Védelmet kell biztosítani azoknak a vállalati dolgozóknak, akik bejelentenék a belső korrupciót.
Egyszerű és biztonságos bejelentési rendszert kell kialakítania minden legalább 250 főt foglalkoztató vállalatnak, a rendszert pedig idén december 17-től működtetni kell – hívta fel a figyelmet a közelgő változásra az Ernst and Young (EY) Magyarország. Az uniós irányelvek szerint
anonimitást kell biztosítani a dolgozóknak és más érintetteknek, hogy tájékoztathassák a vezetőséget, ha vállalati visszaélést, például az emberi jogok megsértését, csalást vagy akár kartellgyanút tapasztalnak.
Az EY Magyarország közleménye felidézi, hogy az EU-direktíva azt is meghatározza, hogy az ügyben induló belső vizsgálat állásáról legkésőbb három hónapon belül tájékoztatni kell a munkavállalót.
Szorít az idő
„Nagyon kevés ideje maradt az érintett vállalatoknak, hogy kiépítsék a visszaélés-bejelentési rendszereiket, különösen, hogy az irányelvet átültető magyar törvény még nincs elfogadva”
– idézte a közlemény dr. Farkas Ádámot, az EY felelős üzleti működéssel foglalkozó területének vezetőjét.
Hasonló rendszereket működtetnek egy ideje nagyvállalatok Magyarországon, főleg amerikai cégek, melyeknek az amerikai törvények szerint már régóta kötelező. A magyar kormány korábban megoldotta, hogy az ilyen adatok gyűjtése és külföldre továbbítása jogszerű lehessen.
Nem házmesterkedés, vállalati érdek
Az EY nemzetközi, közel 3 ezer vállalatot felölelő kutatása szerint a vállalati korrupció az éves bevétel 5 százalékát kitevő kárt okoz a cégeknek. Ez csupán a közvetlen hatás, de egy belső bejelentőrendszernek köszönhetően
- megelőzhető, hogy a feltáratlan korrupció következtében bírósági eljárás alá vonjanak egy céget,
- további előny, hogy kisebb erőforrást kell biztosítani a belső szabálytalanságok feltárására.
Az említett felmérés szerint minden harmadik cégnél (37 százalék) használták már a belső bejelentőrendszert, A válaszadó munkavállalók attól tartanak, hogy jelzésüket figyelmen kívül hagyják, vagy negatív következmények érhetik őket. A bejelentők 53 százaléka mondta, hogy helyezték már nyomás alá őket, hogy inkább ne jelentsék a szabálytalanságokat.
Kiemelt kép: Markus Wikler/Unsplash