A BORD Építész Stúdió nyerte a Debreceni Nemzetközi Iskola megtervezésére kiírt tervpályázat 1. díját.
Friss és bátor. Lenyűgöző. Modern és kifinomult. Van még honi dizájn.
Ilyen és ehhez hasonló kommenteket kapott a tervezők közösségi oldalán az a közelmúltban bemutatott építészeti koncepció, amelynek alapján hamarosan megépülhet a város határába tervezett International School of Debrecen (ISD). A kiírásra 14 pályamű érkezett. Az egységes, óvodától az érettségiig tartó, nemzetközi rendszerű képzést biztosító iskolában mintegy 500 hazai és külföldi diák tanulhat majd.
Az építkezés színhelye Debrecen-Pallag településrészen, közvetlenül a Nagyerdő és egy Natura2000-es terület mellett található. A koncepció lényege, hogy a ligetes belső udvart és a sportpályákat (többek között egy föld felett „lebegő” kosárlabdapályát) körülvevő épület minél inkább illeszkedjen a zöld környezethez. Ehhez a tervezők egy szimbolikus jelentéssel bíró formát, a kört választották, amely a tervezők szerint
egyszerre jelképezi a védelmet, az egységet és a közösséget.
Az épület körül külső közösségi tereket, sportpályákat és tankerteket találunk majd, az elképzelt kör pedig az erdőbe vezető ösvényekkel válik teljessé. A Nagyerdő széle nemcsak szimbolikusan olvad egybe az iskolával:
az erdős terület egyben a természettudományi oktatás szemléltető terepe is lesz majd.
„A belső pulzáló közlekedő terület az erdő irányában külső térként követi a koncepcionális kör vonalát, biztosítva a helyet a tankertek számára, melyek átmenetet formálnak a mesterséges és természetes erdei élővilág között.”
Az iskola előtti parkolóban egy érkezési (drop off-pick up) zónát alakítottak ki, ahol a szülők a parkoló használata nélkül, gyorsan fel tudják venni a gyerekeket. A tanulók érkezéskor egy erdős-ligetes pihenőparkon sétálnak az épületig, amely – mint a tervezők írják – a lelki felkészülést, ráhangolódást segítheti. A három korosztályt kiszolgáló épületeket a körgyűrűn egymás mellett, de szeparáltan alakították ki. A közösségi terek, az adminisztráció, a színházterem, az étterem és ezek kiszolgáló egységei az alsó szinten kaptak helyet, míg az emelet a tanulás színtere. A tantermek az északi oldalon, pavilonszerűen jelennek meg.
Az állam mintegy 2,5 milliárd forinttal támogatja az építkezést a Modern Városok Program keretében.
Az iskolában mintegy 500 diák tanulhat majd angol nyelven, ami a városban megtelepülő cégek nemzetközi menedzsmentje számára létfontosságú. Az oktatás a tervek szerint 2019 őszén indulhat.
A tervezett épület nem az egyetlen figyelemre méltó alkotás a városban: alig néhány hete mutattuk be a Forest Offices Debrecen koncepcióját, melyet szintén a BORD Építész Stúdió készített. A Bordás Péter vezető tervező által irányított, fiatalokból álló csapatot korábban a világ legígéretesebb építészirodái közé választották.