Az utasok értékelnek, a Tripadvisor összegez, az eredmény pedig jó pár meglepetés. Ki gondolná, hogy az Aeroflot a legjobb európai légitársaság és övék a legjobb business class is? És mit keres egy nyamvadt fapados a globális dobogón?
Van már jó pár lista légitársaságokról, olyan is, amely kimondottan utasértékelések alapján készül, inkább az a meglepő, hogy a Tripadvisor eddig kimaradt a listázásból. Mégis csak náluk van a világon a legtöbb utazás tematikájú vendégértékelés – potom 450 millió darab – , és már rég nem csak szállásokról és látnivalókról, hanem utaztatókról is. Ami törvényszerű volt, most megvalósult: itt a legelső Traveler’s Chioce lista a légitársaságokról.
A lista egy olyan algoritmus alapján állt össze, amely figyelembe vette az elmúlt 12 hónapban beérkezett utasértékelések mennyiségét és minőségét is. A világ top 10 mellett régiónként is kihozták a 10-10 legjobbat nagy légitársaság, illetve regionális/fapados kategóriákban. E mellett osztályonként is kiválasztották a legjobbat. Meglepetés az összes listára jutott bőven.
Ez a világ top 10:
- Emirates
- Singapore Airlines
- Azul
- JetBlue
- Air New Zealand
- Korean Air
- Japan Airlines (JAL)
- Thai Smile
- Alaska Airlines
- Garuda Indonesia
Az első két helyezett persze még papírforma, az Azul viszont egy brazil fapados légitársaság, amelyet egy személynév köt össze a negyedik helyre befutott JetBlue-val. David Neeleman alapította ugyanis mindkettőt. A JetBlue volt az Egyesült Államokban a fapados modell úttörőjének számító Southwest első sikeres kihívója, Neeleman onnan távozva indította be az Azult. A nyolcadik Thai Smile is meglepő, ez a társaság alig öt éve működik, a Thai Airways leánya. A fapados és a hagyományos légitársaságok közé próbálják pozicionálni, összesen 20 géppel elég pöttöm szereplő, ami elvileg nehezíti, hogy sok utasértékelés szülessen róla.
Talán még a Garuda lehet meglepő, hiszen tíz éve még az uniós tiltólistán szerepeltek, s korábban valóban sok balesetük volt. De ebben az évtizedben hatalmasat fejlődtek, sok minőségi díjat bezsebeltek már.
Jöjjön Európa, onnan is a nagyok. Itt a listavezetőtől is nyilván sokan dobnak egy nagy hátast, mögötte viszont senkin sem lehet fennakadni túlságosan.
- Aereoflot
- Turkish Airlines
- KLM
- Lufthansa
- Swiss
- Virgin Atlantic
- Finnair
- Austrian Airlines
- Aer Lingus
- Icelandair
Ami pedig az európai regionális és fapados cégeket illeti:
- Jet2.com
- Aegean Airlines
- S7 Airlines
- Monarch
- Air Malta
- Norwegian
- Volotea
- Flybe
- Thomson Airways
- TUIfly
A Budapestről négy útvonalat kínáló brit fapados/charter hibrid Jet2-nak soha nem volt kiemelkedően jó híre, ezért fura kissé az első helye. Az is érdekes, hogy ezen a listán is előkelő hely jutott egy orosz cégnek, az S7-nek. A Norwegian helyezése már csak az ingyenes fedélzeti wifije miatt is teljesen érthető, a Voloteát pedig csak egy érdekesség miatt emeljük ki: egy különleges géptípussal, a Boeing 717-essel kezdtek üzemelni, Európában csak ők használják ezt. De már nem sokáig, átállnak a tucat Airbus-319-re. A Flybe azért érdekes magyar szemszögből, mert pár hét múlva indítja első budapesti járatát, amivel egy új londoni repteret, Southendet teszik elérhetővé.
Az amerikai Forbes cikke azzal magyarázza a lista meglepetéseit, hogy a Tripadvisoron megjelenő értékelések nem feltétlen a minőség alapján készülnek, sokan inkább az ár/érték arányt pontozzák. Ezért szerepelhetnek jól azok a légitársaságok, amelyek relatíve alacsony áron adnak jó szolgáltatásokat. Ez az Emirates esetében is simán szempont lehetett, ők folyamatos össztűzben állnak a miatt, hogy nem teljesen piaci körülmények között működnek, a korlátlan állami támogatás teszi lehetővé nekik a nagy akciózást, viszonylag alacsony árakat.
Az viszont biztos nem igaz, hogy a jegyár a legfontosabb szempontok között lett volna az értékelést küldőknél. A kanyarban nincsenek ugyanis a legolcsóbb jegyekkel támadó ultra fapadosok, se a Wizz Air, se a Ryanair, se a Pegazus nem fért fel a listára. De még az ár/érték arányú szavazásokon általában jól szereplő easyJet se.
Végül, visszatérve a meglepetésekhez: a legjobb business class díját is az Aeroflot nyerte az utasértékelések alapján. A további listák itt böngészhetők.