A Greenpeace több sajtóterméktől helyreigazítást kér a félrevezetések miatt.
Mi történt? Több kormánypárti portál úgy tálalta a Greenpeace friss méréseit, mintha azok végleg cáfolnák a gödi és más hazai akkumulátorgyárak körüli szennyezési aggályokat. A cikkek szerint a mintákban nem találtak határértéket meghaladó káros anyagokat, ezért korábbi kritikák és ellenzéki állítások „hazugságnak” bizonyultak.
A 24.hu által megkérdezett szakértők szerint azonban ez félrevezető értelmezés. Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője és Lente Gábor, a Pécsi Tudományegyetem kémikusa egyaránt azt hangsúlyozta, hogy
az ilyen vizsgálatok mindig csak az adott időpont állapotát mutatják, vagyis nem zárják ki, hogy korábban történt szennyezés.
Kontextus: Ez különösen fontos olyan anyagoknál, mint az akkumulátoriparban használt NMP oldószer, amely gyorsan lebomolhat, így később már nehezen vagy egyáltalán nem kimutatható. A szakértők szerint tehát abból, hogy most nem találtak jelentős szennyezést, nem következik, hogy korábban sem volt probléma. A gyárakkal kapcsolatos viták nemcsak környezeti, hanem munkahelyi kockázatokról is szóltak, például dolgozók vegyi anyagoknak való kitettségéről.
A szervezet visszautasította azt a vádat is, hogy politikai okból a választások után hozta nyilvánosságra az eredményeket. Közlésük szerint a végleges laboradatok csak április 13-án érkeztek meg, ezt követően tették közzé a jelentést, miközben az érintett önkormányzatokat és lakosokat korábban tájékoztatták. A Greenpeace több sajtótermékkel szemben helyreigazítást és jogi lépéseket is kilátásba helyezett.