A 30 év után angol bajnokságot nyert Liverpool csapata egy német technológiát vizsgál éppen, melynek segítségével a következő szezonra ha részlegesen is, de újranyithatnák a csapat stadionját, a hangulatáról is hírhedt Anfieldet.
A régóta áhított bajnoki cím végre meglett a Liverpoolnak, az ünneplés azonban keserédesre volt, a koronavírus-járvány miatt a bajnokcsapatot nem tudták a stadionban köszönteni a szurkolók. Európában csak a francia bajnokságot fújták le idő előtt bajnokot hirdetve, a többi nagy ligában folytatódtak a meccsek, csak zárt kapu mögött. A hangulat hiánya mellett ez tetemes bevételkiesést is jelentett a kluboknak.
A berlini központú G2K Group olyan, mesterséges intelligencián alapuló megoldást fejleszt, aminek segítségével menedzselhető és ellenőrizhető a társadalmi távolságtartás betartása nagy forgalmú, nyilvános helyeken is (automatikus lázmérés hőkamerákkal, maszkviselés ellenőrzése). Az adatelemző cég megoldása nemcsak kórházakban, plázákban, pályaudvarokon vagy reptereken, de akár a járvány miatt zárva tartott stadinokban is működhet.
A megoldást már tesztelték Németországban a Borussia Dortmund és a Hertha Berlin stadionjában. Az eredmények biztatóak, a német szövetség a következő szezonban mindenképp szeretné, ha a szurkolók visszatérnének a stadionokba. A spanyol liga is teszteli a megoldást, épp a bajnokság egyik szponzora, a Microsoft ajánlására (a Real Sociedad stadionjában próbálták ki a technológiát).
Jürgen Klopp szólt, ezt meg kéne nézni, fiúk
A The Athletic úgy tudja, miután a Liverpool német menedzsere, Jürgen Klopp tudomást szerzett róla, hogy előző állomáshelyén, a dortmundi Signal Iduna Parkban sikeres teszteken van túl a G2K, személyesen maga kérte, hogy a céggel vegye fel a klub a kapcsolatot, és kezdjenek el közösen dolgozni.
A leghamarabb a Bundesliga indult újra a nagy bajnokságok közül, az itt használt protokollok jó kiindulási pontot jelentettek más bajnokságok számára is. Úgyanígy lehet ez a technológiai megoldásokkal is. Ha a liverpooli tesztek is jól sikerülnek, a megoldásra rá kell majd bólintania a Premier Leauge-nek és a kormánynak is.
100 ezer eurós technológia – meccsenként
A Dortmund az előző szezonban minden egyes zártkapus meccsen 4 millió euró (1,4 milliárd forint) bevételtől esett el. A cél most az, hogy a G2K-vel együtt elérjék, hogy a 81 ezer férőhelyes Signal Iduna Parkba legalább a szurkolók 30 százaléka visszatérhessen a következő szezonban. A Dortmund stadionja a legkihasználtabb Európában, szinte mindegyik meccsen teltház van.
A Liverpool 2019-es bevétele 605 millió euró volt, a Deloitte kimutatása szerint ezzel a 7. legtöbb bevételt termelő fociklub volt a világon. Ennek 16 százaléka, vagyis 94,5 millió euró jött be a meccsnapi eladásokból (jegybevétel, stadionbüfék forgalma).
A G2K a meglévő CCTV-kamerákat is használja, de hőérzékelő kamerákat is telepíteniük kell a stadionokba, a rendszert két hét kiépíteni. A technológia használatának ára meccsenként 100 ezer euró (35,5 millió forint).
Azt is kiszúrják, ha túl közel ülnek egymáshoz a szurkolók
Június végén a Dortmund-Hoffenheim német bajnokin tesztelték a megoldást először a média képviselőin és a stábtagokon (az azóta már lezárult Bundesigában zárt kapuk mögött, legfeljebb 300-an tartózkodthattak a stadionban a meccsek alatt, rajtuk végezték a teszteket). A rendszer 98,3 százalékos hatékonysággal szűrte, ha valaki nem viselt maszkot vagy megemelkedett a testhőmérséklete. A G2K nem használ arcfelismerő technológiát és névtelenül gyűjt adatokat – vagyis megfelel az igen szigorú német adatkezelési szabályoknak. A rendszer arra is képes, hogy monitorozza, ha bizonyos szurkolók túl közel ülnek egymáshoz, ilyenkor a rendezők dolga, hogy intézkedjenek.
A G2K szerint a technológia könnyen adaptálható a helyi egészségügyi szabályozásokhoz, ezekben amúgy Németországon belük is vannak eltérések. Szászország például már engedélyezte, hogy a megfelelő biztonsági intézkedések mellett a Gulácsi Pétert is foglalkoztató RB Leipzig 21 ezer szurkolót beengedjen a következő szezonban, vagyis a 42 ezres aréna félházzal üzemelhet majd.
A G2K már dolgozik azon is egy biotech céggel, hogy gyors és olcsó koronavírus-tesztekkel tudja kiegészíteni technológiáját.
Borítókép: Jürgen Klopp, a Liverpool menedzsere a csapat egyik edzésén. Fotó: Liverpool FC