Az ELTE kutatói összefüggést találtak a kutyák bélbaktériumai, öregedése és memóriája között. A baktériumok aránya eltér az idős és fiatal, valamint a rossz és jó memóriájú kutyáknál is.
A bélbaktériumok befolyásolják az anyagcserét és az agy működését, a kutatásnak egészségügyi jelentősége is lehet – derül ki az ELTE közleményéből.
A bélben élő baktériumok számos olyan anyagot termelnek, amik befolyásolhatják az anyagcserét, összefüggésben lehetnek az elhízással, cukorbetegséggel, egyes ráktípusokkal, sőt az agy működésével is.
Az autizmustól az Alzheimer-kórig számos, az idegrendszer megváltozott működése miatt kialakuló állapot esetében találtak valamilyen eltérést a bél baktériumközösségében, és akár az is előfordulhat, hogy alkohol-termelő baktériumok elszaporodása a részegség kialakulásához elegendő mennyiségű alkoholt juttat a szervezetbe.
A beleinkben élő mikroorganizmusokról még mindig keveset tudunk.
A kutyák bélbaktériumai sok hasonlóságot mutatnak az emberével, ezért hosszútávú
megfigyelést, vagy kezelések hatásait vizsgáló kutatásokhoz jó alanyok.
Az ELTE Etológia és Mikrobiológiai Tanszék munkatársai azt vizsgálták, hogy a családi kutyák esetében kimutatható-e összefüggés a memória és a bélmikrobióta összetétele között.
Kubinyi Enikő etológus (2019. decemberében írtunk róla portrét a Fobres Next mellékletben), a kutatás vezetője szerint a felfedezések további igazolása szempontjából fontos, hogy eldönthető legyen, mennyire jó modellje a kutya a humán bélflóra változásainak, de az állatorvostudományban is haszna lehet, ha a kiderül, egyes baktériumok adagolásával késleltethető a kutyák öregedése.
A kutatók a kutyákat és gazdáikat elkísérték egy-egy rövid egészségügyi sétára, majd a székletmintákat megfelelő tárolóegységekben néhány percen belül mélyfagyasztóba (-80 °C) helyezték. A fagyasztás azért volt szükséges, mert egyes baktériumok a környezetben is tovább szaporodnak. A kutatásban részt vevő 29 kutya életmódját is feljegyezték, de nem kontrollálták.
Az egyelőre útkereső kutatásban olyan baktériumcsoportokkal találtak összefüggést, amiket embereknél is leírtak.
A Fusobacteria törzsbe tartozó baktériumok elszaporodása embereknél számos kórképpel, például irritábilis bél szindrómával, vastagbélrákkal jár együtt. Ragadozóknál azonban több kutatás is kedvező hatásúnak találta a törzs tagjainak jelenlétét. Ezt a jelenlegi vizsgálat is megerősítette, mivel a fiatalabb kutyáknál nagyobb arányban, körülbelül 30 százalékban fordultak elő Fusobacteria baktériumok, mint az öregebbeknél.
A kutyák és az emberek azonban hasonlítottak az Actinobacteria törzs és a kognitív képességek kapcsolatát tekintve. Az ötször megismételt kutyamemóriateszt során az állatoknak meg kellett jegyezniük, hogy öt edény közül melyikben van a jutalomfalat.
A rosszabb memóriájú ebek székletében arányaiban több Actinobacteriát találtak, miközben az Alzheimer-kórban szenvedő embereknél is elszaporodik ez a baktériumtörzs.
Borítókép: Justin Venema // Unsplash