Mennyi pénz kell ahhoz, hogy privátbanki ügyféllé váljunk? Mennyit érdemes megforgatni? Hogyan válasszunk partnert, bankot, bankárt? Belevágjunk? Ezekről a kérdésekről beszélgettünk Bálint Attilával, a Raiffeisen Private Banking vezetőjével és a Raiffeisen Befektetési Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával.
Bálint Attila, a Raiffeisen Private Banking vezetője és a Raiffeisen Befektetési Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója
Mennyire boldogok a tehetős emberek?
Sztereotípia lenne azzal kezdeni, hogy a pénz nem boldogít, de az biztos, hogy sok problémát megold.
Ami engem személy szerint meglep, hogy a tehetős emberek nem állnak le, hanem újabb és újabb beruházásokban gondolkodnak, még idősebb korban is. Én azt gondolom, nem így csinálnám.
Ezek az emberek egy egész életút alatt hozzászoktak, hogy megpróbálnak üzletileg mind sikeresebbé válni, és ezért keresik folyamatosan az új kihívásokat. Ami viszont anyagi helyzettől függetlenül biztos, hogy mindig, mindenki szeretne jól járni.
Mennyi pénz kell ahhoz, hogy az ember privátbanki ügyféllé váljon?
A számlanyitási limit a Raiffeisennél 70 millió forint, az általunk kezelt átlagos vagyon 200 millió forint, de van sok milliárdos ügyfelünk is. Ezzel a magyar privátbanki szolgáltatók élmezőnyébe tartozunk. A legtöbb ügyfél ajánlás útján érkezik hozzánk, de mi is proaktívak vagyunk ügyfél keresésben. Ebben segítségünkre van, hogy a Raiffeisen egy nemzetközi hátterű, biztos alapokon nyugvó nagy univerzális bank. A potenciális ügyfélkörünk rendre átgondolja, hogy a magyar piacon mely szereplő szimpatikus számára, azaz a vagyonos ügyfelek jellemzően nem impulzusvásárlással választanak bankot. A választás alapja lehet a stabilitás, a történet, a vezetőség, vagy akár a stratégia. Mi egy nyugat-európai sztenderdekhez igazodó, osztrák hátterű, nagy történelmi hagyományokkal bíró, független bank vagyunk. Akinek fontos mindez, az minket választ.
Bálint Attila, a Raiffeisen Private Banking vezetője és a Raiffeisen Befektetési Alapkezelő Zrt. vezérigazgatója
Mi az, amiért érdemes az Önök szolgáltatását választani?
Abban hiszünk, hogy sok szép szakma van, és azok, akik ezeket űzik, nem csak szeretik a munkájukat, de sikeresek is benne.
Szeretnénk őket megtartani abban a közegben, amiben dolgoznak, hiszen nem mindenkit érdekel a kötvényátárazódás vagy a pénzpiaci mozgások. Mi viszont ehhez értünk, ebben vagyunk sikeresek, és munkára tudjuk fogni az általuk már felhalmozott vagyont, hogy az is gyarapodjon.
Ebben a mi közreműködésünk megkerülhetetlen, és az ügyfelek nagyra értékelik, hogy békében élhetik az életüket.
Az értékajánlatunk egyik sarokköve, hogy magasan képzett befektetési tanácsadókat biztosítunk, akik mindössze 80-100 ügyféllel állnak kapcsolatban. Ez arra megfelelő, hogy kellő mélységben, kellő odafigyeléssel tudunk az ügyfelekkel foglalkozni. Ha valaki úgy dönt, hogy számlát nyit nálunk, akkor egy hosszabb beszélgetés keretében átbeszéljük mennyi pénz kell a mindennapokhoz, tervez-e tőkeigényesebb beruházást, mit tervez hosszú távra, milyen devizában gondolkodik, milyen értékpapírokat ismer, szeret? Mi elmondjuk, hogy milyen lehetőségei vannak, hogy kialakítsuk a számára megfelelő portfóliót. Olyat ami jól illeszkedik, ami nem túl rizikós, de nem is túl óvatos. A valós kockázati teret igyekszünk feltérképezni ügyfeleink számára. Ebben segít minket egy algoritmikus intelligencia. Ez egy komoly számítástechnikai fejlesztés eredményeként született meg, amelynek révén a rendelkezésünkre áll egy olyan tanácsadói szoftver, amely segít portfóliót választani. A programon nagyjából 100 ember dolgozik, itthon és a bécsi központunkban. Az ügyfél a betáplált adatok alapján személyre szabott ajánlatot kap, amit természetesen lehet finomítani még az egyedi igények alapján. E hibrid tanácsadói szoftverben tehát megmarad a tanácsadó személyisége, de kibővül egy tudományos háttérrel. Kijelenthetem, hogy ezzel a megoldással egyedülállóak vagyunk a magyar piacon, hovatovább új fejezetet nyitottunk a pénzügyi tanácsadás hazai történelmében.