A cigarettagyártó Philip Morris International (PMI) bejelentette, hogy a korábbi híreknek megfelelően felvásárolta az asztmásoknak inhaláló-készülékeket gyártó Vectura 75 százalékát.
A Guardian ír arról, hogy a Philip Morris 1,1 milliárd fontot fektetett a Vectura nevű, asztmásoknak inhaláló-készülékeket gyártó cég 75 százalékának felvásárlására. Az üzlet előkészítése számos egészségügyi szereplőben megütközést keltett, több civil szervezet nyílt levélben kérte korábban a Vecturát, hogy ne kössön egyezséget a dohányipari céggel, mert az akadályozhatja további kutatásai sikerességét.
A Philip Morris terveiről mi is írtunk: a cég a jövőben szeretne kiszállni a dohányiparból, a Vectura felvásárlása pedig ennek egyik állomása. A vállalat éppen azzal érvel a szkeptikusoknak, hogy ez is a megváltozó üzletpolitikájuk része, ami Beyond Nicotine (A Nikotinon Túl) nevet viseli.
„Izgatottak vagyunk a Vectura stratégiánkban elfoglalt kiemelt szerepe miatt. Várjuk a közös munkát a tudósaikkal, akiket forrásokkal és tapasztaltunkkal tudunk segíteni az üzlet növekedéséhez, amivel hozzájárulhatnak a célunk eléréséhez. Ez egymilliárd font forgalmat jelent a Beyond Nicotine-termékekből 2025-re” – mondta Jan Olczak, a PMI ügyvezetője.
Habár a Philip Morris hitet tett a dohányfüstmentes jövő mellett, forgalma háromnegyedét továbbra is a cigarettaforgalmazásnak köszönheti.
A mostani üzlet lebonyolításában az nehezítette a vállalat dolgát, hogy az Egyesült Államokon belüli vásárlásokkal a befektetőktől nem szerezhetett volna részesedést. A nemzetközi befektetők esetén azonban ilyen probléma nem volt, így egyre közelebb került a Vectura minimum 50 százalékos megszerzéséhez.
A 75 százalékos részesedés ezt bőven meghaladja, a fenntartásokkal rendelkező részvényesek pedig a többségi tulajdon miatt már nem tudnak akadályt gördíteni a PMI elé, amely azt közölte: szeptember 30-ig megválhatnak a részvényeiktől.
A Philip Morris az ikonikus Marlboro után úgy tűnik, az egészségügy felé veszi az irányt Fotó: cezary p / Wikimedia
Az egészségügyisek nem repesnek a boldogságtól
Sarah Woolnough, aki egy asztmásokat képviselő szervezetet és a Brit Tüdő Alapítványt is vezeti, egyáltalán nincs elragadtatva a PMI és a Vectura egyezségétől.
„A Vectura a rövidtávú pénzügyi hasznot, nem pedig a hosszabb távú életképességét helyezte előtérbe, és milliónyi tüdőbeteg árusított ki. A Vecturát most egy dohánycég tulajdonolja, ami akár ahhoz is vezethet, hogy kizárják őket a kutatásokból vagy az egészségügyi kapcsolatépítésből.
A PMI-t pedig perverz módon arra ösztökéli, hogy még többet adjon el a káros termékeiből, hátha profitálhat a dohányzás okozta betegségek kezeléséből”
– fogalmazott, és hozzátette, hogy nagyon tart a cigarettagyártóknak az Egyesült Királyság egészségügyére gyakorolt befolyásának növekedésétől.
Több millió forinttal támogatta a magyar topmenedzser az előválasztások lebonyolítását
Borítókép: Bicanski / Pixnio