A Régi Könyvek Kft.-nél ugyan bőven akadnak igazi ritkaságok, de a bevétel döntő része a pár száztól a pár ezer forintig terjedő árú könyvek kereskedelméből fut be. De hogyan lehet nem könyvmolynak lenni félmillió könyvvel a raktárban?
Újpest és Angyalföld határán szinte észrevétlenül forrt egybe két világ: a háború előtti falusias környezet és a szocializmus maradványainak durva szürkesége. Szürreális, milyen békésen megfér egymás mellett a macskaköves utcára nyíló baromfiudvar és a félig lepusztult, szocreál betontömb. Ebben a kevert, színes környezetben az már nem is meglepő, hogy a közelben, az egyik nagyobb házban félmillió könyv, köztük igazi ritkaságok lapulnak.
„Itt katalogizálják a könyveket felvásárlás után, ez itt a csomagoló, itt a számlázó” – mutatja Krix Andrea, a Régi Könyvek Kft. egyik tulajdonosa, miközben a hátsó irodába tartunk. Mindenütt könyvek, ezrével állnak halmokban, óriás zacskókban. Majd átmegyünk a raktáron, ahol kétszintes, közel tízméteres polcrendszeren, tömött sorokban terebélyesedik a több mint félmillió kötet.
Régi Könyvek Kft. fő tevékenyége és árbevételének döntő része ugyan használt könyvek kereskedelméből jön, az üzlet legizgalmasabb része mégis az online aukció. 2017 nyara óta 34 árverést bonyolítottak le az interneten, egy árverésen 300–400 licitáló vesz részt, a kumulált leütési áraz elmúlt bő három évben már meghaladta a 102 millió forintot. Az eladóval együtt állapodnak meg a kikiáltási árról, majd a vevő és az eladó is 15-15 százalékos jutalékot fizet a leütési ár után.
Krix Andrea és Jáky Balázs, a Régi Könyvek Kft. tulajdonosai. Fotó Orbital Strangers
A legdrágább tétel, ami a cég árverésein megfordult, József Attilától származott: a Nem én kiáltok kötet számozott, aláírt, dedikált példánya 1,51 millió forintért kelt el. A legtöbbet az aláírt és dedikált könyvek érnek, a kettő közt az a különbség, hogy aláírásnál csak kézzel szignózza a szerző a művet, míg dedikálásnál kifejezetten ajánlja valakinek.
Több antikváriussal beszélve úgy tűnik, a hazai szakma elég zárt, nem szeretik, ha egy „mezei használtkönyves” antikváriusnak hívja magát, pedig nincs éles határvonal, hol kezdődik utóbbi kategóriája. Andrea és Balázs azonban egy percig sem próbálnak úgy tenni, mintha szakértői lennének a régi könyveknek, sőt még csak könyvmolynak sem tartják magukat. „Az évek alatt felszedtük a szükséges tapasztalatot, de nem közelítjük meg az öreg szakik tudását.” Könyvkereskedőnek, nem könyvszakértőnek mondják magukat (bár arra büszkék, hogy több, a könyvek terén nagy tudással bíró kollégájuk is van), szakmai sikereikről óvatosan, felvágás nélkül beszélnek.
Pedig szinte a semmiből építették fel a hazai használtkönyv-piac egyik legnagyobb cégét. Hiába ugyanis az aukciók sikere, a cég árbevételének döntő többsége a pár száztól a pár ezerforintig terjedő könyvek kereskedelméből jön. A 2019-es, bő 300 milliós árbevétel nagyjából százezer rendelésből jött össze.
A Régi Könyvek Kft. teljes történetét a februári Forbes magazinban írtuk meg. A digitális verziót ide kattintva tudod megvenni, ha pedig beleolvasnál a lapba, itt megteheted: