Vakcinákat, gyógyszereket, tüdőkapacitást mérő készülékeket gyártó cégek, sőt még üvegfiolagyártók is kerültek 2020 győztesei közé. Nemcsak azért, mert tulajdonosaik újdonsült dollármilliárdosok lettek, hanem mert a fejlesztéseikkel életeket mentettek meg. 2020-ban csak az egészségügy adott a világnak 50 új dollármilliárdost.
Közel egy évvel azután, hogy jelentették az első Covid-19 fertőzést a kínai Vuhanból 2019 decemberében, mára talán közeledünk a krízis vége felé. Ez idő alatt a vírus világszerte legalább 1,7 millió embert ölt meg, ma azonban már a világ több pontján
megkezdődött a védőoltások beadása, és ígéretes antitest-kezelések széleskörű használata is megkezdődhet a közeljövőben.
Minden ilyen és ehhez hasonló áttörés mögött tudósok, orvosok és befektetők állnak, akik azért váltak milliárdossá 2020-ban, mert a befektetői figyelem a Wall Streeten azok felé az egészségügyi cégek felé irányult, akik a vakcinák, a gyógyszerek, az orvosi segédeszközök fejlesztésében vettek részt.
Az amerikai Forbes ötven új milliárdosról számolt be az egészségügyi szektorban idén. Közülük a legjelentősebbek a két legígéretesebb vakcina fejlesztői közül kerültek ki: Uğur Şahin az amerikai Pfizer és a német Moderna biotechnológiai cégek közös fejlesztésének sikere után gazdagodott meg, míg Stéphane Bancel az amerikai Moderna részvényeit láthatta kilőni. Şahin, a Biontech ügyvezetőjének vagyona ma 4,2 milliárd dollár. Feleségével, Özlem Türecivel alapította a biotechnológiai céget, bár Türeci nem tulajdonol részvényt a cégben. Francia kollégája vagyona a Modernánál 4,1 milliárd dollárra rúg, és
két új milliárdos befektetőt is adott a listának: a Harvard professzorát, Timothy Springert és az MIT tudósát, Robert Langert.
A vakcinák tárolásához több milliárd üvegfiolára lesz szükség – banális, de az olasz Sergio Stevanatónak, a Stevanato Group többségi tulajdonosának ez egy több milliárd dollárt érő banalitás, hiszen cége biztosítja a legtöbb vakcinafejlesztő cég üvegcséit.
És nemcsak a vakcinák háza tájáról vannak új milliárdosok: a gyógyszerek és kezelések fejlesztőinek is jutott a piac mámorából. Carl Hansen, a kanadai Abcellera ügyvezetője 2,9 milliárd dolláros vagyont tudhat magáénak, miután a cége tőzsdére ment egy sikeresnek látszó antitest-kezelés kifejlesztése után, ami megkapta az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszefelügyelet (FDA) engedélyét.
Még a teljesen háttérbe húzódó cégek is tapasztalhatták a részvényeik kiugrását. A vállalatok közötti kereskedelmet bonyolító Medpace ügyvezetője, August Troendle vagyona ma 1,3 milliárd dollárt egy közel 70 százalékos kiugrást követően a cég részvényeiben.
Az ötvenes listára 11 ország milliárdosai kerültek fel, Kína majdnem három tucat új egészségügyi milliárdost tudhat magáénak. Köztük Hu Kun, a Contec Medical Systems elnökségi tagja, aki egy 150 százalékos tőzsdei ugrás következtében kerülhetett a listára, amit a tüdőkapacitást és pulzust mérő készülékeik sikere hozott.
Íme az első nyolc az egészségügy 50 új milliárdosa közül:
Uğur Şahin
Vagyon: 4,2 milliárd dollár
Vagyon forrása: Biontech
Állampolgárság: német
A török származású Şahin 2008-ban alapította a Biontechet Mainzban feleségével, Özlem Türecivel. Şahin a cég részvényeinek körülbelül 17 százalékát tulajdonolja. Az amerikai Pfizerrel közösen kifejlesztett vakcinánál az amerikai FDA 95 százalékos hatékonyságot jelentett ki, ez volt az első vakcina, aminek elkezdték a használatát. December 8-án Nagy-Britanniában, december 14-én az USA-ban, december 22-től pedig az Európai Unió egyes országaiban, például Magyarországon is megkezdték az oltást. Még 2001-ben Biontech előtt Şahin és Türeci alapították a Ganymed gyógyszerészeti céget, amit a japán Astellas Pharmának adtak el 2016-ban 460 millió dollárért.
Stéphane Bancel
Vagyon: 4,1 milliárd dollár
Vagyon forrása: Moderna
Állampolgárság: francia
Banzel azután lett a Massachusetts-székhelyű Moderna ügyvezetője, hogy otthagyta a Biomérieux ügyvezetői posztját. A Moderna 6 százalékos tulajdonosa először márciusban lett milliárdos, miután akkor még 9 százalékos részesedéséből közel egymillió részvényt eladott a cég 550 százalékos növekedését követően. A Moderna oltóanyaga elsőként az USA-ban fogják használni, aki 200 milliót rendelt belőle és további 300 millióra opciós jogot vásárolt.
Yuan Liping
Vagyon: 4,1 milliárd dollár
Vagyon forrása: gyógyszerészet
Állampolgárság: kanadai
Yuan 24 százalékos tulajdonos Kína vezető vakcinagyártójában, a Shenzen Kangtai Biological Products-ban, amelynek részvényei 90 százalékkal nőttek idén. Júniusban vált el milliárdostársától és férjétől Du Weimintől, a válás után pedig Yuan lett Kanada leggazdagabb nője. A Kangtai az Astrazeneca vakcinájának kizárólagos kínai gyártója. A cégnek azonban homályos és szomorú történelme van: 2013-ban a Hepatitis-B vakcinájukhoz köthetően tizenhét csecsemő halt meg, a kormányzati felülvizsgálat azonban nem tárt fel semmilyen hibát. A Kangtai nem kommentálta az esetet a Forbes.comnak.
Hu Kun
Vagyon: 3,9 milliárd dollár
Vagyon forrása: orvosi felszerelés
Állampolgárság: kínai
A Contec Medical Systems-t augusztusban vitte tőzsdére, és a részvények közel felét ő birtokolja. A Contec bevételeinek közel 70 százaléka külföldről származik, kórházaknak készítenek orvosi felszereléseket, sztetoszkópokat, vérnyomásmérőket és ínhalátorokat.
Carl Hansen
Vagyon: 2,9 milliárd dollár
Vagyon forrása: Abcellera
Állampolgárság: kanadai
Az Abcellera mesterséges intelligencát és gépi tanulást használ az antitest-kezelésük fejlesztésében. Hansen 2012-ben alapította a vancouveri céget, ma 23 százalékos tulajdonosa. Az Abcellera készítményéből, amit az Eli Lilly nevű céggel fejlesztettek közösen, az USA háromszázezer adagot rendelt az FDA jóváhagyását követően.
Timothy Springer
Vagyon: 2 milliárd dollár
Vagyon forrása: Moderna
Állampolgárság: amerikai
Immunológus és biokémia professzor a Harvardon, emellett a Moderna egyik első angyalbefektetője, 2010-ben öt millió dollárt rakott az újdonsült cégbe. Egy évtizeddel később a 3,5 százalékos részesedése már 1,6 milliárd dollárt ér. Springer ma is aktív egészségügyi befektető, egykori diákjai cégeiben is van részesedése.
Sergio Stevanato
Vagyon: 1,8 milliárd dollár
Vagyon forrása: Moderna
Állampolgárság: amerikai
A Stevanato Group a világ második legnagyobb csomagolásgyártója és több mint negyven fejlesztés alatt álló vakcinának biztosítja az üvegfiolákat. A velencei céget még Sergio édesapja alapította 1949-ben, ma pedig már a harmadik generáció irányítja.
Robert Langer
Vagyon: 1,5 milliárd dollár
Vagyon forrása: Moderna
Állampolgárság: amerikai
A gyógyszerészet Edisonja becenevet kapta az úttörő munkája miatt a biotechnológiában. Az MIT professzora Springer mellett a Moderna egyik első befektetője volt, tíz év alatt egyetlen részvényt sem adott el: 3 százaléka ma 1,5 milliárd dollárt ér.
Az ötvenes lista további szereplőiről itt lehet olvasni.
Borítókép: Lucas Vasques // Unsplash