köszönhetően még több innovatív vizsgálati programba csatlakozhatnak be. Arról, hogy mit jelent ez konkrétan, az egyetemet és a Pfizert kérdeztük.
A Pfizer INSPIRE programjának (Investigator Networks, Site Partnerships and Infrastructure for Research Excellence) célja hosszú távú együttműködések kialakítása a magas színvonalú munkát végző klinikai vizsgálati helyekkel.
2014 és 2018 között, a Pfizer 16,4 milliárd forintot költött Magyarországon klinikai kutatásokra, és 2019-ben 1,2 milliárd forint értékben vettek igénybe hazai szakemberek és intézmények kutatási szolgáltatásait.
A Semmelweis Egyetemen 2020-ban 134 új klinikai vizsgálat indult, a most megkötött együttműködési megállapodásnak köszönhetően jelentősen emelkedhet ez a szám a következő években. A gyógyszeripari fejlesztések területén évente körülbelül 8-10 százalékos növekedés tapasztalható, ennek megfelelően a klinikai vizsgálatok számában a Semmelweis Egyetemen a jelenlegi együttműködési megállapodás és az általános gyógyszerfejlesztési, klinikai kutatási trendeknek megfelelően további 20-30 százalékos növekedés várható.
Milyen kutatások jöhetnek Magyarországra?
A program gyakorlati hozzáadott értéke, hogy az ilyen minősítéssel bíró vizsgálati központokba nagyobb arányban szervezhet klinikai vizsgálatokat a vállalat, hiszen itt (a minősítésnek való megfelelés révén) garantált a magas színvonalú szakmai munka és az infrastrukturális háttér, ami elengedhetetlen a vizsgálatok pontos és gyors megvalósításához.
A Pfizer a Forbes.hu kérdésére azt írta, számos terápiás területen folytatnak klinikai vizsgálatokat: immunológia, onkológia, gyulladásos betegségek, bőrgyógyászat, kardiovaszkuláris betegségek, belgyógyászat – azt, hogy ezek közül mikor, milyen vizsgálat kerül Magyarországra, az adott vizsgálat szervezésekor véglegesítik.
A Semmelweis Egyetem szerint az INSPIRE klinikai vizsgálóhelyminősítés lehetővé teszi szakembereik és a klinikai kutatásban résztvevő munkatársaik számára, hogy elsők között értesüljenek és kapcsolódjanak be új, a Pfizer által kezdeményezett, indított klinikai gyógyszerfejlesztéssel kapcsolatos projektekbe. Ezenkívül, az egyetem beválasztása az Inspire programba elismerése a magas színvonalú szakmai klinikai kutatásnak, tudásnak.
Hogyan profitálhat mindebből a hazai egészségügyi ellátás?
A klinikai vizsgálatokban résztvevő egészségügyi szakembereknek és intézményeknek lehetőségük nyílik bekapcsolódni a nemzetközi tudományos vérkeringésbe.
Első kézből ismerhetik meg a legújabb fejlesztéseket és próbálhatják ki őket a gyakorlatban, ezt a tudást pedig később a mindennapi ellátásban is kamatoztathatják.
A klinikai vizsgálatok kivitelezésének rendkívül szabályozott volta új munkamódszerek elsajátítását is lehetővé teszi. A klinikai vizsgálatokon keresztül jelentős bevételekhez jutnak az intézmények, amelyeket további fejlesztésekre tudnak fordítani, a vizsgálatokban résztvevő betegek továbbá hozzájuthatnak olyan modern terápiákhoz, amelyek olykor az egyetlen alternatívát jelenthetik a gyógyulásukhoz – hangsúlyozta a Pfizer.
Az új fejlett terápiás kezelésekkel kapcsolatban szerzett korai hazai tapasztalat hozzájárul ahhoz, hogy az új terápiás eljárásokkal, lehetőségekkel megismerkedjünk még a mindennapi gyakorlatban történő alkalmazás előtt. A Semmelweis Egyetem szerint a 21. századi betegellátás fontos eleme, hogy a korszerű, új kezelések mielőbb a gyógyításban is elérhetővé váljanak.
A Pfizer csak az elmúlt 5 évben már több mint 20 klinikai vizsgálatot folytatott a Semmelweis Egyetem bevonásával, jelenleg 6 vizsgálatuk fut vagy van szervezés alatt négy különböző terápiás területen.
Vakcinavizsgálatok is lesznek?
Erre a kérdésünkre azt írták, a jövőben tervezett vizsgálatokkal kapcsolatban nem bocsátkozhatnak találgatásokba, előrejelzésekbe. A Pfizer covid vakcinafejlesztéséhez kapcsolódó vizsgálatok nem voltak Magyarországon. A Semmelweis Egyetemen egyébként rendelkezésre áll a szaktudás és infrastruktúra a vakcinák klinikai fejlesztéséhez.
Mint minden klinikai vizsgálatnál, a megfelelő hatósági és etikai engedélyezések birtokában a klinikai kutatásban jártas orvosok, szakemberek a szakmai protokolloknak megfelelően lehetőséget nyújtanak egészséges önkéntesek vagy betegek számára, hogy a klinikai kutatásban részt vegyenek.
Borítókép: Unsplash // Ousa Chea