Kína azt sürgeti, hogy világszerte vezessék be a QR-kódos rendszerüket, amivel gyorsan és egyszerűen ellenőrizni tudják az utazók egészségügyi állapotát. Ezzel könnyebben újranyithatnák a nemzetközi utakat. A jogvédők szerint azonban ami először egészségvédelemnek tűnhet, később már a széles körű politikai ellenőrzés eszközévé válhat.
Hszi Csin-ping kínai miniszterelnök a hétvégi, online megtartott G20-as csúcson beszélt az ötletről, miszerint ahhoz, hogy könnyebben ellenőrizni tudják az utazók egészségi állapotát, globális szinten is be kellene vezetni a Kínában már használt QR-kódos rendszert – írja a BBC.
A kétdimenziós vonalkódokat február óta használják a kommunista országban a koronavíus-járvány terjedésének nyomon követésére. Az automatikusan generált QR-kódokról a lakosok egészségi állapotának mutatóit lehet leolvasni. Az így tárolt egészségügyi bizonyítványok alapján az állampolgárok különböző besorolásokat kapnak.
A zöld kód lehetővé teszi, hogy valaki szabadon utazhasson, míg egy narancssárga vagy piros kód azt jelzi, hogy két hétig karanténban kell maradnia.
Hangcsou, Csöcsiang tartomány fővárosa már azt tervezi, hogy tovább fejleszti a QR-kódos rendszert egy olyan verzióra, amit a járvány után hosszú távon is használhatnának a lakosok kórtörténetének, pillanatnyi állapotának, és életmódbeli szokásainak elemzésére, ezek alapján pedig mindenkihez pontszámokat rendelnek.
Human Rights Watch ügyvezető igazgatója, Kenneth Roth óvatosságra int Hszi Csin-ping javaslata kapcsán. „A QR-kódos rendszer az egészségre való kezdeti összpontosítás után könnyen trójai falóvá válhat, és a szélesebb körű politikai ellenőrzés és kirekesztés eszköze lehet” – írta egy tweetben.
Kínán kívül Szingapúrban és Ausztráliában is használtak hasonló rendszereket a járvány során, például kontaktkutatásra.
Fotó: jeshoots.com / Unsplash