Változás állt be a fővárosi garázspiacon: Budapesten továbbra is egyre többen vásárolnának eladó garázst, ugyanakkor a bérelhető parkolók iránti kereslet alig növekedett az elmúlt egy évben. A nagyvárosok piacán is élénkült a kereslet, ami miatt komoly drágulás ment végbe
Egy budapesti garázsért, kocsibeállóért átlagosan 22,5 ezer forintért kértek egy hónapra, ami 13 százalékos áremelkedést jelent a kínálati árakban egy év alatt. A fővárosi eladó garázsok ára éves szinten 21 százalékkal 4,6 millió forintra emelkedett – derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből, amely a fővárosi és több vidéki nagyvárosban vizsgálta a garázsok piacát.
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője szerint a garázsok, kocsibeállók iránti kereslet az elmúlt években fokozódott, egyrészt
a Budapesten belül másik városrészbe és a fővárosba költözőknek, másrészt a személyautó-állomány növekedésének köszönhetően.
Bár a kínálat is jelentősen bővült, ez mégsem tudta tartani a lépést az igények növekedésével, ami az árak emelkedéséhez vezetett az elmúlt időszakban.
Idén változott a piac, ami az igényeket illeti. Korábban a kiadó parkolók iránti kereslet nőtt nagyobb mértékben, de az elmúlt egy évben az eladó garázsok iránti kereslet 16 százalékkal nőtt a fővárosban, míg a kiadóké stagnált: alig 2 százalékkal emelkedett.
Már a parkoló is több millió forint lehet
Az árak felfelé tartanak, ami a kereslethez mért szűk kínálattal magyarázható elsősorban.
Budapesten átlagosan 4,6 millió forintért kínálták az eladók garázsokat, kocsibeállókat, ami 21 százalékkal haladja meg a tavaly októberi szintet.
A kiadó garázsokért havi 22,5 ezer forintot kérnek a tulajdonosok, ez 13 százalékos drágulásnak felel meg. A szóban forgó árak alapján egy-egy garázs bruttó hozama közel 6 százalék, ami meghaladja a lakáskiadásból elérhető bruttó hozamot a fővárosban. Az ingatlan.com szakértője szerint a befektetők körében azért is lehetnek népszerűek a kocsibeállók, mert ezek jóval olcsóbbak mint a budapesti lakások, és a fenntartási költségük is elhanyagolható.
Az V. kerületben egyetlen garázs volt a kínálatban októberben, ezért közel 17 millió forintot kér a tulajdonos.
Szintén drága városrésznek számít a budai oldalon I., a II, a XI., a XII., a pesti oldalon pedig a VI. és a VII. kerület, ezekben az eladó garázsok átlagára 5,5-12 millió forint között volt októberben.
Több vidéki nagyvárosban is nőttek az garázsárak.
Győrben például átlagosan 3,9 millióért lehet vásárolni, ami 22 százalékos drágulást jelent, a kiadó parkolók havi bérleti díja pedig 17 százalékkal 20 ezer forintra nőtt.
A kínálat itt is szűkös, mindössze néhány tucat kocsibeálló várt vevőre vagy bérlőre.
Székesfehérváron a hasonlóan szerény a választék, az elérhető parkolókért jóval többet kell fizetni, mint tavaly. A fehérvári eladó garázsok ára 34 százalékkal 3,5 millió forintra, a kiadóké pedig 25 százalékkal havi 25 ezer forintra emelkedett, utóbbi meghaladja a budapesti átlagos bérleti díjat, ami a nagyon szűk kínálattal magyarázható.
Fotó: Samuel Zeller // Unsplash