A Magyarországon is jelen lévő, ipari ingatlanokat fejlesztő CTP 460 hektár erdőt vett a csehországi Zlín közelében. A vállalat célja, hogy minden négyzetméternyi épületéhez egy négyzetméternyi erdő is a tulajdonukban legyen.
A CTP Közép-Kelet-Európa legnagyobb ipariingatlan-fejlesztőjeként több mint 6,3 millió négyzetméternyi logisztikai ingatlannal van jelen a régió nyolc országában. Honlapjuk szerint Magyarországon 9 ipari ingatlannal (három Budapesten, kettő Győrben, egy-egy pedig Komáromban, Tatabányán, Székesfehérváron és Szombathelyen) piacvezetők.
Közleményük szerint a vállalat idén év elejére megvalósította a karbonsemleges működést, ezzel a régió legfenntarthatóbb fejlesztője címet is elnyerték. Öt hónap alatt a vállalat zöldkötvények kibocsátásából 1,55 milliárd euró bevételre tett szert, amelyet környezetvédelmi projektjeinek finanszírozására fordít.
A CTP most 460 hektár erdőt vásárolt Kelet-Csehországban, így már összesen 560 hektár erdejük van; az első 100 hektárt még 2019-ben vették.
Ekkor tűzték ki célul, hogy épített portfóliójuk minden négyzetméterére egy négyzetméter erdő jusson, támogatva ezzel az erdők természetes biodiverzitásának helyreállítását és védelmét.
A legutóbbi erdővásárlással a CTP már 89 százalékban elérte ezen célját. Terveik szerint portfóliójuk növekedésével további erdőket vesznek más olyan országokban, ahol jelen vannak. „A CTP rendkívüli jelentőséget tulajdonít a fenntartható működés megvalósításának. (…) parkjainkban megújuló energiát és épületirányítási rendszert (BMS) alkalmazunk, valamint a »körkörös gazdaság« megvalósítására törekszünk. Meggyőződésünk, hogy környezetvédelmi törekvéseinknek túl kell mutatnia a parkjainkon, ezért komoly felelősséggel viseltetünk a természet nagyszabású védelme iránt” – mondta Remon Vos, a CTP alapítója és tulajdonosa.
A CTP a portfólió-erdő 1:1 területarányra irányuló célkitűzésével egy komoly környezeti problémára keresi a megoldást.
A csehországi erdők közel felét egy bizonyos lucfenyő fajta uralja, vagyis az erdő monokultúrás jellegű, ami miatt jelentős a kipusztuláshoz vezető kéregszú átfertőzöttség.
A CTP az elkövetkezendő években a fertőzöttség miatt kényszerirtással sújtott területeken 50 hektárnyi erdő újratelepítését, a természetes források és a tavak helyreállítását tervezi, további célja pedig az erdők újranyitása a lakosság számára. A 2019-ben vásárolt első 100 hektár erdő Csehország északi részén található Mladá Boleslav közelében. A birtokbavétel óta több mint 108 ezer, a régióban őshonos növénycsemetét telepítettek az erdőbe.
A CTP jelenleg Közép-Kelet-Európa egyik legzöldebb ingatlanfejlesztője, amelynek működése az idei évben már teljes egészében karbonsemleges.
„Csehországban sok erdőt telepítenek úgy, mintha kukoricatáblák lennének: egyetlen faj monokultúráját, leginkább lucfenyőt (Picea abies) ültetnek, amely nem optimális a biológiai sokféleség megteremtésére. A biodiverzitás a legjobb fegyver a gyakran változó és kiszámíthatatlan éghajlat ellen. A hosszú, száraz időszakokban kialakuló zivatarok rövid idő alatt sok vizet hoznak, és mivel a lucfenyők nem gyökereznek mélyen a talajban, ez problémát jelenthet a talajvíz visszatartásában. A hosszú és forró nyarak lehetővé teszik, hogy a szúfélék szaporodási ciklusai mind gyakoribbá váljanak. Víz hiányában a fák azonban nem képesek ellenállni a kártevők fertőzéseinek, ez pedig a gyorsabb pusztulásukhoz vezet, az erdők létét veszélyeztetve” – tette hozzá Jakub Teplý, a CTP tájrendezője.
Borítókép: A CTP egyik erdője, forrás: CTP