Meglepő kettősség rajzolódik ki a budapesti lakáspiacon az Ingatlan.com szerint.
A nyár óta csökkenő budapesti kereslet növekvő kínálattal párosult, ami összességében lelassította a fővárosi árnövekedést. A kereslet a különböző árkategóriákban viszont eltérő mértékben változott.
A 20-30 millió forintos lakások iránti kereslet éves összevetésben majdnem 50 százalékkal csökkent, a 30-40 milliósoknál pedig 17 százalékkal.
Ugyanakkor a drágább lakások iránt nőtt az érdeklődés: a 70-80 milliósoknál 6 százalékkal, a 80-90 milliósoknál pedig 16 százalékkal. Igaz, a magasabb áron kínált lakások iránt érdeklődések a teljes kereslet kis részét teszik ki.
Az ingatlan.com korábbi elemzéséből kiderült, hogy a budapesti használt lakások piacán a nyár eleje óta visszaesett a kereslet, részben azért, mert a befektetési célú vásárlók aktivitása jelentősen csökkent a szuperállampapír bevezetésének köszönhetően. Az ingatlanhirdetési portál legfrissebb elemzésében pedig arra kereste a választ, hogy a különböző árkategóriájú lakások iránti kereslet hogyan alakult.
Kettős hatás fékezi az áramelkedést
Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője a közleményben azt mondta, a legújabb adatokból a budapesti lakásárakat befolyásoló kettősség rajzolódik ki. A nyár óta csökkenő budapesti kereslet miatt ugyanis egyre tovább tovább tart az ingatlanok értékesítése, ami növekvő kínálattal párosul. A két hatás pedig összességében lelassíthatja a fővárosi árnövekedést.
Olcsóbbak, drágábbak – vegyes a kép
Az ingatlan.com elemzése szerint június óta a 20 és 30 millió forint közötti áron kínált lakások iránti kereslet majdnem 50 százalékkal, a 30-40 millió forintos lakásoknál pedig 17 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva. A 40-50 millió forintos lakások esetében pedig 10 százalékos a keresletcsökkenés következett be. Az 50-70 millió forintos sávban pedig minimális csökkenés, gyakorlatilag stagnálás látható. A 20-30 milliós ársávban található ingatlanok iránti érdeklődések számának visszaesése annak is köszönhető, hogy tavalyhoz képest mintegy 25 százalékkal csökkent a kínálat ebben az árkategóriában.
A drágább lakásoknál ugyanakkor erősebb a kereslet az ingatlan.com szerint. A 70-80 millió forintos táborba tartozó lakásokra 6 százalékkal, a 80-90 milliósokra pedig 16 százalékkal lett nagyobb az igény. Balogh László ehhez azonban hozzáfűzte: “Éves szinten nőtt a kereslet a drágább lakások iránt, ám az érdeklődők száma alacsonyabb, mint az olcsóbb lakások esetében. A 70-80 milliós lakásokat például ötödannyian keresik, mint a 30-40 milliós ingatlanokat.”