Országos viszonylatban is példaértékű a Hatpöttyös Étterem missziója, nem véletlen, hogy korábban mi is megírtuk a történetüket. Egyelőre bezárni kényszerülnek, és most azért küzdenek, hogy a csapatot ne kelljen szélnek ereszteni. Sokan drukkolnak nekik.
»Ülök a székesfehérvári Hatpöttyös Étteremben, velem szemben dr. Hermanné Nagy Veronika, az étterem vezetője, balról a falon egymás kezét fogó katicákat ábrázoló kép. „A három katica a három lányomat jelképezi” – mutat a képre Vera, amikor az étterem névválasztásáról kérdezem. Ekkor jövök rá, hogy nem véletlenül ehhez az asztalhoz ültünk le. Az egyik katicának a többiekkel ellentétben nem hét, hanem hat pöttye van. „Ő is katica, csak kicsit más” – utal legkisebb, sérülten született lányára. Majd az étteremhez átkötve mosolyogva hozzáteszi: „csak hatpöttyösek vagyunk, de annak nagyon jók.”
Vera eredetileg magyartanár, majd rehabilitációs mentorként dolgozott, és ennek során szomorúan tapasztalta, hogy a megváltozott munkaképességűek milyen munkakörülmények között dolgoznak. Ő mást szeretett volna a lányának, méghozzá úgy, hogy közben másoknak is segít. 2012-ben jött az étteremnyitás ötlete, és ebben az időszakban a Szekszárdon akkor már sikeresen működő Ízlelőtől, azon belül is Mészáros Andreától kért és kapott segítséget. Végül 2012 novemberében nyílt meg a Hatpöttyös egy 200 négyzetméteres megyei önkormányzati épületrészben, tízéves ingyenes használatra kapták meg. Beindult a dolog, „szépen lassan elterjedt, hogy itt nagyon jól főznek.”«
E sorokat két évvel ezelőtt írtuk le. Azóta sok francia hagymalevest és olívás-bazsalikomos spagettit megfőztek már, sok ezren ettek itt jót, és közben legalább száz embert vezettek vissza a munka világába.
Most mégis bezárni kényszerülnek.
„Szomorú szívvel írom, hogy a Hatpöttyösök csapata a héten utoljára fogad vendégeket az étteremben. Még két hétig főzünk itt, de csak kiszállításra és elvitelre, majd július 31-vel el kell hagynunk az általunk oly sok szeretettel felújított éttermünket. Azt gondoltuk, hogy sokáig maradhatunk itt, azt gondoltuk, hogy a munka, amit nyolc éve végzünk fontos és folytatásra érdemes” – írják Facebook-oldalukon.
Később hozzáteszik, hogy mintegy 100 főt vezettek vissza a munka világába, sérült és egészségkárosodott kollégáik segély és járadék helyett adófizető polgárokká váltak, nyolc év alatt legalább 120 millió forint adót befizetve. „És most azért küzdünk, hogy megmaradjunk, hogy ne kerüljön utcára a Hatpöttyösök összetartó, egymást szerető és támogató csapata!”
A munkatársak nagyobb része megváltozott munkaképességű, köztük enyhe és középsúlyos értelmi sérültek, látás- és hallássérültek, mozgáskorlátozottak, egyéb egészségkárosodással élők.
A hely láthatóan nagy népszerűségnek örvend a helyiek körében, a posztot egy óra alatt kétszáznál is többen osztották meg, és rengeteg komment is érkezett. „Nagyon-nagyon drukkolok, hogy megoldódjon a probléma! Példaértékű és a városban szemléletformáló az étterem működése és sok fiatalnak ad lehetőséget. Nem szabad ilyen kincset veszni hagyni! Sok erőt és kitartást kívánok!! Büszkék vagyunk – úgy gondolom nagyon sokan – az étteremre” – írja egyikük.
Hermanné Nagy Veronika a Forbes kérdésére elmondta, hogy novemberig volt bérleti szerződésük a megyei kormányhivatallal az ingatlan bérlésére. Egy ideje már lehetett hallani az épület felújításáról, az azonban, hogy ilyen rövid határidővel kell költözniük, meglepte őket. Az ingatlant ugyan saját erőből felújították, de oda már nem térhetnek vissza, most a város segítségével keresik a megoldást, hogy hol működhetnének tovább.
Valami remény tehát mégis maradt, hogy a Hatpöttyös megmenekül, egyelőre egy főzőkonyhát bérelnek, és – mint mondják – elkezdik szervezni a visszatérésüket.