Saját innovatív technológiáját fogja Oroszországban használni a Mol, Szijjártó Péter külügyminiszter szerint most jött el a regionális multik ideje. Az új beruházásba beszáll a magyar állam is.
Tizenhárom millió dolláros (négy milliárd forintos) beruházással gumibitumen gyártására alkalmas üzemet épít a Mol az oroszországi Tatár Köztársaságban, az ottani olajvállalattal együttműködésben – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután hivatalában Albert Karimovot, a Tatár Köztársaság miniszterelnök-helyettesét.
Amiből borzasztóan sok van: a tatár olaj
A magyar diplomácia vezetője közölte: az előkésztő munkák zajlanak, a vegyipari laboratóriumi kutatások jó eredményeket mutatnak, a kormány jelenleg arról tárgyal az olajipari óriáscéggel, hogy
a kabinet mekkora állami támogatást tud biztosítani a beruházáshoz.
Szijjártó arról is beszámolt ma az MTI összefoglalója szerint, hogy a Mol által kifejlesztett, a kőolaj-kitermelés hatékonyságát jelentősen javító – a nemzetközi piacon is kiemelkedő, versenyképes – eljárás a világ hetedik legnagyobb, az oroszországi köztársaságban található kőolajmezőn fogják alkalmazni. Mint kiemelte, a Tatár Köztársaság Oroszország egyik leggazdagabb, leggyorsabban fejlődő és legsikeresebb köztársasága, ahol évente 40 millió tonna kőolajat termelnek ki.
A köztársaság kőolajtartaléka meghaladja az 1,3 milliárd tonnát – ismertette Szijjártó Péter, majd hangsúlyozta: Tatárföld az energiaellátás szempontjából egész Európa vonatkozásában fontos szerepet játszik.
Szijjártó: Eljött a Molhoz hasonló regionális multik ideje
A külügyminiszter különlegesnek nevezte a két ország kapcsolatát, emlékeztetve arra, hogy Magyarország az egyedüli európai uniós tagállam, amely képviseletet működtet a Tatár Köztársaságban. Fővárosa, Kazany közvetlen légi járattal elérhető Budapestről, a két ország egyetemei között számos – köztük egészségipari – együttműködés folyik – sorolta.
Tájékoztatása szerint a Tatár Köztársaság számára Magyarország a hatodik legfontosabb kereskedelmi partner, Moszkva és térsége után a második legjelentősebb oroszországi partnere a magyar félnek: tavaly a felek közti kereskedelmi fogalom meghaladta a félmilliárd dollárt.
Szijjártó Péter szólt arról is, hogy a koronavírus-járvány nyomán új világgazdasági rendszer jön létre:
a most regionális multinacionális cégekké váló nagyvállalatok óriási lehetőségeket kapnak,
és azok lehetnek a győztes országok, amelyek a nagy nemzetközi piacokon gyorsan tudnak reagálni, és versenyképes, regionális kihatású vállalatokkal rendelkeznek. A magyar kormány számára ezért rendkívül fontos a Mol nemzetközi és regionális terjeszkedése – hangsúlyozta.
A megállapodást – az SZFE mögötti alapítvány kuratóriumába nemrég kinevezett – Világi Oszkár, a Mol Csoportszintű Innovatív Üzletágak és Szolgáltatások ügyvezető igazgatója és Nail Maganov, a Tatneft Zrt. vezérigazgatója látta el kézjegyével.
A Mol régóta ott van már Oroszországban
A Mol MTI-hez eljuttatott tájékoztatása szerint a cég 2003 óta van jelen Oroszországban a szénhidrogén-kutatás és -kitermelés területén. A közösen felépítendő gumibitumen üzem a Mol által kifejlesztett technológiát alkalmazza majd.
Az új gyár hozzájárul majd, hogy a Tatár Köztársaságban egyre több utat fedjenek jó minőségű, időjárási szélsőségekkel szemben ellenálló és hosszú élettartamú gumibitumenes aszfalttal. Hozzátették: a Mol többletolaj kihozatali eljárása (EOR) “különösen alkalmas” a kifejezetten magas hőmérsékletű és/vagy sótartalmú olajmezők termelésének növelésére. Így a kimerülőben lévő mezők élettartamát megnyújtja és a meglévő infrastruktúra használatával teszi lehetővé a többletolaj termelését.
A megállapodás értelmében ezt az innovatív technológiát fogják alkalmazni a Tatár Köztársaság területén fekvő Romansinszkoje kőolajmezőn – írták.
Borítókép: Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója. Fotó: Forbes archív / Orbital Strangers