A Google lényegében lemásolta az Amazont, hogy az internet új bevásárlóközpontja lehessen, de nem sokra jutott. Most valami mással próbálkozik: az anti-Amazon stratégiával – írja a New York Times.
A lap szerint a Google az Amazon olcsóbb és kevésbé szigorú verziójának próbálja beállítani magát a független árusok szemében, és elsősorban arra fókuszál, hogy az árusok oldalára terelje a vásárlókat, nem pedig a termékek saját verzióját kínálja, ahogy konkurense teszi.
Az utóbbi évben a Google csökkentette az árusok díjait, és ingyenessé tette a termékek listázását. A Shopify-jal összefogva egyszerűsítette is a független, kicsi boltok termékeinek keresési eredmények közötti közzétételét, valamint a hirdetésvásárlás lehetőségét. És úgy tűnik, még ez sem elég: miközben az Amazon harmadik félre építő piactere 295 milliárd dolláros forgalmat bonyolított 2020-ban, addig a Google körülbelül egymilliárdosat.
Az Amazon számos amerikai életében az origó, a vásárlók kiindulópontja és ezért már nélkülözhetetlen a kereskedők számára is. Ugyanakkor a kereskedők gyakran panaszkodnak az Amazon díjaira, amik a termékek negyedét is kitehetik. Erre még rájönnek a hirdetési díjak, valamint a nyomás, hogy költs még többet. Szintén az oldal hátránya, hogy nem teremt közvetlen kapcsolatot a kereskedő és vásárlói között, illetve nem igazán engedi, hogy azok megkülönböztessék magukat, ezzel akadályozza a későbbi vásárlások generálását is.
A Google számára e mellett a pandémia nyitotta meg az utat, hiszen még több kereskedő váltott online megoldásokra, és sokan akadtak köztük, akik számára nem tűnt egyszerűnek az Amazonon építkezni.
A változások a Google-nél akkor kezdődtek, amikor szerződtették Bill Readyt, a PayPal korábbi vezetőjét. Ekkor jöttek az ingyenes listázások a fő keresési találatok között, és a közvetlen vásárlás ingyenes lehetősége. A vállalat akkor nyitott az 1,7 millió kereskedővel dolgozó Shopify és a szintén jelentős PayPal fizetőplatform felé is. A Shopify és a Google közös új megoldásokon is dolgozni kezdett, például a közvetlen értékesítés lehetőségén a YouTube-on. De a kérdés persze még aktuális: vajon képes lesz-e a Google alapvetően megváltoztatni a világ és Amerika online vásárlási szokásait?