A koronavírus sem gyengítette az ingatlanpiacot, nőtt a korszerű, szigetelt otthonok ára.
- Az elmúlt két évben harmadával nőttek az ingatlanárak országszerte, ám a felújított, korszerű fűtéssel, szigeteléssel ellátott otthonok ára még ennél is nagyobb mértékben emelkedett.
- A fővárosban átlagosan közel 3, a vidéki városokban 1,5 millió forinttal ér többet egy korszerű, szigetelt családi ház a Covid-19 járvány tavaszi lecsengése után, az év eleji árakhoz képest.
- 2020 áprilisa és augusztusa közt átlagosan 5 százalékkal nőtt a szigetelt házak kínálati ára a fővárosban és a vidéki városokban is.
- Míg a kevésbé korszerű ingatlanok ára 18 százalékkal emelkedett, addig a felújított, újszerű, szigetelt otthonok közel 41 százalékkal lettek drágábbak az elmúlt két évben. Ez azt jelenti, hogy egy 100 négyzetméteres ház szigetelésével, felújításával átlagosan akár 10-12 milliós ártöbbletet is elérhetünk.
Magyarországon 2,7 millió családi ház van, amelyből közel 40 ezer eladó ingatlan szerepel az Otthontérkép Csoport adatbázisában. Pest megyét és Budapestet leszámítva egy 100 négyzetméter körüli vidéki családi ház (beleértve a sorházakat és ikerházakat is) 2018 tavaszán, már jócskán a 2015-ös árrobbanást-árugrást követően átlagosan közel 28 milliós (27,9 milliós) irányáron volt hirdetve, ha felújított vagy újszerű állapotú volt. Két évvel később, egy hasonló ház átlagára már meghaladta a 39 millió forintot – derül ki az Otthontérkép Csoport és a Knauf Insulation friss kutatásának adataiból.
Ez jóval infláció feletti áremelkedést jelent.
Fontos, hogy korszerű legyen
Ma már a vidéki nagyvárosokban is inkább a felújított, korszerű,
szigetelt házakat keresik, még akkor is, ha azok jelentősen drágábbak. Az
Ingatlantajolo.hu portálon például egy felújított, 80-120 négyzetméter közötti debreceni
ház – inkább a város külső részén– 20-25 millió forint feletti áron található,
míg a felújítandók már 11,5-16,5 millió forinttól is megvásárolhatók.
Pécsett is nagy a különbség a 80-120 négyzetméteres családi házak esetén, míg a kevésbé korszerű, szigetelés nélküli házak 8-11 millió forinttól érhetők el, a felújított, szigetelt ingatlanok ára 16,5-19 millió forinttól kezdődik. Az alacsonyabb árú ingatlanoknál Győrben kisebb a különbség a felújítandó családi házak és a korszerűsített, energiatakarékos ingatlanok ára között. Az előbbiek 17-19 millió forinttól érhetőek el, de a korszerűsített, szigetelt otthonokért 26-33 millió forintot is elkérnek.
Jelentős
ártöbblet, jobb értéktartás a korszerű házak esetén
A kutatás rámutat arra is, hogy a magyar családi ház állományon belül, immár évek óta folyamatosan nő az energiahatékony otthonok aránya, már minden ötödik ház szigetelt, és évente akár 100-150 ezer forinttal kevesebbet költ tulajdonosa rezsire.
A szigetelés árnövelő hatásának érzékeltetése céljából a
szigetelőanyag-gyártó és a hirdetési portál szakemberei megvizsgálták azt is, hogy
az ország egyes település-típusain mennyivel magasabb áron adható el egy
átlagos alapterületű, 100 négyzetméteres, szigetelt családi ház, mint egy
szigetelés nélküli.
Körülbelül azonos méretű családi házak esetében 2020 áprilisa és
2020 augusztusa között is érezhetően megnőtt a korszerű, hőszigetelt családi
házak kínálati átlagára. Az árak növekedése négyzetméterenként 15-28 ezer
forint között volt a település típusától függően.
Annak ellenére, hogy a hőszigetelt otthonokat drágábban kínálják eladásra tulajdonosaik, az árkülönbség és a magasabb ár nem jár az eladási idő növekedésével, emiatt megérheti felújítani vagy szigetelni otthonunkat eladás előtt.
A Knauf Insulation szakemberei szerint egyre több
ingatlantulajdonos szigeteli a házát, amelynek kettős haszna van, az ingatlan
használata során akár a rezsi fele is megtakarítható, értékesítéskor pedig akár
a befektetett összeg három-, négyszeresével is nőhet a ház értéke (régiótól
függően). Korábban hosszú évekig, évtizedekig igaz volt az a mondás, hogy az
ember nem kapja vissza az egy-egy otthonba befektetett felújítás költségét.
Mára ez az állítás már nem állja meg a helyét.
Módszertan: Az elemzéshez a vizsgálat tárgyát az Otthontérkép és az Ingatlantájoló adatbázisaiban 2020. április és augusztus közepén elérhető, közel 40 ezer eladó családi ház ingatlanhirdetés képezte, a teljes adatbázis pedig 100 ezer feletti ingatlant tartalmaz. A hirdetésekből teljes mértékben anonimizált adatbányászati módszerekkel nyerték ki a számadatokat.
Borítókép: Unsplash/ Chuttersnap