Viharos évek után, tevékenységüket kritizáló felhangok között, de teljes csöndben készült fel a tőzsdére lépésre a 20 milliárd dollár értékű amerikai big data cég, a Palantir.
Sajtóközleményben értesítették a nyilvánosságot hétfőn, hogy benyújtották a tőzsdére lépéshez szükséges dokumentációt az Amerikai Értékpapír-és Tőzsdefelügyeletnek. A hírről többek között Business Insider számolt be. Peter Thiel Paypal-alapító újabb cégóriása azonban nem osztotta meg, hogy tradicionális elsődleges nyilvános részvénykibocsátásra (IPO) készül vagy a kockázatosabbnak vélt közvetlen tőzsdei jegyzésre (direct listing) pályáznak, aminek keretében a már meglévő részvényesei, például munkavállalói és befektetői adnák el a papírokat a tőzsdei befektetőknek. A felügyeletnek benyújtott S-1 regisztráció azonban inkább IPO esetén szokás kitölteni,
ezzel a Palantir már szeptemberre tőzsdén lehet.
Az adatfeldolgozó-és elemző céget 2003-ban a PayPal-alapító Peter Thiel és más PayPal-alumni tagok alapították, köztük a jelenlegi CEO, Alex Karp. A cégre valamelyest ráragadt a Szilícium-völgy fekete hattyúja szerep, mert nem titkoltan segíti az amerikai katonaságot adatokkal. Még így is sikeresebbnél sikeresebb befektetési köröket tud maga mögött.
Az adatóriást a CIA-hoz is erős szálak kötik, miután a korai befektetőik között ott van Kenneth Langone és Stanley Druckenmiller is, akik az amerikai hírszerzés saját kockázatitőke-cégéhez, az In-Q-Tel-hez kapcsolódnak.
A cég fő tevékenységében az amerikai kormánynak és magáncégeknek ad el adatelemző szoftvereket, de mint a szoftverek működéséről, mind a pénzügyeikről nagyon kevés információt osztottak meg,
az ügyfeleikkel pedig gyakran titoktartási szerződéseket írattak alá.
Ezért is izgalmas lesz, ha valóban részvényeket bocsát ki a cég és ennek keretében nyilvánossá teszi üzleti számait. Az utolsó hivatalos adat, amit a Palantirról tudni, hogy 2015-ös befektetési körét 20 milliárd dolláros cégértékeléssel zárta, a Bloomberg azonban egymilliárd dolláros bevételt jósolt a cégnek 2020-ra.