Az izraeli egészségügyi minisztérium közölt erről adatokat. Az oltási program azonban nem áll le, a vakcinák hatékonysága ugyanis sokkal többet nyom a latban, mint a minimális veszélyek.
Csekély számú, főleg fiatal férfi esetében több szívizomgyulladásos esetet találtak Izraelben, ami összefüggésben lehet azzal, hogy mindannyiukat a Pfizer koronavírus-vakcinájával oltották be – írja a Reuters.
A Pfizer reagált a megjelentekre, ők nem tapasztaltak nagyobb arányban szívizomgyulladás eseteket, mint az egyébként is előfordulna. Ugyanezen a véleményen van az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) is, míg az amerikai járványügyi hatóság májusban több vizsgálatot javasolt a témában, amivel tisztázható a gyulladások és az mRNS-vakcinák – így nemcsak a Pfizer, hanem a Moderna – közti esetleges összefüggés.
Izraelben 275 izomgyulladást regisztráltak 2020 decembere és 2021 májusa között az egészségügyi minisztérium közlése szerint – mindezt úgy, hogy ötmillió embert oltottak már be az országban. A minisztérium tanulmánya alapján összefüggés lehet a második adag Pfizer-vakcina és 16-30 éves férfiak szívizomgyulladása között. Ezen belül is a legtöbbet 16-19 évesek között figyelték meg.
Megjegyezték ugyanakkor azt is, hogy az eleve kisszámú gyulladásos eset 95 százaléka enyhe lefolyású volt, és az érintettek közül négy napnál többet senki nem töltött kórházban.
Az alacsony kockázatra tekintettel az izraeliek nem is állítják le az vakcinaprogramjukat, amelyben jövő héten a 12 és 15 év közöttieket oltják, ezt erősítette meg Nahman As, az izraeli járványügyi védekezés koordinátora egy helyi rádiónak. „A vakcinák hatékonysága lényegesen többet nyom a latban, mint a veszélyek” – fogalmazott.
Izrael a világ egyik legsikeresebb oltási programjával büszkélkedhet, ennek köszönhetően folyamatosan szabadulnak meg a járványügyi korlátozásoktól.
Ilyen, amikor egy ország tényleg be van oltva
Borítókép: Marco Verch / Flickr