Egyre sokasodnak azok az kis olasz települések, ahol az elnéptelenedés ellen egészen mesés ajánlatokkal próbálják felvenni a harcot.
Nincs ez másként Teora településsel sem – írja a CNN. a Nápolytól másfél órányi autózással elérhető kisvárosba. Teora esete annyiban eltér a többi városka akciójától, hogy ők rájöttek, sokan csak azért vesznek ott lakást, hogy aztán a turizmusból húzzanak hasznot, igazából nem fognak odaköltözni (azt hozzá kell tenni, hogy ezeknek az akcióknak az egyik feltétele mindig az, hogy a vevő vállalja az ingatlan renoválását). Megoldásként azt találták ki, hogy a bérleti díjba beszáll az önkormányzat (200 dollár környékén lehet már lakást bérelni), 160 dollárt biztosít a bérlőnek, vagy, ha házat akar venni, a város beszáll ötezer euróval –
de a vevőnek vagy bérlőnek vállalnia kell, hogy három évig a városban marad, és legalább egy gyereke már van az igényléskor.
“Nem hiszek abban, hogy egy euróért van értelme eladni a házakat, ez nem győz meg senkit arról, hogy a városban maradjon – idézi a CNN Stefano Farina polgármestert. “Ha ideköltöznek, és ide íratják a gyerekeiket iskolába, az újra életet lehel a városba.”
A képet azért árnyalja, hogy a nyolcvanas években egy pusztító erejű földrengés rázta meg Dél-Olaszországot, Teora a környék többi kisvárosával együtt romba dőlt. A kilencvenes években aztán kiderült, hogy a több milliárd olasz líra, amit a károk helyreállítására költöttek, javarészt a nápolyi szervezett bűnözők pénztárcáját hízlalta fel – az átszámolva 40 milliárd dollár egy teljesen új milliomosréteg kitermelését eredményezte a régióban. 6,4 milliárd dollár közvetlenül a Camorra (a nápolyi szervezett bűnözés) markát ütötte, akik azután szálltak be az építőiparba, hogy romba dőlt a régió, és a pénzek nagyrészét ezekkel a vállalatokkal szívták fel, 4 milliárd a politikusok megkenését szolgálta, és 9,6 milliárd maradt a földrengés sújtotta lakosság megsegítésére.