Volt ugyan visszaesés, de a közel 200 végrehajtói iroda így is 8 milliárdos profitot hozott össze. Még mindig bombabiztos üzlet.
Mi történt? A covid-járvány elmúltával tavaly már nőtt az elárverezett ingatlanok száma, a végrehajtók csaknem felénél mégis jelentősen csökkent a nyereség – derül ki az rtl.hu összesítéséből. A több mint 200 iroda adózott eredménye több mint 9 milliárdról 8 milliárd forintra esett vissza, és az átlagos bevételek is inkább csak stagnáltak.
A végrehajtók keresete miatt viszont nem kell aggódni:
átlagosan 30-35 millió forintot kifizethettek maguknak osztalékként.
Számok. Tavaly nagyjából minden harmadik végrehajtónak csökkent az árbevétele, az irodák csaknem felének pedig a nyeresége is. Ez azt jelenti, hogy egy átlagosan teljesítő irodából a tavalyi 40 millió forint helyett idén 5-8 millió forinttal kevesebbet lehetett kivenni osztalékként. Az irodák összesített bevétele meghaladta a 32 milliárdot, ez 10 százalék alatti növekedés. Az összesített adózott eredmény 9 milliárdról 8 milliárdra csökkent. Az ilyen irodák eredménye szempontjából fontos, hogy mennyi árverezés indult – ez még nem éri el a covid előtti szintet, miközben nőttek a költségek is. Ez lehet a csökkenő nyereség mögött.
Völner-Schadl-ügy. Az elmúlt évek legsúlyosabb korrupciós ügyében a végrehajtók elnökét, Schadl Györgyöt azzal vádolták meg, hogy korrupciós kapcsolatot épített ki az igazságügyi tárca egykori államtitkárával, Völner Pállal. Schadl így tudott kijárni végrehajtói engedélyeket – amiért cserébe kenőpénzt fogadott el, a vád szerint a segítségért ő maga is fizetett Völnernek. Ők a bíróságon tagadták a bűnösségüket. A büntetőeljárásban már több végrehajtó is bűnösnek vallotta magát.
Elítéltek osztaléka. Februárban jogerősen is elítélték a Schadl-Völner-ügy korrupt végrehajtóit, akik bevallották, hogy kenőpénzt fizettek Schadl György volt végrehajtó kari elnöknek. A bíróság ítéletében tovább enyhítette a már elsőfokon is mérsékelt büntetést: ötmillióról két és félmillió forintra csökkentette a terheltekre kiszabott pénzbüntetést, többek között arra hivatkozva, hogy milyen
Nemrég a 24.hu írt arról, hogy néhány hónappal később közülük egy, M. E. 73 millió forint osztalékot vett fel a Dr. Majorosi Eszter Végrehajtói Irodából, ami végelszámolás alá is került. Az elítélt végrehajtó irodája kevesebb mint három és fél éves tevékenysége során 426 millió forint profitot termelt, amiből a vádak szerint 254 millió forintnyi osztalék került Schadl Györgyhöz.
Az Rtl.hu szerint a végrehajtói „piac” legnagyobb nyertese is érintett a korrupciós ügyben, a cég 2023-ban 428 milliós árbevételt és 173 millió forintos profitot ért el, utóbbit osztalékként ki is vették a tulajdonosok.
Borítókép: Schadl György, még a végrehajtói kar elnökeként nyilatkozik a Hír TV-nek.