Az amerikai Forbes becslése szerint egy hónap alatt egymilliárd dollárt esett Donald Trump elnök vagyona. Az ok: a koronavírusjárvány okozta válság az ingatlanpiacot is érintette.
Az amerikai elnök Donald Trump politikai pályafutása előtt, mint ingatlanmogul szerepelt a Forbes milliárdos listáján. Vagyonát komolyan érinti a járványhelyzet okozta gazdasági válság. Az elnököt komolyan bírálják, ami miatt kezdetben elbagatelizálta a vírus jelentőségét, ez nemcsak komoly fennakadásokat okozott a védekezésben és a járványügyi felkészülésben, de Trump személyes vagyonát is érintette.
Az amerikai Forbes független szakértők bevonásával elemezte a Trump cégei által érintett piacokat, és arra jutott, hogy bár az értékek folyamatosan változnak, az egymilliárdos esés már biztosra vehető. Fontos kiegészítés, hogy a tőzsdei adatok kéthetesek, és azóta a részvénypiacon már volt egy 3 százalékos emelkedés, így lehet, hogy idővel javulnak a számok.
Ingatlanok
Járvány előtt: 1,9 milliárd dollár
Járvány után: 1,2 milliárd dollár
Trump birodalmának ékköve még most is az ingatlan-portfóliója, aminek ugyan az elnök a tulajdonosa, vezetését azonban a fiaira hagyta. A válság előtt az adóságok levonásával 1,9 milliárdra becsülték a cégcsoport értékét – ez most már csak 1,2 milliárd dollár. Manhattan kiüresedett, a home office forradalom pedig abba az irányba mutat, hogy egyre kevesebbet érhetnek majd az irodakomplexumok.
Béringatlanok
Járvány előtt: 235 millió dollár
Járvány után: 148 millió dollár
Az elnöknek Amerika-szerte több mint 500 kiadó ingatlan van a birtokában, ezek becsült értéke a járvány előtt 235 millió dollár volt, most 148 millióra, igaz, az amerikai Forbes szerint a hirtelen ingatlanpiaci lassulás mértéke és hosszútávú hatása egyelőre felmérhetetlen. Jonathan Miller ingatlanszakértő szerint mindenesetre nem valószínű, hogy a közeljövőben az ingatlankereskedelem lesz a legsikeresebb üzletág: az USA-ban átlagosan harmadával esetek az árak március 1. és 18. között.
Szállodák, turizmus
Járvány előtt: 107 millió dollár
Járvány után: 38 millió dollár
Még nagyobbat estek Trump szállodái. Az elnök ugyan megpróbálta
eladni a Washington D.C.-ben álló hoteljét, a folyamat azonban leállt, a cégek
pedig a Washington Post információ szerint 500 dolgozót veszítettek.
Hotelkiadás és- menedzsment
Járvány előtt: 80 millió dollár
Járvány után: 42 millió dollár
A Deutsche Bank 170 millió dollárt adott Trumpnak arra, hogy újragondolja az International Hotel üzletmodelljét, majd további 125 milliót a Miami-i Trump National Doral átalakítására. Utóbbi 2018-ban mindössze 9,7 millió dolláros profitot termelt, adózás előtt – Dan Wasiolek elemző szerint eleve nem volt jó bőrben a cég.
Golfpályák
Járvány előtt: 271 millió dollár
Járvány után: 217 millió dollár
Mivel a koronavírus otthon tartja az embereket, a golfpályák
sem érnek annyit, mint régen. Bár a játékosok meg tudják tartani egymás között a
szükséges távolságot, a drága klubok általában rosszul mennek válság alatt. Jeff
Davis, a Fairway Advisors ügyvezető-igazgatója szerint a golf az egyik első
olyan kiadás, amit az érintettek megfognak – ez látszik Trump pályáin is, 20
százalékot esett az értékük.
Trófeabefektetések
Járvány előtt: 348 millió dollár
Járvány után: 295 millió dollár
A Mar-a-Lago az elnök híres klubja, amit az a hír sem tépázott meg nagyon, hogy pár vendégnél kimutatták a koronavírust. Ezt a klubot amúgy sem úgy értékelik, mint szórakozóhelyet, hanem Trump egyik trófeáját – és mint ilyen, eszmei értéke van.
Készpénz
Járvány előtt: 160 millió dollár
Járvány után: 160 millió dollár
Az elnök hosszú évek óta nem nyúl készpénztartalékához. Bár ezt sokan rossz befektetésnek gondolták, most úgy tűnik, segíthet fenntartani a milliárdos életszínvonalát.
Kép: Donald Trump hivatalos Facebook-oldala