Az amerikai Salesforce bejelentette, hogy segíteni fog azoknak a nőknek, akik az új texasi abortusztörvény miatt kénytelenek elhagyni az államot a beavatkozásért.
A felhőalapú szoftvercég egy Slack-üzenetben jelentette be mind az ötvenhatezer alkalmazottjának, hogy „a nők mellett állnak a Salesforce-nál és mindenhol. Épp ezért, ha egy alkalmazott úgy érzi, nincs hozzáférése a megfelelő egészségügyi szolgáltatásokhoz az államban, akkor a Salesforce segíteni fogja az ő és közvetlen családtagjai áthelyezését” – számolt be a CNN a CNBC-re hivatkozva.
A Salesforce CEO-ja Marc Benioff, aki az amerikai Forbes listája szerint a világ 294. leggazdagabb embere 9,9 milliárd dollárosra becsült vagyonával, privát Twitterjén is megerősítette a cég álláspontját. „Ohana, ha költöznél, segítünk elhagyni Texast” – írta. Az ohana egy hawaii szó, családot jelent.
Amerika nagyvállalatainak többsége nem állt ki ilyen vehemenciával az abortusztörvény ellen, szemben a tavaly nyári Black Lives Matter tüntetésekkel, mutat rá a CNN. Van néhány kivétel: a nő által alapított Bumble társkereső pénzügyi alapot hoz létre az érintettek számára,
a Lyft utazási szolgáltatócég pedig jogilag és pénzügyileg is felkészül arra, hogy megvédje a sofőrjeit, ha beperlik őket az új jogszabály miatt.
A törvény
A szeptember elsejével életbe lépő törvény értelmében tilos a terhesség-megszakítás a magzat első szívdobbanásától (ez körülbelül a hatodik hétre tehető), ezzel gyakorlatilag betiltotta az abortuszt, hiszen a hatodik hétig sokan még észre sem veszik, hogy várandósak.
A szigorú törvény alól nem képez kivételt a nemi erőszakban vagy a vérfertőzésben fogant magzat sem, csak az az eset, ha a terhesség „jelentős és visszafordíthatatlan károkat okozna fontos szervekben.”
Az extrém szigorú törvény betartatásáért egy elképesztő jogi csavarral aztán egyfajta fejvadász-rendszert is bevezettek: az abortuszban segédkezőket, tehát az orvosokat, ápolókat, tanácsadókat, családtagokat, barátokat, vagy a Saleforce esetében a munkáltatókat bárki beperelheti, aki ilyen információ birtokába jut. Ha a bíróságon a bejelentőnek adnak igazat, az tízezer dollárnyi (majdnem hárommillió forint) összeget is begyűjthet az alperestől és a perköltségeket sem kell állnia. Ha a bejelentő veszít, neki nem kell állnia az alperes perköltségeit. A konzervatív többségű amerikai legfelsőbb bíróság 5-4 arányban elfogadta a törvényt.
Borítókép: Marc Benioff / Wikimedia