Megjelent a Forbes Life, a havi Forbes magazin egyetlen életmód fókuszú, önálló különszáma. Címlapon a 10. könyvét ünneplő sztáríró Nyáry Krisztián és lánya, az elsőkönyves, 18 éves Luca. A lapban portré a Kemény családról, amelyben mindenki író, költő; lista az ország top 30 reformebéd-szállító vállalkozásáról, és a legjobb magyar natúrkozmetikumok készítőit is bemutatjuk. Ízelítő és intró itt, a 100 oldalas magazin pedig már az újságárusoknál!
Csendben ül, szemüvege az orrán, a telefonját nézi. Elegáns és jól fésült, feláll, amikor belépek, kezet nyújt. Nem szól, hogy kérne egy presszót, pedig kérne. Aztán némán tűri az egész hercehurcát – felül egy bárszékre, felvesz egy félmosolyt, és két órán át úgy marad, amíg azt nem mondják neki: oké, megvagyunk. Egyetlenegy dolgot kér csak előtte és közben is: hogy pontosan végezzünk. Mert pontosan érkezne a következő programjára is.
Nyáry Krisztián sztárallűröktől mentes sztáríró, gondolom, amikor már egy órája várjuk, hogy lányának sminkje és haja is elkészüljön. Nyáry Luca ül, feje a föld felé lóg a lábai között, hatalmas göndör sörénye a földig ér, ahogy rázza, borzolja. Ilyen pózban, anélkül, hogy látna kiált vissza: szia! Aztán végigvibrálja a címlapfotózást, a hatalmas műtermet megtölti élettel, szinte cikázik apja körül, ami a szívén, az a száján, miközben minden egyes fotópózhoz más zenét választ a Youtube-on.
Apja, Bestseller úr pedig ül a rezzenéstelen félmosollyal. Néha mintha csak a szeme élne igazán: amikor a lánya rá mosolyog.
„Maxra akarom tekerni a szívem basszusát, / összehangolni a kettőnk pulzusát, / hadd zakatoljon a lány, aki sehol se látszott, / akinek minden szerve komolyzenét játszott, / hadd dobogjon az egész világom, / ami a szívemen az legyen a számon…” (NYL)
Látszólag
két teljesen más világ, valójában valószínűleg kevésbé lehetne szorosabb apa és
részben anya nélkül felnőtt lánya kapcsolata. Krisztián a csak
kedvtelésből a Facebookra írt posztjaiból épített fel könyvsorozatot, Luca
mintegy mellékesen, a mobiljába pötyögött ötletekből regényt. Bizonyára
nemcsak így lehet, de egy irodalmárcsaládba születve talán mégiscsak könnyebb
nagybetűs íróvá alakulni.
A Forbes magazinnál mindig izgatottan figyeljük a vállalkozócsaládoknál a generációk, a márkatulajdonos dinasztiák váltakozását – az átadás-átvételnél soha semmi sincs garantálva, ez szinte mindig vitákkal aláaknázott, kompromisszumokkal kikövezett terület. De kisebb öröksége-e a tehetség, az íráshoz vagy épp a kerámiához, esetleg az üvegszobrászathoz való affinitás a vállalatbirodalmaknál és vagyonoknál? Kisebb-e a nyomás egy új művésznemzedéken?
Kemény
Lilit és Zsófit író szülte, írók etették és altatták őket, írók, költők,
irodalmárok voltak a családi vendégeik („hánytak a cipőjükbe”), és
nevelésstratégiai kérdés volt, hogy egyik elolvasott könyv után melyiket falják
be következőnek. Írnak, mióta a betűket ismerik, az írás nekik úgy
napirendi pont, hogy valójában nincs mellette más – amikor nem írnak, akkor az
íráson gondolkodnak.
Zakar István iparművész – akinek a Párisi udvar, a Várkertbazár, a Széchenyi fürdő és sok más épület őrzi már a keze nyomát – kiemelten figyel rá, hogy gyerekei komoly kulturális-művészeti nevelést kapjanak. Lukácsi László üvegszobrásznak neves nemzetközi gyűjtők és galériák vásárolják több tízezer eurós üvegplasztikáit – egyedül szeret dolgozni, az egyetlen kivétel, ha fia áll mellé. Vályi Emőke nagyapja, Vályi Ödön már 1927-ben tanította az órástanoncokat, és az ő nevéhez fűződik a szakma alapismereteit összegző szakkönyv is. Fia után ma már Emőkén a sor, ő irányítja az egyetlen magyar órásszaktanfolyamot.
A soha meg nem válaszolható kérdésre – teher-e a szakmájában sikeres szülő, vagy inkább adomány – legfeljebb az idei Forbes Life cikkeiben kirajzolódó egyéni utak a válaszok: hogy Lukácsi Boldizsár 21 évesen, sportolói múlttal tanul most bele apja üvegművészetébe, a 18 éves Nyáry Luca a címlapfotózás másnapján első könyvét mutatja be, Kemény Zsófi korábban a pszichológia-alapdiplomáig menekült a sorsa elől, és Kemény Lili bár kezdettől ír, a családi portréra nemet mond – ő csak alanyi jogon szerepel.
„Igazából nem tudhatod, hogy tehetséges vagy-e, mert a saját agyaddal nem mérheted fel a saját agyadat. Szóval a saját agyad észjárása nem jó arra, hogy felmérd, hogy a többi agy észjárásától mekkora a különbsége észjárásban, tehát ami az agyadnak az alapállapot, az nem tudja megállapítani, hogy az alapállapota hol áll a többi agy alapállapotához képest. Az agyad te vagy.” (KZS)
A második generációsok láthatóan tele vannak kétségekkel, megfelelni vágyással és szeretetvággyal, talán maguknak sem merik feltenni a kérdést, lehet-e belőlük egyszer érettségi tétel vagy kötelező olvasmány. Nyáry Luca és Kemény Zsófi biztosra mennek: költészet, próza, forgatókönyvírás, slam, rap, fecnik vagy Insta-sztorisorozatok, ezek a lányok még utóbbiakat sem érzik eléggé újnak, és így eléggé eredetinek. Ez a generáció saját műfajt akar feltalálni. És elég bátor hozzá. Utóbbit Nyáry Krisztián mondja, meg én is, miközben Kemény Zsófi Sophie Hard néven elrappelt Piaci Rés című antiszexista albumát hallgatom.
Hogy értő háttérrel gyorsabban tanulhatnak, és csúcsra érhetnek – vagy az üzletnél maradva: márkájuk értékesebb –, mindenesetre tény: a művészcsaládi összefogás a személyes indokok mellett a későbbiekben üzletileg is előnyös lehet, a műgyűjtők például kimondottan kedvelik a művészdinasztiákat. Akárcsak mi, az olvasók.
Mi van még?
A most megjelent Forbes Life-ban összegyűjtöttük az ország legfontosabb, egészséges ebédmenüt házhoz szállító szolgáltatóit, bemutatjuk, hogyan dolgozik például Béres Alexandra és a Súlykontroll, Bocsi Viki és a Kitchen of Health, vagy a Good Karma Kitchen mögött álló magyar-amerikai házaspár.
Bemutatjuk azokat, akik nemet mondanak a mesterséges adalékanyagokra és természetes kozmetikumokra építik saját, magyar kozmetikai márkájukat. És sok más egyéb cikk mellett portréban meséljük el Zakar István iparművész, a nemzetközi szinten elismert üvegszobrász Lukácsi László, valamint a világszerte hét luxus butikhotellel (köztük a budapesti Aria Hotellel) büszkélkedő Henry Kallan, vagyis Kallan Imre sikertörténetét.
Bánlaki D. Stella, vezetőszerkesztő
Megjelent a Forbes Life, a havi Forbes magazin egyetlen életmód fókuszú, önálló különszáma. A 100 oldalas magazin már az újságárusoknál!